Makowiec na kruchym cieście z maku mielonego
- Mąka pszenna typ 500 - 2,5 szklanki (375 g)
- Masło - 1 kostka i 3 łyżki (230 g)
- Cukier (100 g)
- Żółtko jajka (4 szt.)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Mak niebieski (200 g)
- Jajko (1 szt.)
- Miód (100 g)
- Rodzynki (80 g)
Przepis na makowiec na kruchym cieście z maku mielonego krok po kroku
Kostkę masła podziel na mniejsze kawałki i dodaj do niej cukier.
Przesiej mąkę i proszek do pieczenia.
Do miski ze składnikami wbij 4 żółtka, białka odłóż do osobnej miseczki.
Ciasto dokładnie zagnieć i uformuj kulkę. Schładzaj w lodówce przez 30 minut.
W rondelku roztop 3 łyżki masła.
Mak sparz wrzątkiem i zmiel w młynku bardzo drobno.
Do maku dodaj masło, wlej aromat migdałowy i miód. Dokładnie wymieszaj.
Oddziel żółtko i białko do osobnych miseczek.
Żółtko dodaj do maku i ponownie wymieszaj.
Białko ubij na sztywną pianę i dodaj do masy makowej.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia, a na spód rozłóż 2/3 ciasta.
Kruche ciasto pokryj masą makową.
Wierzch ciasta udekoruj startymi na tarce kawałkami ciasta kruchego.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 45 minut.
- Makowiec
- Makowiec japoński
- Makowiec zawijany
- Strucla makowa
- Strucel makowy
- Makowiec na kruchym spodzie
- Seromak
- Makowiec z jabłkami
- Ciasto z mascarpone i kajmakiem
- Makowiec z jabłkiem
- Seromakowiec z gotowej masy makowej
- Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
- Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
- Makowiec japoński z puszki
- Makowiec drożdżowy
- Makowiec na biszkopcie
- Ciasto z makiem z puszki
- Masa makowa z mielonego maku
- Makowiec
Więcej informacji na temat makowca na kruchym cieście z maku mielonego
Makowiec na kruchym cieście z maku mielonego jest niezwykle pysznym sposobem na ten tradycyjny wypiek, który gości na większości polskich stołów. Kruche, maślane ciasto z dodatkiem wspaniałej, ręcznie robionej masy makowej, odmieni każdą specjalną okazję, ze względu na naprawdę wyjątkowy smak. To coś idealnie dla wszystkich wielbicieli tradycyjnych smaków. Ten sprawdzony przepis sprawdzi się na co dzień i od święta.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić makowiec na kruchym cieście z maku mielonego, by był niezbyt skomplikowany, a przy tym naprawdę smaczny, ten przepis sprawdzi się idealnie. Zwykle w nowoczesnych przepisach bazuje się na gotowej masie makowej, jednak wiadomo, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Gotowe masy mają sporo dodatków, które niekoniecznie powinny się tam znaleźć, a w dużej ilości mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, dlatego osoby dbające o zdrowe menu, zwykle szukają innego rozwiązania. To właśnie dla nich powstał ten przepis na ciasto z maku mielonego, gdzie całą masę wykonuje się własnoręcznie. I choć może się to wydawać skomplikowane, wcale takie nie jest. Co więcej, w takiej wersji znacznie mniej jest dodanego miodu, więc będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto musi ograniczać jego ilość w swojej diecie. W gotowej masie oprócz miodu często znajduje się również zwykły cukier, przez co razem mają naprawdę wysoki indeks glikemiczny, a także kaloryczność. Można w niej też odnaleźć suszone owoce, a wśród nich rodzynki, które nie każdy lubi. Zrobienie masy własnoręcznie jest nie tylko lepsze dla zdrowia, ale pozwala również dobrać ciasto do indywidualnych preferencji smakowych.
Przepis na makowiec na kruchym cieście z maku mielonego jest niezwykle prosty. Całość została opisana w kilku krokach, które spokojnie odwzoruje w domu nawet początkujący kucharz. Ciasto kruche z tego przepisu jest bardzo delikatne, a przy tym niezwykle aromatyczne. Jednak nie łamie się nadmiernie, dzięki czemu ciasto prezentuje się dobrze na stole i łatwo można je kroić. To dobry przepis na tradycyjny placek o słodkim smaku. Jest tak pyszny, że ciężko jest przejść obok niego obojętnie.
Alergeny w makowcu na kruchym cieście z maku mielonego
Lista alergenów dla makowca na kruchym cieście z maku mielonego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
- Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- aromat migdałowy
Wartości odżywcze makowca na kruchym cieście z maku mielonego
To ciasto, tak jak inne słodkości, nie powinno gościć zbyt często w menu ze względu na dużą ilość cukru prostego.
Energia i białka
(124g)
Węglowodany
(124g)
Tłuszcze
(124g)
Witaminy
(124g)
Składniki mineralne
(124g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.