Maczanka krakowska
- Karkówka wieprzowa (1000 g)
- Boczek wędzony bez kości (400 g)
- Pieczarki - ok. 10 sztuk (200 g)
- Cebula - 4 sztuki (400 g)
- Bulion drobiowy (2000 g)
- Masło - 3 łyżki (30 g)
Przepis na maczankę krakowską krok po kroku
Przygotuj solankę z ok. 100 g soli na 1 litr wody. Mięso zamarynuj w przyprawach i solance i odstaw do lodówki na całą noc.
Zamarynowane mięso pokrój w kostkę i obsmaż na patelni na maśle.
Przełóż mięso do naczynia żaroodpornego, dodaj kawałki boczku, pokrojone pieczarki i posiekaną cebulę.
Dopraw, wymieszaj i zalej połową ilości bulionu.
Wstaw do piekarnika i piecz w temperaturze ok. 140 st. C przed ok. 3 h. Co jakiś czas zamieszaj.
Zbierz zebrany na wierzchu tłuszcz i całość przełóż do garnka.
Zalej resztą bulionu i gotuj ok. 1 h.
Tak przygotowany sos jedz z bułką, musztardą i ogórkami kiszonymi.
Więcej informacji na temat maczanki krakowskiej
Maczanka krakowska to jeden z niewielu polskich streetfoodów. Na pierwszy rzut oka wyglądem przypomina tradycyjnego, mięsnego burgera. Trudno jednak zaliczyć ją do fast foodów, ponieważ jej przygotowanie zajmuje sporo czasu, a prawdziwa maczanka krakowska powstaje z lokalnych składników wysokiej jakości. Mięso na maczankę krakowską powinno marynować się co najmniej jedną noc, a najlepiej dwie doby! Bardzo długi jest również czas pieczenia mięsa, aż będzie kruche i delikatne. Zajmuje to kilka godzin. Tradycyjny sos do maczanki również wymaga sporo zachodu. Oryginalnie robi się go z wywaru z kości cielęcych i czerwonego wina. Mimo że na takie nie wygląda, maczanka krakowska to naprawdę nie jest proste do przygotowania danie. Jak zrobić maczankę krakowską, aby była domowa, ale pyszna i smaczna, jak tradycyjna? Sprawdź nasz pomysł na jej przygotowanie, który na pewno Cię zainspiruje. Składniki, których potrzebujesz to karkówka, boczek wędzony surowy, pieczarki, cebula, masło lub smalec, dużo przypraw oraz bulion mięsny. Niektórzy dodają również czerwone, wytrawne wino. Jeśli chodzi o przyprawy, główną rolę odgrywa kminek. Możesz jednak samodzielnie modyfikować rodzaj i ilość przypraw w zależności od swoich preferencji. Przepis na maczankę krakowską jest dość skomplikowany, jednak jest tak dobra, że warto poświęcić na to trochę czasu. Po długim marynowaniu mięso należy pokroić w kostkę, piec kilka godzin w bulionie z przyprawami, cebulą i pieczarkami, a na koniec gotować do miękkości i kruchości. Potrzebna będzie też bułka, musztarda oraz ogórek kiszony, które będziesz maczać w przygotowanym mięsnym sosie. Przepis na maczankę krakowską przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom mięsnych, dobrze doprawionych dań. Czytaj dalej i sprawdź jak ją zrobić!
Alergeny w maczance krakowskiej
Lista alergenów dla maczanki krakowskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze maczanki krakowskiej
Maczanka krakowska jest stosunkowo kaloryczna i ciężkostrawna, dlatego u osób z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, może powodować ich nasilenie.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.