Litewskie placki ziemniaczane z mięsem
- Ziemniaki późne - 6 dużych sztuk (1200 g)
- Cebula - 2 średnie sztuki (300 g)
- Mięso mielone wieprzowe (500 g)
- Jajko (4 szt.)
- Olej rzepakowy (200 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 12 płaskich łyżek stołowych (120 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
- Śmietana 18% (300 g)
Przepis na litewskie placki ziemniaczane z mięsem krok po kroku
Obierz ziemniaki i zetrzyj je na tarce.
Obierz cebulę i posiekaj w bardzo drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Dodaj mięso mielone dopraw solą, pieprzem i papryką słodką.
Smaż przez 7-8 minut.
Do masy ziemniaczanej dodaj jajka, mąkę pszenną, dopraw solą, pieprzem ziołowym i wymieszaj.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i nałóż porcję placków.
Na wierzch masy wyłóż mięso mielone i dodaj jeszcze masy ziemniaczanej.
Smaż z obydwu stron na złoty kolor.
Placki podawaj na talerzu z dodatkiem posiekanej natki pietruszki.
-
Hamburgery
-
Burgery
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Pielmieni
-
Burger drwala
-
Kulebiaki
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pyzy z mięsem
-
Danie z mięsa mielonego
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Cukinia faszerowana mięsem mielonym
-
Rolada z mięsa mielonego
-
Mielony z piekarnika
-
Kofta
-
Lahmacun na drożdżach
-
Kotlety mielone z piekarnika
-
Rigatoni
-
Cevapcici
-
Danie z mięsa mielonego
Więcej informacji na temat litewskich placków ziemniaczanych z mięsem
Litewskie placki ziemniaczane z mięsem to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Placki z dodatkiem mięsa są bardzo aromatyczne i syte. Przepis na litewskie placki ziemniaczane jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, cebula, mięso mielone wieprzowe, papryka słodka, jajka, mąka pszenna, natka pietruszki, śmietana kwaśna, sól, pieprz ziołowy, olej rzepakowy, pieprz.
Jak zrobić litewskie placki ziemniaczane? Obierz ziemniaki i zetrzyj je na tarce. Obierz cebulę i posiekaj w bardzo drobną kostkę. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj mięso mielone dopraw solą, pieprzem i papryką słodką. Smaż przez 7-8 minut. Do masy ziemniaczanej dodaj jajka, mąkę pszenną, dopraw solą, pieprzem ziołowym i wymieszaj. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i nałóż porcję placków. Na wierzch masy wyłóż mięso mielone i dodaj jeszcze masy ziemniaczanej. Smaż z obydwu stron na złoty kolor. Placki podawaj na talerzu z dodatkiem posiekanej natki pietruszki.
Mięso mielone wieprzowe jest bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego. Kotlety zawierają również żelazo, potas i witaminy z grupy B. Białko ma bardzo ważny wpływ na nasz organizm. Białko jest składnikiem wielu enzymów w naszym organizmie, bierze udział w szeregach reakcji odpowiadających za metabolizm. Jest także potrzebne do budowy komórek naszego ciała. Dlatego powinniśmy dbać o prawidłową podaż tego makroskładnika. Witaminy z grupy B biorą udział w przemianach pożywienia w energię, pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, biorą udział w syntezie krwinek czerwonych, pomagają wzmacniać nasz układ odpornościowy, odpowiadają za dobry stan naszych włosów, paznokci oraz skóry.
Podsumowując smaczne placki z sosem to wspaniała propozycja na pyszny obiad. Prosty przepis można wykorzystać także podczas spotkania ze znajomymi. Najlepsze placki podać można także z dodatkiem warzywnego sosu. Placki są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.
Alergeny w litewskich plackach ziemniaczanych z mięsem
Lista alergenów dla litewskich placków ziemniaczanych z mięsem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze litewskich placków ziemniaczanych z mięsem
Litewskie placki ziemniaczane z mięsem to bardzo dobre źródło naturalnego białka pochodzenia zwierzęcego. Placki zawierają duża ilość węglowodanów złożonych. Podnoszą one powoli poziom glukozy we krwi.
Energia i białka
(480g)
Węglowodany
(480g)
Tłuszcze
(480g)
Witaminy
(480g)
Składniki mineralne
(480g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.