Makaron z groszkiem
- Groszek zielony konserwowy (800 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
- Makaron tagliatelle (500 g)
- Masło - 2 łyżki (20 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
- Ser parmezan - 2 łyżki startego (30 g)
Przepis na makaron z groszkiem krok po kroku
Groszek odsącz dobrze na sitku.
Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu, tak by był al dente.
Makaron odcedź i umieść w garnku.
W drugim garnku umieść masło i dodaj groszek, smaż chwilę razem.
Dodaj śmietanę i zagotuj. Ściągnij z palnika po około dwóch minutach.
Sos przelej do garnka, gdzie jest makaron. Wymieszaj.
Dopraw do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Podgrzewaj razem chwilę.
Wyłóż na talerze.
Przed podaniem oprósz tartym parmezanem.
Więcej informacji na temat makaronu z groszkiem
Makaron z groszkiem z puszki to świetne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz szybkiego i sycącego dania. To idealne połączenie groszku, śmietanki, przypraw i makaronu sprawi, że na długo zapamiętasz to danie.
Przepis na makaron z groszkiem rozpocznij od odsączenia groszku na sitku z zalewy. Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu, tak by był al dente. Następnie makaron odcedź i umieść w garnku lub innym naczyniu. W drugim garnku umieść masło i dodaj groszek, smaż chwilę razem. Dodaj śmietanę i zagotuj. Ściągnij z palnika po około dwóch minutach. Sos przelej do garnka, gdzie jest makaron. Wymieszaj. Dopraw do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Podgrzewaj razem chwilę. Wyłóż na talerze. Przed podaniem oprósz tartym parmezanem. Proszę bardzo, wiesz już jak zrobić makaron z groszkiem. Prawda, że to prosty przepis? A z niego powstaje naprawdę dobry obiad.
Zielony groszek na stołach może mieć swoje początku już w okresie brązu. W starożytności uprawiano go na terenach Bliskiego Wschodu oraz nad Morzem Śródziemnym i Kaspijskim. Z czasem zyskał popularność także w Chinach i Indiach. Groch, czyli dojrzała forma groszku, z czasem zaskarbił sobie sympatię także Europejczyków. Choć na początku używano go jako paszy dla zwierząt. Sugeruje się, że to kucharz Ludwika XIV wpadł na genialny pomysł użycia zielonego, młodego groszku. I tak ten pyszny produkt zawitał szerzej na stołach.
Groszek to prawdziwa bomba wartości odżywczych. Z zielonego groszku da się wyodrębnić prawie wszystkie witaminy, od A, przez witaminy z grupy B, witaminę C oraz E aż po witaminę K. Jako warzywo strączkowe ma w sobie wiele błonnika i białka, dzięki czemu na dłużej zapewnia uczucie sytości. Za tę cechę polubiły go szczególnie osoby będące na diecie odchudzającej. Dodatkowo może stanowić dobry substytut białka pochodzenia zwierzęcego. Warto włączyć zielony groszek do swojej diety np. w postaci past do pieczywa, zup krem czy podstaw sosów na obiad.
Koniecznie wypróbuj nasz przepis na najlepszy makaron z groszkiem!
Alergeny w makaronie z groszkiem
Lista alergenów dla makaronu z groszkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło
- Ser parmezan
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- makaron tagliatelle
Wartości odżywcze makaronu z groszkiem
Groszek to prawdziwa bomba wartości odżywczych. Z zielonego groszku da się wyodrębnić prawie wszystkie witaminy, od A, przez witaminy z grupy B, witaminę C oraz E aż po witaminę K.
Energia i białka
(390g)
Węglowodany
(390g)
Tłuszcze
(390g)
Witaminy
(390g)
Składniki mineralne
(390g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.