Makowiec
- Mąka pszenna typ 550 - 4 niepełne szklanki (500 g)
- Cukier - 0,25 szklanki (50 g)
- Drożdże suche - 1 opakowanie (7 g)
- Masło - 0,25 opakowania (50 g)
- Jajko (4 szt.)
- Mleko 1,5% (200 ml)
- Bułka tarta - 4 łyżki (40 g)
- Masa makowa (850 g)
Przepis na makowiec krok po kroku
Do dużej miski wsyp mąkę, dodaj drożdże i cukier.
Oddziel białka od żółtek. Żółtka dodaj do mąki.
Masło rozpuść w mleku, lekko przestudź i dodaj do mąki.
Zagnieć ciasto, wyrabiaj 5 minut i pozostaw ciepłym miejscu pod ściereczką na 30 minut.
Białka ubij na puszystą i sztywną pianę.
Do masy makowej dodaj bułkę tartą oraz porcjami ubite białka.
Ciasto rozwałkuj w prostokąt. Przełóż na ściereczkę.
Na ciasto połóż masę makową tak aby przy jednym dłuższym boku pozostawić czyste 5 cm ciasta, potrzebne będzie do dokładnego zamknięcia rolady.
Za pomocą ściereczki zwiń ciasto w rulon, zaczynając od siebie.
Szczypiąc ciasto zamknij dokładnie boki oraz długą końcówkę.
Roladę przełóż na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę i pozostaw na 20 minut w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Makowca piecz 35 minut w temperaturze 180 stopni z grzałką góra-dół.
Makowca możesz ozdobić lukrem, skórką pomarańczową oraz żurawiną lub rodzynkami.
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec gwiazda
-
Makowiec
Więcej informacji na temat makowca
Makowiec jest starosłowiańskim, polskim ciastem świątecznym. Przygotowywany z ciasta drożdżowego lub ciasta kruchego. W chrześcijaństwie mak jest symbole urodzaju oraz płodności, a spożywany w Wigilię ma przynosić szczęście i powodzenie przez cały rok. W niektórych regionach kraju, makowiec rozpowszechnił się po II wojnie światowej.
Domowy makowiec jest łatwy w wykonaniu a jego smak jest wyjątkowy. Ciasto do makowca możesz przygotować z dwóch przepisów, może to być ciasto drożdżowe lub ciasto kruche. Obie formy są tradycyjne i smakują równie wyśmienicie. Masa makowa wymaga odrobiny zaangażowania aby mak był odpowiednio ugotowany oraz zmielony. Do przygotowania tego wypieku możesz użyć gotowej masy makowej z puszki, dzięki temu jest on łatwy i szybszy w przygotowaniu. Masę urozmaicisz bakaliami, tradycyjnie dodaje się rodzynki oraz orzechy włoskie. Wierzch ciasta zazwyczaj pokryty jest lukrem oraz skórką pomarańczową, do której można dodać również orzechy włoskie i suszoną żurawinę. Najprostszy przepis na makowiec to ten z wykorzystaniem ciasta drożdżowego oraz gotowej masy makowej. Jak upiec i jak zrobić makowca dowiesz się z dokładnego przepisu, w którym każdy krok jest dokładnie wytłumaczony.
Pyszny i sprawdzony przepis na makowiec sprawi, że będziesz wykonywać go na każde święta i zachwyci on swoim smakiem każdego.
Alergeny w makowcu
Lista alergenów dla makowca przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- Bułka tarta
- masa makowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 1,5%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze makowca
Makowiec jest tradycyjnym ciastem bożonarodzeniowym oraz wielkanocnym. Spożywamy go dwa razy w roku więc parę kawałku absolutnie nie wpłynie negatywnie na stan naszego zdrowia.
Energia i białka
(126g)
Węglowodany
(126g)
Tłuszcze
(126g)
Składniki mineralne
(126g)
-
mąka pszenna,
cukier,
masło,
jajka,
mleko,
bułka tarta,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.