Makaron ze szpinakiem i łososiem
- Makaron spaghetti (200 g)
- Łosoś wędzony (200 g)
- Śmietanka kremowa 30% (100 g)
- Szpinak (75 g)
- Oliwa z oliwek (20 ml)
- Czosnek (5 g)
Przepis na makaron ze szpinakiem i łososiem krok po kroku
Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu, tak by był al dente.
Wędzonego łososia pokrój w nieduże kawałki.
Na patelni rozgrzej oliwę. Podsmaż na nim przeciśnięty przez praskę czosnek i świeży szpinak, aż szpinak zacznie więdnięć.
Wlej śmietankę na patelnie i doprowadź do wrzenia.
Gdy będzie bulgotać, dodaj łososia.
Ponownie zagotuj, dodaj makaron i całość wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem.
Przed podaniem możesz dodatkowo skropić sokiem z cytryny.
-
Rolada szpinakowa
-
Łosoś z piekarnika
-
Rolada szpinakowa z łososia
-
Tortilla z łososiem
-
Ceviche
-
Tatar z łososia
-
Łosoś pieczony
-
Pieczony łosoś
-
Tortilla na zimno
-
Makaron z łososiem
-
Sałatka z wędzonego łososia
-
Łosoś z patelni
-
Rolada szpinakowa z łososiem
-
Łosoś smażony
-
Makaron z łososiem i szpinakiem
-
Kanapki z łososiem
-
Tarta z łososiem
-
Łosoś w cieście francuskim
-
Dania z łososiem
Więcej informacji na temat makaronu ze szpinakiem i łososiem
Makaron ze szpinakiem i łososiem to świetny pomysł na smaczny i sycący obiad. To pyszne danie wykonasz w 15 minut.
Aby wykonać ten pyszny przepis na makaron ze szpinakiem i łososiem potrzebny będzie makaron, łosoś wędzony, świeży szpinak, śmietanka, ząbek czosnek i oliwa.
Na początku ugotuj makaron według instrukcji na opakowaniu, tak by był al dente. W tym czasie na patelni podsmaż czosnek ze szpinakiem. Wlej śmietanę i zagotuj. Dodaj wędzonego łososia pokrojonego w kawałki. Zagotuj i dodaj makaron. Wszystko dokładnie wymieszaj i dopraw pieprzem. Sól nie jest konieczna, ponieważ łosoś jest już dość słony. W tych kilku krokach wiesz już jak zrobić makaron ze szpinakiem i łososiem. Koniecznie wypróbuj ten szybki i smaczny pomysł na obiad.
Łosoś jest rybą, którą najchętniej kupują konsumenci w Polsce. Można kupić go w postaci filetów, dzwonków, tuszek czy steków. Na sklepowych półkach dostępny jest w formie świeżej, wędzonej, mrożonej czy w puszce. Podzielić łososia możemy również ze względu na akwen, z którego pochodzi.
Łosoś jest bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka. Zawiera w sobie aminokwasy egzogenne, które są niezbędne, ale nasz organizm sam ich nie wytwarza, czyli leucynę, izoleucynę, walinę i lizynę. Ma wysoką kaloryczność i zaliczany jest do ryb tłustych. A co za tym idzie, jest niezwykle zasobny w wielonienasycone kwasy tłuszczowe w tym omega-3. Z witamin łosoś zawiera głównie witaminę D, a także witaminy z grupy B. Według zaleceń Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej przynajmniej 2 razy w tygodniu powinna pojawić się porcja ryby. W tym miejscu określa się, że powinno to być około 150 g produktu lub taka ilość mięsa z ryby, wraz z którym dostarczy się około 250 mg kwasów EPA+DHA. Spożycie dwóch takich porcji tygodniowo zapewni zapotrzebowanie właśnie na te kwasy omega-3. Wskazuje się na ich pozytywne oddziaływanie na większość układów człowieka- krwionośny, trawienny, nerwowy czy immunologiczny.
Filet z łososia waży właśnie około 150 g, dlatego przepis na łososia na parze to idealny wybór dla osób, które chcą wykorzystać jego potencjał.
Alergeny w makaronie ze szpinakiem i łososiem
Lista alergenów dla makaronu ze szpinakiem i łososiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- makaron spaghetti
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Łosoś wędzony
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze makaronu ze szpinakiem i łososiem
Według zaleceń Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej przynajmniej 2 razy w tygodniu powinna pojawić się porcja ryby.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.