Makowiec na kruchym spodzie
- Mąka pszenna typ 500 - 2,5 szklanki (375 g)
- Cukier - pół szklanki (100 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Jajko (1 szt.)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Masło - pół kostki (100 g)
- Śmietana 18% - 2 łyżki (50 g)
- Masa makowa (840 g)
- Groch (nasiona) (100 g)
- Czekolada biała - 1/3 tabliczki (40 g)
- Cukier puder - 4 łyżki (40 g)
Przepis na makowiec na kruchym spodzie krok po kroku
Do dużej miski przesiej mąkę i proszek do pieczenia. Dodaj cukier i cukier wanilinowy. Wrzuć miękkie masło i połącz składniki ręką.
Do ciasta wbij jajko i dodaj żółtka. Wlej śmietanę i wyrób całość dokładnie.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i wyklej ją ciastem. Ciasto przykryj papierem i wysyp na nie suchy groch, całość piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 15 minut.
Na podpieczony spód bez grochu wyłóż masę makową i piecz w piekarniku przez kolejne 30 minut.
W rondelku zmieszaj cukier i 3 łyżki wody. Całość podgrzewaj, ciągle mieszając przez 2 minuty. Do cukru dodaj czekoladę i dokładnie rozmieszaj.
Powstałą polewą udekoruj ciasto.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec gwiazda
-
Makowiec
Więcej informacji na temat makowca na kruchym spodzie
Makowiec na kruchym spodzie jest wspaniałym ciastem, które pysznie smakuje i pięknie się prezentuje. Popularność zyskuje zwykle na święta Bożego Narodzenia, jednak jest tak ciekawą propozycją, że zdecydowanie może pojawiać się w menu znacznie częściej. Choć jest bardzo proste, to jednak smakuje wybornie. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom domowych wypieków.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić makowiec na kruchym spodzie, który będzie bardzo smaczny, a przy tym niezbyt skomplikowany, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Całość jest fantastyczna i bardzo elegancka. Przepięknie prezentuje się z polewą z białej czekolady, która fantastycznie kontrastuje z ciemną masą makową.
Przepis na makowiec na kruchym spodzie jest bardzo prosty, dlatego świetnie sprawdzi się nawet dla początkujących cukierników. Całość choć bardzo łatwa, pięknie się prezentuje i wspaniale smakuje. To ciasto, które wygląda jak z cukierni, choć robione jest w łatwy sposób w domu. Ten makowiec jest tak pyszny, że w mgnieniu oka znika z talerzy. Dlatego warto zrobić jego podwójną porcję.
Do przygotowania tego ciasta używa się tylko kilku składników, które łatwo znaleźć w każdym sklepie i domowej spiżarni. W tej opcji najlepiej użyć gotowej masy makowej, którą bez problemu da się odnaleźć w większości dyskontów, zwłaszcza przed okresem świąt. Dobrze jest wybierać masę z dodanymi bakaliami, dzięki czemu całość będzie odpowiednio słodka i niezbyt mdląca. Można bakalie dodać samodzielnie, wystarczy 200 g ulubionych suszonych owoców i orzechów, które należy przepłukać i połączyć z makiem. Tak powstaje naprawdę pyszna i bogata masa, która wspaniale współgra z kruchym ciastem. Ciasto z tego przepisu jest niezwykle słodkie i maślane. Choć jest kruche, nie rozpada się, tylko dobrze trzyma całości, dzięki czemu łatwiej jest kroić placek po upieczeniu.
To naprawdę dobry makowiec, który dodatkowo świetnie się prezentuje. Ta tarta przykuwa wzrok kontrastującymi warstwami. Stanowi piękną dekorację wigilijnego stołu. To smaczny pomysł na imprezę, który jest również bardzo łatwy.
Alergeny w makowcu na kruchym spodzie
Lista alergenów dla makowca na kruchym spodzie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- masa makowa
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 18%
- Czekolada biała
Wartości odżywcze makowca na kruchym spodzie
To zdrowe ciasto jednak nie powinno gościć w menu zbyt często ze względu na dużą zawartość cukru.
Energia i białka
(175g)
Węglowodany
(175g)
Tłuszcze
(175g)
Składniki mineralne
(175g)
-
mąka pszenna,
cukier,
jajka,
jajka,
masło,
śmietana,
groch,
czekolada,
czekolada biała,
cukier,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.