Makowiec Thermomix
- Mleko 3,2% - 200 g + 350 g (550 ml)
- Drożdże świeże (60 g)
- Cukier - 120 g + 150 g (270 g)
- Masło - miękkie (50 g)
- Żółtko jajka (4 szt.)
- Mąka pszenna typ 550 (600 g)
- Orzechy laskowe (100 g)
- Migdały (100 g)
- Mak niebieski (400 g)
- Rodzynki (100 g)
- Miód (150 g)
- Białko jajka (4 szt.)
Przepis na makowiec z thermomixa krok po kroku
Do naczynia Thermomixa wlej 200 g mleka, dodaj pokruszone drożdże, 120 g cukru i całość podgrzej przez 2 minuty / 37 stopni / obroty 1.
Oddziel białka od żółtek. Białka schowaj w lodówce.
Do naczynia Thermomixa dodaj żółtka, masło, mąkę, pół łyżeczki soli i 1/4 łyżeczkę aromatu waniliowego. Wyrabiaj ciasto 2 minuty / Interwał. Przełóż ciasto do miski, przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut.
Umyj i osusz naczynie miksujące.
Do naczynia Thermomixa wsyp orzechy i migdały. Rozdrobnij przez 3 sekundy / obroty 6. Przełóż do innego naczynia.
Do naczynia Thermomixa wsyp 200 g maku. Zmiel 30 sekund / obroty 10. Przełóż do innego naczynia.
Wsyp pozostałe 200 g i zmiel 30 sekund / obroty 10.
Wsyp wcześniej zmielony mak. Dodaj pozostałe mleko (350 g), rodzynki, 150 g cukru, miód i całość podgrzej przez 15 minut / 90 stopni / obroty 3.
Dodaj wcześniej rozdrobnione orzechy oraz pół łyżeczki aromatu migdałowego. Wymieszaj 5 sekund / obroty 4.
Przełóż do innego naczynia do ostygnięcia. Umyj i osusz naczynie Thermomixa.
W naczyniu Thermomixa umieść motylek na nożach. Wlej białka, dodaj szczyptę soli i ubijaj 3 minuty / obroty 3, aż piana będzie sztywna. 3/4 piany dodaj do masy makowej i wymieszaj.
Wyrośnięte ciasto podziel na 3 części. Każdą część rozwałkuj na prostokąt grubości 7 mm.
Wierzch każdego ciasta posmaruj pozostałym białkiem i masą makową. Zwiń w roladę. Ciasno owiń papierem do pieczenia (dzięki temu ciasto nie popęka).
Ułóż ciasta na blasze i włóż do zimnego piekarnika.
Piecz 50-60 minut w 180 st. C.
Przed podaniem udekoruj polewą lub lukrem.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec
Więcej informacji na temat makowca z thermomixa
Makowiec Thermomix to ciasto obowiązkowe na święta. Koniecznie wykonajcie tę pyszną roladę z masą makową i z bakaliami.
Przepis na makowiec z Thermomixa wykonacie w kilka chwil. Jest szybki w przygotowaniu, dlatego zdążycie wykonać go na chwilę przed świętami. Jeśli chcecie wykonać go jeszcze szybciej, to w tym miejscu przyda się gotowa masa makowa z puszki. Wtedy wystarczy już tylko wykonać ciasto drożdżowe i odczekać pół godziny aż wyrośnie. Masą posmaruj blaty ciasta i całość ciasno zwiń w rulon.
Mak jest bardzo niedoceniany i sięgamy po niego głównie w czasie około świątecznym. Wiąże się to z symboliką maku, jaką jest płodność, pomyślność i dostatek na cały następny rok. I nie jest to wcale zaskoczeniem, ponieważ mak sam w sobie jest bardzo bogaty w wartości odżywcze. Przede wszystkim w wapń, którego w maku jest dużo więcej niż np. w żółtym serze (na 100 g produktu). Ma w sobie również witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, witaminę E, a także magnez, cynk, żelazo i fosfor. Jest to roślina oleista, więc jest też świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Działają one prozdrowotnie na układ nerwowy, układ krwionośny, odporność, a także przeciwdziałają nowotworom. Mak można spotkać pod kilkoma rodzajami. W kuchni wykorzystywany jest głównie mak niebieski (najbardziej popularny) oraz delikatniejszy w smaku mak biały. Ten ostatni jest używany głównie do wytwarzania rogali świętomarcińskich. Najbardziej rozpoznawalny jest mak polny, a wzbudzający największe emocje — lekarski. Mak, choć sam w sobie jest zdrowym produktem, to może wchodzić w interakcje z lekami. Zalecam więc zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, a chcesz spożyć go w większej ilości.
Makowiec to obecnie ciasto obowiązkowe na stole wigilijnym i wielkanocnym. Przyrządzić go można z ciasta drożdżowego, kruchego lub półkruchego. Wcześniej pojawiało się w bogatszych domach. Po drugiej wojnie światowej rozpowszechniło się w całej Polsce.
Mam nadzieję, że wiecie już jak zrobić makowiec w Thermomixie i niezwłocznie wykonacie ten sprawdzony przepis.
Alergeny w makowcu z thermomixa
Lista alergenów dla makowca z Thermomixa przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy laskowe
- Migdały
- aromat migdałowy
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
W przepisie na makowiec z Thermomixa nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze makowca z thermomixa
Mak to dobre źródło wapnia, dlatego warto dodawać te małe ziarenka np. do owsianek.
Energia i białka
(860g)
Węglowodany
(860g)
Tłuszcze
(860g)
Witaminy
(860g)
Składniki mineralne
(860g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.