Makaron ryżowy z kurczakiem
Przepis na makaron ryżowy z kurczakiem
Przygotowania do gotowania pysznego makaronu ryżowego z kurczakiem
Gotowanie to dla mnie nie tylko codzienna obowiązkowa czynność, ale też sposób na relaks i wyrażanie siebie. Zatem, gdy znalazłam przepis na makaron ryżowy z kurczakiem, który jest zarówno łatwy, jak i szybki, od razu zdecydowałam się go wypróbować. Ta azjatycka inspiracja przypadła mi do gustu z racji bogactwa smaków i aromatów. Całe danie przygotowuje się w mniej niż godzinę, co czyni je idealnym rozwiązaniem na lunch, obiad lub kolację.
Do przygotowania tego przepisu potrzebujemy 200 g makaronu ryżowego, 400 g piersi kurczaka, 90 g marchewki, 140 g pora, 100 g cebuli, 230 g papryki zielonej, 30 ml oliwy z oliwek oraz 30 g suszonych grzybów mun. Co do przypraw, użyłam soli, pieprzu, sosu sojowego, curry, chilli, kuminu oraz imbiru mielonego. Jeśli chodzi o sprzęt kuchenny, niezbędna będzie duża patelnia, kuchenka, garnek, miseczka i metalowe sito.
Właściwe kroki przygotowania dania
Zaczynam od ugotowania makaronu ryżowego w lekko osolonym wrzątku. Makaron ryżowy jest niezwykle delikatny, dlatego trzeba uważać, aby nie gotować go zbyt długo. Gdy makaron jest gotowy i miękki, odcedzam go przy użyciu metalowego sita i odkładam na bok.
Na dużej patelni rozgrzewam oliwę z oliwek. Następnie drobno siekam cebulę i wrzucam ją na rozgrzaną oliwę. Kiedy cebula zaczyna się rumienić, dodaję do niej kurczaka pokrojonego w kostkę. Doprawiam solą, pieprzem i curry i smażę przez około 10 minut, aż kurczak stanie się złocisty i dobrze doprawiony.
Podczas gdy kurczak się smaży, przygotowuję warzywa. Marchew i por obieram i kroję w cienkie paski. Paprykę zieloną dokładnie myję i również kroję w paseczki. Po 10 minutach smażenia kurczaka, dodaję na patelnię pokrojone warzywa oraz suszone grzyby mun. Wszystko razem smażę przez kolejne 15 minut, mieszając od czasu do czasu, aby warzywa się równomiernie podsmażyły i nabrały aromatu.
W międzyczasie, w miseczce mieszam sos sojowy, chilli, kumin i imbir. Powstałą mieszankę wlewam na patelnię. Jeśli sos jest zbyt gęsty, dodaję odrobinę wody, aby całość lepiej się połączyła. Dokładnie mieszam składniki na patelni, aby wszystkie smaki miały szansę się przegryźć. Na koniec dodaję ugotowany wcześniej makaron ryżowy i jeszcze raz całość dobrze mieszam.
Danie gotowe do podania
Gdy wszystko jest już dobrze wymieszane i ciepłe, danie jest gotowe do podania. Ten przepis na makaron ryżowy z kurczakiem to świetny pomysł na obiad, który nie tylko smakuje wyśmienicie, ale też dostarcza mnóstwo wartości odżywczych. Indeks glikemiczny potrawy wynosi 64, co sprawia, że jest to dobra opcja także dla osób dbających o zdrowie i utrzymanie prawidłowej wagi.
Zachwyca mnie, jak wiele wartościowych składników można znaleźć w jednym talerzu. Kurczak dostarcza sporo białka, marchew i por bogate są w witaminy, a grzyby mun dodają potrawie niezapomnianego, orientalnego smaku. Całość jest doskonale zbilansowana pod względem smakowym: słone, pikantne nuty curry i chilli komponują się idealnie z delikatnym makaronem ryżowym.
To zdrowe danie jest świetnym wyborem dla osób na diecie bezglutenowej i zbilansowanej. Cieszę się, że mogłam podzielić się tym przepisem, który uważam za naprawdę prosty i szybki w przygotowaniu. Mam nadzieję, że spróbujecie go również w swojej kuchni i pokochacie ten przepis tak samo jak ja.
