Makaroniki francuskie
- Mąka migdałowa (70 g)
- Cukier puder - niepełna szklanka (100 g)
- Białko jajka (2 szt.)
Przepis na makaroniki francuskie krok po kroku
Mąkę migdałową przesiej przez sito z połową cukru pudru i dokładnie wymieszaj.
Do miski odważ dokładnie 50 gram białka i ubij je z dodatkiem szczypty soli na sztywną pianę.
Ciągle miksując białka, dodaj do nich partiami pozostały cukier puder. Miksuj do momentu, aż masa będzie błyszcząca i gładka.
Do ubitych białek dodaj w dwóch porcjach mąkę migdałową z cukrem pudrem i delikatnie wymieszaj masę szpatułką.
Masę wymieszaj do momentu, aż będzie swobodnie spływać ze szpatułki - ważne, aby masy nie mieszać zbyt długo.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Masę na makaroniki przełóż do rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką o średnicy 8 mm. Rękaw cukierniczy trzymaj pionowo i wyciskaj masę na blaszkę do pieczenia, tworząc koła o średnicy około 3 cm (zachowaj odstęp między makaronikami).
Blaszką z makaronikami stuknij kilka razy o blat i odstaw na około godzinę do przeschnięcia.
Po tym czasie makaroniki piecz w piekarniku z funkcją termoobiegu nagrzanym do 140 st. C przez około 15 minut.
Upieczone makaroniki pozostaw do całkowitego przestygnięcie, ściągnij je z blaszki do pieczenia i przełóż ulubionym nadzieniem.
Więcej informacji na temat makaroników francuskich
Makaroniki francuskie to doskonały pomysł na pyszne, domowe wypieki. Najlepsze makaroniki świetnie sprawdzą się jako przekąska. Można wykorzystać je także jako dekoracje ciast i tortów. Przepis na makaroniki francuskie jest dość trudny, dlatego warto posiadać doświadczenie kulinarne. Do wykonania makaroników potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka migdałowa, cukier puder, białko jaja oraz sól. Aby makaroniki wyszły, należy zachować ściśle określone proporcje produktów spożywczych.
A jak zrobić makaroniki francuskie? Mąkę migdałową przesiej przez sito z połową cukru pudru i dokładnie wymieszaj. Do miski odważ 50 gram białka i ubij je z dodatkiem szczypty soli na sztywną pianę. Ciągle miksując białka, dodaj do nich partiami pozostały cukier puder. Miksuj, aż masa będzie błyszcząca i gładka. Do ubitych białek dodaj w dwóch porcjach mąkę migdałową z cukrem pudrem i delikatnie wymieszaj masę szpatułką. Masę wymieszaj do momentu, aż będzie swobodnie spływać ze szpatułki. Masę na makaroniki przełóż do rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką o średnicy 8 mm. Rękaw cukierniczy trzymaj pionowo i wyciskaj masę na blaszkę do pieczenia, tworząc koła o średnicy około 3 cm. Blaszką z makaronikami stuknij kilka razy o blat i odstaw na około godzinę do przeschnięcia. Po tym czasie makaroniki piecz w piekarniku z funkcją termoobiegu nagrzanym do 140°C przez około 15 minut. Upieczone makaroniki pozostaw do całkowitego przestygnięcie, ściągnij je z blaszki do pieczenia i przełóż ulubionym nadzieniem.
Cukier puder posiada takie same właściwości jak zwykły cukier. Cukier puder w głównej mierze składa się z węglowodanów prostych, które są proste do trawienia - dlatego spożywanie cukru może znacząco wpływać na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Długotrwałe spożywanie dużych ilości cukrów prostych może prowadzić do rozwoju cukrzycy lub próchnicy zębów.
Podsumowując: wiesz już, jak przygotować smaczne makaroniki francuskie w domu. Makaroniki są dobre do spożycia po wystudzeniu i warto przygotować je z ulubionym nadzieniem. Produkty niezbędne do wykonania makaroników dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w makaronikach francuskich
Lista alergenów dla makaroników francuskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka migdałowa
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze makaroników francuskich
Makaroniki francuskie to doskonała propozycja na pyszną przekąskę. Makaroniki zawierają sporą ilość kalorii, dlatego warto uważać z ich ilością w diecie.
Energia i białka
(22g)
Węglowodany
(22g)
Tłuszcze
(22g)
Witaminy
(22g)
Składniki mineralne
(22g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.