Makaron z warzywami i kurczakiem
- Piersi kurczaka bez skóry (250 g)
- Cukinia - 1 mała sztuka (250 g)
- Papryka czerwona - 1 mała sztuka (150 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (100 g)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki stołowe (30 ml)
- Bulion drobiowy - 1 szklanka (250 g)
- Koncentrat pomidorowy (15 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
- Mąka pszenna typ 500 (10 g)
- Mąka ziemniaczana (10 g)
- Makaron spaghetti - pełnoziarnisty (150 g)
Przepis na makaron z warzywami i kurczakiem krok po kroku
Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu, przecedź go na sicie i przelej bieżącą wodą.
Mięso z piersi kurczaka oczyść z błonek, umyj, pokrój w paski, dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Paprykę i cukinie umyj, pokrój w kostkę.
Cebulę i czosnek obierz, cebulę pokrój w piórka a czosnek posiekaj na mniejsze kawałki.
W garnku rozgrzej łyżkę oleju, podsmaż na nim cebulę.
Następnie do garnka dodaj cukinie oraz paprykę i smaż przez około 5 minut, mieszając od czasu do czasu. Warzywa przełóż na talerz.
Do garnka dodaj łyżkę oliwy i obsmaż kurczaka z każdej strony.
Do garnka z kurczakiem dodaj pozostały olej, czosnek oraz odłożone wcześniej warzywa. Zawartość garnka dopraw do smaku przyprawami.
Następnie wlej gorący bulion, zagotuj, przykryj garnek przykrywką i duś przez około 15 minut.
Pod koniec gotowania dodaj posiekaną natkę pietruszki oraz koncentrat pomidorowy i dokładnie wymieszaj składniki.
Mąki przesiej przez sito i partiami dodaj do garnka z kurczakiem i warzywami. Zawartość garnka dokładnie wymieszaj.
Warzywa z kurczakiem podawaj z dodatkiem ugotowanego wcześniej makaronu.
-
Kapuśniak
-
Pierś z kurczaka
-
Kurczak curry
-
Tortilla z kurczakiem
-
Filet z kurczaka
-
Ryż z warzywami
-
Pad thai z kurczakiem
-
Butter chicken
-
Kurczak po chińsku
-
Kotleciki siekane z kurczaka
-
Pieczona pierś z kurczaka
-
Filet z kurczaka z piekarnika
-
Sałatka z kurczakiem i makaronem
-
Zapiekanka gyros
-
Nuggetsy z piekarnika
-
Tagliatelle z kurczakiem
-
Kurczak ze szpinakiem
-
Kotlety z piersi kurczaka
-
Filet z kurczaka
Więcej informacji na temat makaronu z warzywami i kurczakiem
Makaron z warzywami i kurczakiem to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Przepis na makaron z warzywami i kurczakiem jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mięso z piersi kurczaka, cukinia, papryka czerwona, cebula, czosnek, olej rzepakowy, bulion drobiowy, koncentrat pomidorowy, natka pietruszki, mąka pszenna, mąka ziemniaczana, makaron spaghetti, sól, pieprz oraz płatki chilli.
Jak zrobić makaron z warzywami i kurczakiem? Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu, przecedź go na sicie i przelej bieżącą wodą. Mięso z piersi kurczaka oczyść z błonek, umyj, pokrój w paski, dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Paprykę i cukinie umyj, pokrój w kostkę. Cebulę i czosnek obierz, cebulę pokrój w piórka a czosnek posiekaj na mniejsze kawałki. W garnku rozgrzej łyżkę oleju, podsmaż na nim cebulę. Następnie do garnka dodaj cukinie oraz paprykę i smaż przez około 5 minut, mieszając od czasu do czasu. Warzywa przełóż na talerz. Do garnka dodaj łyżkę oliwy i obsmaż kurczaka z każdej strony. Do garnka z kurczakiem dodaj pozostały olej, czosnek oraz odłożone wcześniej warzywa. Zawartość garnka dopraw do smaku przyprawami. Następnie wlej gorący bulion, zagotuj, przykryj garnek przykrywką i duś przez około 15 minut. Pod koniec gotowania dodaj posiekaną natkę pietruszki oraz koncentrat pomidorowy i dokładnie wymieszaj składniki. Mąki przesiej przez sito i partiami dodaj do garnka z kurczakiem i warzywami. Zawartość garnka dokładnie wymieszaj. Warzywa z kurczakiem podawaj z dodatkiem ugotowanego wcześniej makaronu.
Cukinia zawiera składniki mineralne oraz witaminy, które spożywane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Stanowi ona źródło witaminy C, witaminy K, niektórych witamin z grupy B oraz beta-karotenu, który stanowi prekursor do witaminy A. Dodatkowo znajdziemy w nim również składniki mineralne, do których możemy zaliczyć potas, żelazo oraz magnez.
Podsumowując szybki i łatwe w przygotowaniu makaron z warzywami i kurczakiem świetnie sprawdzi się jako obiad dla całej rodziny. Makaron najlepiej smakuje na ciepło, dlatego warto podać go bezpośrednio po przygotowaniu.
Alergeny w makaronie z warzywami i kurczakiem
Lista alergenów dla makaronu z warzywami i kurczakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- makaron spaghetti
W przepisie na makaron z warzywami i kurczakiem nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- płatki chilli
Wartości odżywcze makaronu z warzywami i kurczakiem
Makaron z warzywami i kurczakiem to wspaniała propozycja na szybki obiad. Danie bogate jest w białko zwierzęce, składniki mineralne oraz witaminy.
Energia i białka
(310g)
Węglowodany
(310g)
Tłuszcze
(310g)
Witaminy
(310g)
Składniki mineralne
(310g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.