Makaron z soczewicy
- Soczewica czerwona (300 g)
- Jajko (3 szt.)
Przepis na makaron z soczewicy krok po kroku
Soczewicę czerwoną zmiel na mąkę za pomocą robota kuchennego.
Odłóż odrobinę mąki do posypania stolnicy.
Resztę mąki połącz z jajkami i wyrób ciasto do uzyskania jednolitej masy.
Stolnicę posyp mąką i cienko rozwałkuj.
Ciasto pokrój nożem na cienkie paski. Dla ułatwienia możesz zwinąć je w rulon i pociąć.
Gotowe nitki gotuj w osolonej wodzie około 5 minut.
Aby zapobiec sklejeniu się makaronu przelej go zimną wodą i delikatnie skrop tłuszczem np. olejem.
Więcej informacji na temat makaronu z soczewicy
Makaron z soczewicy to pomysł na domowy, a co ważne prosty i szybki w wykonaniu dodatek do obiadu lub kolacji. Przepis jest prosty w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić. Makaron z czerwonej soczewicy możesz połączyć z warzywami lub farszem mięsnym co da Ci pełnowartościowy posiłek dla całej rodziny. Makaron możesz doprawić ulubionymi przyprawami. Doskonale komponuje się z nim kurkuma lub suszona cebulka.
Jak zrobić makaron z soczewicy? Na początek należy zmielić ziarna soczewicy na mąkę za pomocą robota kuchennego. Niewielką część mąki warto odstawić na bok do posypania stolnicy. Resztę mąki należy połączyć z jajkami i ugniatać do uzyskania jednolitej masy. Następnie powinniśmy rozwałkować cienko ciasto na stolicy posypanej mąką. Gotowe tniemy w cienkie paski. Dla ułatwienia ciasto możemy zwinąć z rulon i ciąć w cienkie paski. Ważne jest żeby zwinięte ciasto było obsypane mąką tak, aby uniknąć sklejenia. Makaron gotujemy przez około 5 minut, następnie przelewamy go zimną wodą. Warto go również delikatnie skropić tłuszczem np. olejem, tak aby się nam nie skleił.
Przepis na makaron z soczewicy to doskonały pomysł na dodatek do dania głównego. Przepis składa się głównie z soczewicy, która jest bogata w dobre składniki odżywcze dla naszego organizmu. Soczewica należy do strączków, dlatego jest doskonałym źródłem białka pochodzenia roślinnego. Ponadto zawiera w swoim składzie duże ilości potasu i kwasu foliowego, które są bardzo istotne, ponieważ potas ma wpływ na ciśnienia krwi, a kwas foliowy jest kluczowy podczas ciąży. Naukowcy również udowodnili, że soczewica zawiera taniny, które są odpowiedzialne za hamowanie procesów nowotworowych. Soczewica jest ogólnodostępna w postaci mąki, makaronu czy kiełków.
Pomysł na wegetariański makaron idealnie sprawdzi się jako łatwy w przygotowaniu dodatek do obiadu lub kolacji. Ten sprawdzony prosty przepis na makaron na pewno ułatwi Ci jego przygotowanie. Dodatek do obiadu na pewno będą Ci smakować, a w połączeniu z dodatkami da dobry pełnowartościowy posiłek.
Alergeny w makaronie z soczewicy
Lista alergenów dla makaronu z soczewicy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze makaronu z soczewicy
Soczewica to doskonałe źródło witamin i składników odżywczych, a dodatkowo domowy makaron podkręci smak potraw.
Energia i białka
(5g)
Węglowodany
(5g)
Tłuszcze
(5g)
Witaminy
(5g)
Składniki mineralne
(5g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.