Lody miętowe
- Śmietanka kremowa 36% (500 ml)
- Cukier puder (100 g)
- Czekolada gorzka (50 g)
Przepis na lody miętowe krok po kroku
Duży pęczek mięty umyj i oderwij listki od łodyżek.
Zblenduj mięte na jednolitą masę.
Ubij śmietanką z dodatkiem cukru.
Czekoladę zetrzyj na tarce.
Do śmietanki dodaj mus miętowy i czekoladę i zmiksuj.
Przełóż masę do pojemnika, w którym chcesz schładzać lody i wstaw je na 4-6 godzin do zamrażarki.
-
Panna cotta
-
Ptysie
-
Porzeczkowiec
-
Śmietanowiec
-
Bita śmietana
-
Ciasto leśny mech
-
Deser z galaretki
-
Biszkopt z owocami
-
Tort z bitą śmietaną
-
Ptysie z kremem
-
Sernik ze śmietany
-
Lody śmietankowe
-
Kawa po wiedeńsku
-
Deser z malinami
-
Ciasto z bitą śmietaną
-
Naleśniki z nutellą
-
Mus kokosowy
-
Ciasto z kajmakiem
-
Deser z bitą śmietaną
Więcej informacji na temat lodów miętowych
Niedawno pokazywałam przepis na „odchudzone”, domowe lody, a dzisiaj nadszedł czas na zwykłe pełnotłuste lody na śmietance. Zrobisz je w bardzo prosty sposób, bez maszynki do lodów. Takie domowej roboty lody miętowe z pewnością zachwycą cię swoim kolorem oraz orzeźwiającym smakiem. Przepis na lody miętowe składa się tylko z listków mięty, śmietanki, cukru pudru oraz czekolady, ponieważ będą to lody z czekoladą. Są to natomiast lody bez jajek.
Jak zrobić lody miętowe z kawałkami czekolady?
Zacznij od przygotowania pudełka/miski, w którym późnej chcesz zamrozić lody. Następnie bardzo drobno posiekaj czekoladę. Miętę dokładnie umyj i lekko osusz. Listki męty oberwij i zblenduj na gładką, zieloną masę. Śmietankę ubij z dodatkiem cukru pudru. Gdy śmietanka jest ubita, dodaj do niej miętę oraz czekoladę i zmiksuj, aby uzyskać jednolity zielony kolor z drobnymi kawałkami czekolady. Taką masę przełóż do pojemnika i zamroź. Schładzaj je około 4-6 godzin i domowe lody miętowe powinny być gotowe.
Lody miętowe mają orzeźwiający aromat i smak, dzięki zawartości mentolu. Dodatkowo mięta ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest to między innymi działanie przeciwwirusowe oraz wspomaganie zwalczania bakterii i grzybów. Dodatkowo mięta zawiera substancje będące przeciwutleniaczami, czyli ma możliwość zwalczania wolnych rodników. Sprawdzi się też u osób z chorobami o podłożu zapalnym, ze względu na działanie przeciwzapalne. Może też obniżać ciśnienie krwi, czy pobudzać wydzielanie soków trawiennych, co wpływa pozytywnie na trawienie, dlatego często polecana jest osobom z problemami trawiennymi. W takich problemach nie tylko pomaga w trawieniu, ale też może pomagać w przypadku wzdęć i zespole jelita drażliwego, a u dzieci przy kolce. Może nawet brałaś w swoim życiu krople żołądkowe, których jednym ze składników jest właśnie mięta pieprzowa, lub piłaś napar z mięty, w przypadku bólów brzucha. Tak wiele właściwości ma tak popularne i dosyć tanie zioło, dlatego koniecznie należy korzystać z jej prozdrowotnych właściwości.
Alergeny w lodach miętowych
Lista alergenów dla lodów miętowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 36%
Wartości odżywcze lodów miętowych
Żeby uzyskać lody o niskim indeksie glikemicznym zamień cukier na słodzik.
Energia i białka
(140g)
Węglowodany
(140g)
Tłuszcze
(140g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.