Makowiec wielkanocny
- Mąka pszenna typ 500 - ok. 1 i 1/2 szklanki (180 g)
- Cukier puder - ok. 1/2 szklanki (80 g)
- Jajko (1 szt.)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Proszek do pieczenia - 3/4 łyżeczki (4 g)
- Masło - niecała kostka (130 g)
- Śmietana 18% - 2 łyżki (60 g)
- Masa makowa - 1 puszka (400 g)
- Jabłko - 1 duża sztuka (250 g)
Przepis na makowiec wielkanocny krok po kroku
Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj kawałki masła i cukier puder. Wszystko dokładnie posiekaj nożem.
Dodaj jajko, żółtko, proszek do pieczenia i śmietanę. Zagnieć ciasto, formując kulę i wstaw do lodówki na ok. godzinę.
Jabłko obierz, zetrzyj na tarce i dodaj do masy makowej. Wymieszaj.
Ciasto wyjmij z lodówki i odetnij niewielki kawałek.
Resztę ciasta rozwałkuj, ułóż na dnie blaszki i wyłóż masę makową.
Z wcześniej odciętego kawałka ciasta uformuj cienkie wałeczki i ułóż na wierzchu w dowolnych kształtach.
Ciasto wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. Ci piecz ok. godziny.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec
Więcej informacji na temat makowca wielkanocnego
Makowiec wielkanocny to świetny pomysł na pyszne, efektowe ciasto świąteczne. Mimo że ciasto z masą makową i bakaliami częściej kojarzy się z okresem bożonarodzeniowym i podawane jest jako jeden z deserów na święta w grudniu, z pewnością dobrze sprawdzi się również na stole wielkanocnym. Dzięki wykorzystaniu gotowej masy makowej z puszki jest szybki i łatwy w przygotowaniu. Co prawda, skład masy makowej może budzić kilka zastrzeżeń, przede wszystkim w kwestii wysokiej zawartości cukru i syropu glukozowego, jednak jako deser świąteczny, spożywany okazjonalnie na pewno nie zaszkodzi. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić makowiec wielkanocny, aby był naprawdę najlepszy i dobry nie tylko na Wielkanoc, ale również bez większej okazji, koniecznie poznaj nasz pomysł na pyszny, sprawdzony przepis. Na pewno będzie on dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Składniki niezbędne do przygotowania tego pysznego ciasta to mąka pszenna, masa makowa z puszki, cukier puder, śmietana, proszek do pieczenia, masło oraz jabłko. Do udekorowania ciasta najczęściej używa się lukru, dlatego aby go przygotować potrzebujesz dodatkowo cukru pudru i soku z cytryny. Jako dodatki i forma dekoracji świetnie sprawdzą się również bakalie i suszone owoce. Cukier warto, chociaż częściowo zastąpić ksylitolem, aby obniżyć kaloryczność i indeks glikemiczny ciasta. Mimo że przepis na makowiec z gotową masą makową jest dość prosty, pamiętaj, że ciasto kruche powinno po zagnieceniu odczekać w lodówce około godziny. Dodatkowo czas pieczenia to około 50 minut. Dlatego przygotowanie makowca wielkanocnego zaplanuj sobie odpowiednio wcześnie, aby nie stresować się, że nie zdążysz na ostatnią chwilę. Dzięki wykorzystaniu gotowej masy tak naprawdę musisz przygotować wyłącznie ciasto na spód makowca. Mimo wykorzystania gotowej masy, która często uchodzi za gorszą w smaku, makowiec z gotową masą makową może być równie pyszny co to ten przygotowany całkowicie samodzielnie. Dlatego nie bój się jej wykorzystywać, zwłaszcza jeśli zależy Ci na oszczędności czasu. Jeśli chcesz, możesz samodzielnie przygotować masę makową ze świeżego maku, bakalii, owoców. Makowiec jest stosunkowo kaloryczny, jednak mak to zdecydowanie prozdrowotny składnik - wyróżnia go między innymi wysoka zawartość wapnia. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać szczegółowy przepis na makowiec wielkanocny.
Alergeny w makowcu wielkanocnym
Lista alergenów dla makowca wielkanocnego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- masa makowa
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze makowca wielkanocnego
Cukier warto zastąpić ksylitolem. Aby zmniejszyć zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych masło można zastąpić dobrej jakości margaryną.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.