Makaron z cukinią
- Makaron z semoliny (200 g)
- Cukinia - Jedna mała cukinia (200 g)
- Oliwa z oliwek - Łyżka (12 ml)
- Śmietana 12% - Małe opakowanie (200 g)
- Ser parmezan - Dwie łyżki startego sera (30 g)
- Czosnek - Dwa żabki (10 g)
- Cebula - Pół dużej cebuli lub jedna mała (50 g)
Przepis na makaron z cukinią krok po kroku
W dużym garnku, około 3,5 litrowym zagotuj minimum 2 litry wody (pozostaw miejsce na makaron),. Ugotuj makaron al'dente według przepisu na opakowaniu. Po ugotowaniu posól makaron.
Na dużej patelni rozgrzej oliwę, dodaj posiekaną drobno cebulę po 2-3 minutach dodaj rozgniecione ząbki czosnku.
Cukinię pokrój w plasterki, półplasterki lub kostkę. Dodaj na patelnię.
Całość podsmaż aż cukinia zmięknie a w trakcie dodaj dużą szczyptę soli, pieprzu, papryki słodkiej oraz odrobinę tymianku.
Wyłącz ogień pod patelnią i pozostaw na 5 minut żeby całość lekko ostygła. Następnie dodaj śmietanę i zagotuj na małym ogniu.
Połącz makaron z sosem, dodaj startą skórkę z 1/4 cytryny.
Do podania dodaj świeżą bazylię i łyżkę startego parmezanu do każdej porcji.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Makaron ze szpinakiem
-
Spaghetti
-
Spaghetti carbonara
-
Łazanki
-
Spaghetti bolognese
-
Makaron z kurczakiem
-
Ravioli
-
Pappardelle
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Makaron z tuńczykiem
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Makaron z pesto
-
Makaron z krewetkami
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Makaron ze szpinakiem i kurczakiem
-
Makaron z pieczarkami
-
Makaron z truskawkami
-
Pomysły na obiad z makaronem
Więcej informacji na temat makaronu z cukinią
Makaron z cukinią w sosie śmietanowym to pyszne, łatwe i szybkie danie na obiad, które możesz również wykonać na kolację. Cukinia jest warzywem o delikatnym, słodkawym smaku. Świetnie komponuje się z ostrymi i wyrazistymi dodatkami, takimi jak ser pleśniowy, ser kozi, parmezan, chili, czosnek, bazylia czy skórka z cytryny.
Cukinia z makaronem daje wiele możliwości eksperymentowania ze smakiem. Przepis podstawowy składa się z cukinii w sosie śmietanowym z czosnkiem. Jednak możesz go urozmaicić dodatkiem niebieskiego sera pleśniowego, sera cheddar, dodać odrobinę chili lub skórki z cytryny dla orzeźwienia smaku. Możesz także zrezygnować ze śmietany i zastąpić ją kremowym serkiem kozim lub puszystym serkiem ziołowym. Sos możesz wykonać również z kurczakiem, chorizo, boczkiem lub do podania całość posypać pokrojonym w kostkę salami. Do dań z ciężkim sosem wykorzystaj makaron spaghetti lub penne, które oblepią się sosem. Jeśli zwracasz uwagę na indeks glikemiczny potraw wybierz makaron z pszenicy durum lub pełnoziarnisty. Aby obniżyć jego indeks glikemiczny ugotuj makaron dzień wcześniej i po wystudzeniu trzymaj w lodówce przez minimum 12 godzin. Dzięki temu część skrobi połączy się w skrobię oporną, która jest frakcją błonnika pokarmowego. Po schłodzeniu możesz odgrzać makaron na parze, w mikrofali lub na patelni z małym dodatkiem wody aby nie rozgotować makaronu. Oprócz tego do dania dodaj źródła białka, na przykład kurczaka, indyka, sera parmezan lub orzechów. Danie po przygotowaniu polej oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia lub olejem lnianym zimno tłoczonym. Wartość indeksu glikemicznego zmniejszysz również poprzez dodatek błonnika, do sosu możesz dodać mielone siemię lniane. Pół łyżeczki nie zmieni smaku dania ale pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie.
Cukinia jest pysznym warzywem o delikatnym smaku i aromacie a przy tym lekkostrawnym. Dzięki wysokiej zawartości wody jest niskokaloryczna. Mimo wysokiej zawartości wody cukinia dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Jest bogata w potas, żelazo, a także magnez. Oprócz tego zawiera witaminę A, witaminę C, witaminę K , witaminę PP, witaminę B1 oraz beta karoten. Ważną właściwością kabaczka jest odkwaszanie organizmu. Cukinia posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu bez obaw mogą spożywać ją osoby chorujące na cukrzycę.
Dania z cukinii i makaronu sprawdzają się idealnie na szybki posiłek. Są zdrowe, sycące a co najważniejsze, smakują wyśmienicie. Możesz wykorzystać je również jak posiłek do pracy. Wykonując cukinię z makaronem w delikatnym sosie z oliwy z oliwek, danie zjesz zarówno na ciepło jak i na zimno.
Alergeny w makaronie z cukinią
Lista alergenów dla Makaronu z cukinią przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron z semoliny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
- Ser parmezan
Wartości odżywcze makaronu z cukinią
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.