Mai tai
- Rum biały (60 ml)
- Triple sec (15 ml)
- Sok z cytryny (30 ml)
- Syrop migdałowy (10 ml)
- Sok ananasowy - 2 łyżki stołowe (40 ml)
- Lód (70 g)
- Syrop cukrowy (20 ml)
Przepis na mai tai krok po kroku
Do shakera włóż pokruszony lód, wlej sok ananasowy, syrop migdałowy, syrop cukrowy, sok z cytryny, rum i wymieszaj.
Przelej koktajl do wysokiej szklanki a na koniec wlej triple sec cienką stróżką aby powstały dwie warstwy koloru.
Więcej informacji na temat mai tai
Drink mai tai to egzotyczny drink na bazie rumu oraz soku ananasa. Mai tai zalicza się do drinków słodkich, zawiera on nieco kwasowości natomiast słodycz wyraźnie wygrywa w bitwie smaków. Przepis na drinka mai tai jest łatwy, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia barmańskiego. Składniki potrzebne do przygotowania koktajlu to: biały rum, sok ananasowy, syrop migdałowy, syrop cukrowy, triple sec, sok z cytryny lub sok z limonki, pokruszone kostki lodu.
Jak zrobić drinka mai tai? Potrzebny będzie shaker barmański, w którym umieść rum, sok ananasowy, syrop migdałowy, syrop cukrowy, sok z cytryny oraz pokruszony lód, wstrząśnij do połączenia składników i przelej do wysokiej szklanki. Cienką stróżką do szklanki wlej likier pomarańczowy tak aby powstały dwie kolorowe warstwy.
Triple sec to powstały ze skórek gorzkiej pomarańczy wytrawny likier. Nazwa triple sec oznacza potrójnie wytrawny, likier jest bezbarwny lub w kolorze pomarańczowym a zawartość alkoholu sięga w nim 40%.Rum jest alkoholem wysokoprocentowym. Dawniej pijany był przez piratów i rabusiów. Jego historia sięga czasów antycznych przywieziony do Europy przez ludność Arabską. Powstaje dzięki fermentacji trzciny cukrowej lub melasy. Wyróżnia się pięć rodzajów rumu, każdy z nich ma inne walory smakowe oraz różną zawartość procentową alkoholu. Produkcja rumu zależy od miejsca jego pochodzenia. Rum przeważnie dojrzewa powyżej roku najczęściej w drewnianych beczkach. Kolor rumu w dużej mierze zależy od materiału naczynia w którym dojrzewał, rum dojrzewający w beczkach ma kolor ciemno brązowy. Natomiast rum dojrzewających w stalowych kadziach jest przeźroczysty. Rum może być także dodatkiem do kawy lub przyrządzić na jego bazie można Rumtopf czyli tradycyjne bawarskie owoce w rumie.
Podsumowując domowy koktajl na bazie rumu jest idealny na imprezę z przyjaciółkami. Drink ze względu na swoją słodycz częściej wybierają kobiety, które lubują się w słodkich koktajlach. Proporcje dostosuj dobrowolnie pod swój gust. Jeśli wolisz słabsze drinki dodaj mniej alkoholu.
Alergeny w mai tai
Lista alergenów dla mai tai przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Syrop migdałowy
Wartości odżywcze mai tai
Drinki na bazie alkoholu zawierają dużo kalorii. Często także są wyrobem wysokocukrowym. Powinny występować w naszej diecie możliwie jak najrzadziej. Alkohol obciąża naszą wątrobę gdyż to wątroba rozkłada alkohol, który spożywamy.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.