Maczanka z blinami
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Jajko (2 szt.)
- Maślanka 2% (340 ml)
- Boczek wędzony bez kości (400 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 2 szklanki (500 g)
- Smalec (100 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
Przepis na maczanka z blinami krok po kroku
W misce umieść mąkę pszenną, proszek do pieczenia i wymieszaj.
Wbij jajka, wlej maślankę i doda soli, wymieszaj składniki.
Na patelni rozgrzej smalec.
Wlewaj ciasto łyżką i smaż, aż będzie rumiane.
Obierz cebulę z łuski i pokrój w kostkę.
Zeszklij na łyżce smalcu.
Dodaj pokrojony w kostkę boczek i smaż chwilę.
Wlej śmietanę, dopraw solą i pieprzem, dodaj posiekaną natkę pietruszki i wymieszaj, gotuj do momentu, aż sos zgęstnieje.
Bliny podawaj na talerzyku a maczankę obok w misce.
Więcej informacji na temat maczanki z blinami
Maczanka z blinami to świetna propozycja na tradycyjne danie kuchni białoruskiej. Potrawa świetnie sprawdzi się jako przekąska na wieczór lub jako danie na imprezę ze znajomymi. Przepis na maczankę z blinami jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia pysznej potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, proszek do pieczenia, jajka, maślanka, śmietana kremówka 30%, boczek, cebula, natka pietruszki, sól, pieprz, smalec.
Jak zrobić maczankę z blinami? W misce umieść mąkę pszenną, proszek do pieczenia i wymieszaj. Wbij jajka, wlej maślankę i doda soli, wymieszaj składniki. Na patelni rozgrzej smalec. Wlewaj ciasto łyżką i smaż, aż będzie rumiane. Obierz cebulę z łuski i pokrój w kostkę. Zeszklij na łyżce smalcu. Dodaj pokrojony w kostkę boczek i smaż chwilę. Wlej śmietanę, dopraw solą i pieprzem, dodaj posiekaną natkę pietruszki i wymieszaj, gotuj do momentu, aż sos zgęstnieje. Bliny podawaj na talerzyku a maczankę obok w misce.
Boczek wędzony jest bardzo kaloryczną wędliną. Pamiętaj, aby wybierać boczek naturalnie wędzony. Boczek jest dobrym źródłem białka zwierzęcego. Białko jest składnikiem budulcowym naszego ciała. Cebula od setek lat jest ceniona za swoje właściwości prozdrowotne. Zawarte w niej substancje bakteriobójcze do dziś wykorzystywane są w leczeniu przeziębienia i zapaleniach gardła. Cebula jest także znana z zawartości kwercetyny, która jest silnym przeciwutleniaczem i może obniżać prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Cebula zawiera także spore ilości potasu, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Natka pietruszki jest zieloną przyprawą dostępną w sprzedaży cały rok. Natka pietruszki jest bardzo dobrym źródłem witaminy C. Witamina C jest naturalnym przeciwutleniaczem.
Podsumowując maczanka z blinami to doskonała i szybka do przygotowania potrawa. Sprawdzi się podczas imprez oraz na małe co nieco. Danie jest dość kaloryczne, dlatego osoby dbające o linię powinny zwracać uwagę na spożywaną porcję.
Alergeny w maczance z blinami
Lista alergenów dla maczanki z blinami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- maślanka 2%
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze maczanki z blinami
Maczanka z blinami jest daniem zawierającym dużą ilość tłuszczu. Zawiera dużą ilość kalorii, dlatego osoby będące na diecie redukcyjnej, powinny zwracać uwagę na wielkość porcji.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.