Makaron sojowy z kurczakiem
- Piersi kurczaka bez skóry (400 g)
- Sos sojowy - 6 łyżek (60 ml)
- Imbir korzeń - 1 łyżeczka (5 g)
- Czosnek - 1 ząbek czosnku (5 g)
- Sok z cytryny - 1 łyżeczka (3 ml)
- Miód - 1 łyżka (25 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (24 ml)
- Papryka czerwona - 1 sztuka (220 g)
- Marchewka - 1 duża marchewka (170 g)
- Makaron sojowy (100 g)
Przepis na makaron sojowy z kurczakiem krok po kroku
Marchewkę obierz, opłucz i przekrój na pół, a potem pokrój w plasterki.
Paprykę opłucz, osusz i pozbądź się gniazda nasiennego. Następnie pokrój paprykę w kostkę.
Imbir i czosnek obierz i drobno posiekaj.
Mięso opłucz, osusz i pokrój w paski. Następnie umieść je w misce i dodaj tam 4 łyżki sosu sojowego oraz nieco świeżo mielonego pieprzu. Wymieszaj i odstaw na 10 minut.
Makaron sojowy przygotuj według zaleceń na opakowaniu. Następnie odsącz go na sitku i odstaw na bok.
W woku rozgrzej olej. Następnie dodaj imbir i czosnek. Przysmażaj je przez ok. 1 min. Następnie wrzuć mięso i całość dobrze wymieszaj. Gdy pierwsza strona się przysmaży, obróć mięso na drugą stronę.
W szklance wymieszaj 2 łyżki sosu sojowego i 125 ml wody (1/2 szklanki).
Do woka dorzuć marchewkę i paprykę. Podsmażaj ok. 2 min i wlej zawartość szklanki. Dobrze wymieszaj.
Całość duś pod przykryciem ok. 5 minut.
W szklance wymieszaj 60 ml wody (ok. 1/4 szklanki), miód i sok z cytryny.
Do woka dodaj zawartość szklanki i makaron. Wymieszaj i smaż całość ok. 3 min.
Podawaj od razu.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Makaron ze szpinakiem
-
Spaghetti
-
Spaghetti carbonara
-
Łazanki
-
Spaghetti bolognese
-
Makaron z kurczakiem
-
Ravioli
-
Pappardelle
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Makaron z tuńczykiem
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Makaron z pesto
-
Makaron z cukinią
-
Makaron z krewetkami
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Makaron ze szpinakiem i kurczakiem
-
Makaron z pieczarkami
-
Pomysły na obiad z makaronem
Więcej informacji na temat makaronu sojowego z kurczakiem
Makaron sojowy z kurczakiem to proste dodanie w azjatyckim stylu. Jest to dobry pomysł na rodzinny obiad, ale to danie sprawdzi się także na kolację we dwoje. Potrawę przygotowuje się w miarę szybko, więc jeśli masz dłuższą chwilę i lubisz azjatyckie smaki, warto pokusić się na ten przepis.
Jak zrobić makaron z kurczakiem po chińsku? Przede wszystkim warto zacząć od przygotowania poszczególnych składników. Na pierwszy ogień może pójść mięso. Kurczaka trzeba pokroić w paski i zamarynować. Pokrojonego kurczaka w sosie sojowym z odrobiną świeżo mielonego pieprzu należy odstawić na ok. 10 minut. W następnej kolejności można zabrać się za marchewkę, a zaraz potem za paprykę. Marchewkę najlepiej pokrój w plasterki, a paprykę w kostkę (oba te składniki powinny być mniej więcej podobnej wielkości). Imbir i czosnek trzeba obrać, a potem posiekać lub zetrzeć na tarce. Makaron sojowy trzeba przygotować tak, jak jest to podane na opakowaniu.
Drugi etap to smażenie. Makaron sojowy smażony z kurczakiem i warzywami przygotuje się w całości na jednej patelni, więc warto zadbać o to, aby była duża. Najlepszą opcją będzie wok. Smażenie należy rozpocząć od rozgrzania oleju, a potem podsmażenia imbiru i czosnku. Należy pamiętać o tym, że czosnek bardzo szybko staje się gorzki, więc nie można go zbyt długo smażyć. W zupełności wystarczy 1 min. Po dodaniu mięsa trzeba wszystko dobrze wymieszać, a potem rozłożyć mięso na całości patelni. Po chwili można obrócić mięso na drugą stronę. Marchewkę i paprykę również nie należy podsmażać zbyt długo, aby oba ta składniki wciąż pozostały chrupkie. Po dodaniu wody z sosem sojowym całość trzeba dusić przez kilka minut, a na koniec dodać makaron oraz mieszankę wody, soku z cytryny i miodu.
Ten przepis na makaron sojowy z kurczakiem możesz tak zmodyfikować, aby wpasowywał się w twoje preferencje smakowe. Możesz dodać pieczarki, cukinię, różne papryki (np. zieloną), kukurydzę lub kapustę pekińską. Dodatkowo możesz pokusić się o nieco sosu teriyaki (do marynaty).
Alergeny w makaronie sojowym z kurczakiem
Lista alergenów dla makaronu sojowego z kurczakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- Makaron sojowy
Wartości odżywcze makaronu sojowego z kurczakiem
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.