Makaron z zielonym pesto
- Bazylia świeża - same listki (60 g)
- Orzeszki pinii (50 g)
- Ser parmezan (50 g)
- Oliwa z oliwek (75 ml)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Makaron spaghetti (200 g)
Przepis na makaron z zielonym pesto krok po kroku
Liście bazylii umyj, osusz i odetnij z nich ogonki.
Orzeszki pinii podpraż na suchej patelni, a parmezan zetrzyj na tarce.
W garnku zagotuj wodę i przygotuj w niej makaron według instrukcji na opakowaniu.
Podczas gotowania makaronu w malakserze umieść listki bazylii, czosnek, parmezan, orzeszki pinii i oliwę.
Całość miksuj, aż powstanie gładka pasta.
Ugotowany makaron odcedź i przełóż ponownie do garnka. Dodaj pesto i dokładnie wymieszaj.
Podawaj od razu po przygotowaniu.
-
Sałatka z makaronem
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Sałatka tortellini
-
Sałatka z kurczakiem i makaronem
-
Sałatka z makaronem i kurczakiem
-
Sałatka z makaronem ryżowym
-
Sałatka z zupek chińskich z kurczaka
-
Cannelloni ze szpinakiem i fetą
-
Sałatka z tuńczykiem i makaronem
-
Makaron z łososiem i szpinakiem
-
Sałatka makaronowa z kurczakiem
-
Makaron z pesto i kurczakiem
-
Sałatka z makaronem kokardki
-
Sałatka z makaronu tortellini
-
Sałatka z makaronu chińskiego
-
Sałatka z tortellini i kurczakiem
-
Sałatka z makaronem ryżowym i kurczakiem
-
Sałatka z kolorowym makaronem
-
Sałatka makaronowa
Więcej informacji na temat makaronu z zielonym pesto
Chcesz szybki, pyszny pomysł na obiad? Gwarantuje, że nie znajdziesz nic lepszego niż ten prosty przepis na makaron z zielonym pesto.
Pesto to sos, który znajdziesz w każdym sklepie. Jednak najlepszy jest taki, który przygotujesz samodzielnie. Zajmuje to dosłownie kilka chwil, a smak to prawdziwe „niebo w gębie”. Najpierw liście bazylii umyj, osusz i oczyść z ogonków. Orzeszki pinii podpraż na suchej patelni, a parmezan zetrzyj na tarce. W malakserze umieść listki bazylii, czosnek, parmezan, orzeszki pinii i oliwę. Całość miksuj, aż powstanie gładka pasta. Teraz wystarczy wymieszać powstały sos z ugotowanym makaronem i podawać. Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić makaron z zielonym pesto. Gwarantuje, że ten łatwy sos pesto wykorzystasz nie tylko do makaronu, ale również do roladek z ciasta francuskiego, mięsa czy ryb. Taki aromatyczny, pachnący i smaczny dodatek sprawdzi się w wielu daniach.
Makaron jest bardzo dobrym źródłem węglowodanów w diecie. To także jeden z najczęściej wybieranych dodatków do dań obiadowych, zup czy deserów. Według legend makaron przywędrował do nas z Azji Środkowej, skąd w XII wieku dotarł do Włoch, które słyną obecnie z makaronowych dań. Druga legend natomiast sugeruje, że już w starożytności we Włoszech wykonywano makaron ze zmielonych zbóż i wody.
Na przestrzeni lat nie zmienił się skład makaronu. Obecnie również wykonuje się go z mąki i wody. Do tego wykorzystuje się mąkę pszenną, gryczaną, kukurydzianą, orkiszową, sojową lub ryżową. Ostatnio dużym powodzeniem cieszy się makaron z mąki pełnoziarnistej, który uważany jest za najlepszy dla naszego zdrowia. Jako produkt zbożowy (z ewentualnym dodatkiem jaj) makaron jest dobrym źródłem błonnika, witamin z grupy B, miedzi, cynku, magnezu i żelaza. Wszystkie te składniki mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Oczywiście makarony z mąki pełnoziarnistej mają dużo więcej tych składników, dlatego sugeruje sięgać właśnie po takie produkty. Ze względu na to, że makarony często podawane są z tłustymi sosami to istnieje mit o ich wysokiej kaloryczności. Tak naprawdę 100 g ugotowanego makaronu dostarcza około 150 kcal, co nie jest wysokim wynikiem.
Alergeny w makaronie z zielonym pesto
Lista alergenów dla makaronu z zielonym pesto przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- orzeszki pinii
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- makaron spaghetti
W przepisie na makaron z zielonym pesto nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- bazylia świeża
Wartości odżywcze makaronu z zielonym pesto
Makaron jest dobrym źródłem błonnika, witamin z grupy B, miedzi, cynku, magnezu i żelaza.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.