- Makaron ryżowy (200 g)
- Piersi kurczaka bez skóry - 2 szt (400 g)
- Marchewka - 2 szt (90 g)
- Por - 1 szt (140 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Papryka zielona - 1 szt (230 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
- Grzyby mun suszone (30 g)
Przepis na makaron ryżowy z kurczakiem krok po kroku
Makaron ryżowy ugotuj w lekko osolonym wrzątku do miękkości.
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej drobno posiekaną cebulę. Gdy będzie lekko rumiana, dodaj do niej kurczaka pokrojonego w kostkę. Dopraw solą, pieprzem i curry. Smaż przez 10 minut.
Marchew i por obierz i pokrój w cienkie paski. Paprykę porządnie umyj i również pokrój w paseczki. Dodaj warzywa na patelnię. Dodaj również grzyby. Całość smaż przez 15 minut.
W miseczce zmieszaj sos sojowy, chili, kumin i imbir. Całość wlej na patelnię (dodaj też wodę jeśli trzeba) i dokładnie wymieszaj. Dodaj do warzyw makaron i ponownie zamieszaj.
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Makaron ryżowy
-
Sałatka z makaronem ryżowym
-
Makaron ryżowy z warzywami
-
Sałatka z makaronem ryżowym i kurczakiem
-
Sałatka z paluszkami krabowymi i makaronem ryżowych
-
Sałatka z makaronem ryżowym i ogórkiem
-
Sałatka z surimi i makaronem ryżowym
-
Sałatka z tuńczykiem i makaronem ryżowym
-
Sałatka tajska
-
Bun cha
-
Sałatki z makaronem ryżowym
Więcej informacji na temat makaronu ryżowego z kurczakiem
Makaron ryżowy z kurczakiem to świetny pomysł na zdrowy posiłek dla całej rodziny. Całość można zrobić w niezwykle szybki sposób, z kilku podstawowych składników. To danie, które przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom azjatyckiej kuchni. Jest bardzo aromatyczne i pełne przypraw. W dodatku pełne jest warzyw.
Przepis na makaron ryżowy z kurczakiem jest niezwykle nieskomplikowany, dzięki czemu poradzą sobie z nim nawet osoby początkujące. Całość zabiera niezbyt dużo czasu, więc może stanowić danie awaryjne. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie przepadają za zbyt czasochłonnymi recepturami pełnymi skomplikowanych procedur. To danie łatwe, szybki i niezwykle smaczne, dlatego skradnie serca każdego, kto tylko je przygotuje.
To idealny pomysł na ciepły i szybki posiłek dla każdego. Jest nie tylko pyszny, ale również bardzo wartościowy. To zasługa dużej ilości kurczaka, a także warzyw. Drób jest świetną opcją na co dzień, gdyż zawiera sporo białka, a niezbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych. Z tego względu sprawdzi się nawet w diecie redukcyjnej. Do tego w tym daniu został sparowany z dużą ilością warzyw. Marchew, por i papryka to rośliny niezwykle zdrowe, dzięki czemu ich obecność w diecie jest niezwykle korzystna. Dostarczają dużej ilości witamin i składników odżywczych. To świetne źródła witaminy C, A czy K, a także polifenoli, które chronią organizm przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, w tym również przed nowotworami. Ich duża ilość w diecie wiąże się również ze zwiększoną podażą błonnika, który działa pozytywnie na cały układ trawienny.
To naprawdę dobry przepis dla wszystkich osób, które szukają zdrowej, ale również smacznej opcji na obiad, kolację czy lunch. Przepis jest w dodatku łatwy, dzięki czemu jego przygotowanie nie zajmuje zbyt dużo czasu. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić makaron ryżowy z kurczakiem, w sposób naprawdę szybki, ale tak by był daniem wartościowym i dobrym, to ta receptura sprawdzi się idealnie. W dodatku całość jest również bezglutenowa.
Alergeny w makaronie ryżowym z kurczakiem
Lista alergenów dla makaronu ryżowego z kurczakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
Wartości odżywcze makaronu ryżowego z kurczakiem
To zdrowe dnie, które dostarcza sporo białka, a także witamin.
Energia i białka
(322g)
Węglowodany
(322g)
Tłuszcze
(322g)
Witaminy
(322g)
Składniki mineralne
(322g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.