Przepis na likier bananowy krok po kroku

Składniki dla 15 porcji
  • Banan 360 g 3 sztuki - mocno dojrzałe
  • Wódka 500 ml
  • Syrop cukrowy 150 ml
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
słoik, sitko, tłuczek do ziemniaków, gaza, lejek, butelka szklana

Banany obierz i rozgnieć tłuczkiem.

Do słoja wrzuć banany i zalej wódką.

Zakręć słój i odstaw go na 3 dni.

Po tym czasie codziennie próbuj powstałej mieszanki. Gdy wyczujesz lekko ziemisty posmak, przecedź likier, aby oddzielić płyn od bananów. Na sitku ułóż gazę i przelej powoli alkohol.

Do alkoholu dodaj do smaku syrop cukrowy, wymieszaj i przelej do butelki.

Likier bananowy w kieliszku. Z tyłu leżą świeże banany.
likier bananowy
Koszt przygotowania dania
33.61 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
97 kcal
Liczba alergenów w daniu
0
86

Likier bananowy - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
Dieta:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o likierze bananowym

Likier bananowy robi się bardzo prosto. Można go przygotować z bananów i syropu cukrowego lub można zrobić likier bananowy z mlekiem skondensowanym. Pierwszą wersję, moim zdaniem, można wykorzystać do większej liczby koktajli, dlatego w przepisie opisałam jak zrobić likier bananowy bez mleka.

Likier z bananów można zrobić ze świeżych lub suszonych bananów — nie smażonych, które najczęściej występują w sklepach. Ze względu na to, że suszone banany znajdują się głównie w sklepach ze zdrową żywnością, czyli są trudniej dostępne niż te świeże, to użyjemy zwykłych, świeżych bananów.

Przepis na likier bananowy składa się tylko z 3 składników. Z bananów, wódki i syropu cukrowego. Zaczynamy od rozgniecenia bananów, można je też zblendować. Do bananów dodajemy wódkę, mieszamy i odstawiamy na 3 dni. Po tym czasie codziennie próbujemy naszej mieszanki. Gdy wyczujemy lekko ziemisty posmak, przecedzamy likier, aby oddzielić sam płyn od bananów. Do takiej wódki bananowej dodajemy do smaku syrop cukrowy i dokładnie mieszamy. Taki likier przelewamy do butelki i dobrze zakręcamy. W ten sposób mamy gotowy likier bananowy, który można dodawać do różnych napoi, na przykład do lemoniady czy też kawy.

Pod względem dietetycznym taki alkohol nie jest najlepszy, bo ma dużą zawartość alkoholu, a także cukru. Alkohol wywiera wiele negatywnych skutków na organizm. Między innymi zwiększa on ryzyko zachorowania na różne nowotwory, w tym przełyku, jamy ustnej, czy żołądka. Dodatkowo negatywnie wpływa na wątrobę i trzustkę, a także układ krążenia, dlatego należy go pić z rozwagą. Za standardową porcję alkoholu uznaje się 10 g, czyli około 30 ml wysokoprocentowych alkoholi, jak wódka, czy likier. WHO określiło, że najmniejsze ryzyko związane ze spożywaniem alkoholu występuje przy okazjonalnym piciu alkoholu, u mężczyzn przy 6 standardowych porcjach, a u kobiet przy 4 porcjach. Natomiast przy codziennym piciu, zalecane jest mieć, chociaż 2 dni w tygodniu abstynencji i wypijać do 4 porcji w przypadku mężczyzn i 2 porcji w przypadku kobiet.

Jak widzisz, wszystko jest dla ludzi, ale należy zachować umiar.

Wartości odżywcze likieru bananowego

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(50g)
Energia (kalorie)
194.20 kcal
97.10 kcal
Białko
0.39 g
0.19 g
Fenyloalanina
0.02 mg
0.01 mg

Węglowodany w likierze bananowym

Na 100g
Na porcję
(50g)
Węglowodany
20.15 g
10.07 g
Węglowodany przyswajalne
19.22 g
9.61 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
0.93 g
0.46 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(50g)
Tłuszcz
0.12 g
0.06 g
Tłuszcze nasycone
0.08 g
0.04 g
Tłuszcze nienasycone
0.04 g
0.02 g
Tłuszcze jednonasycone
0.01 g
0.01 g
Tłuszcze wielonasycone
0.02 g
0.01 g
Tłuszcze trans
0.00 g
0.00 g
Cholesterol
0.00 mg
0.00 mg

Składniki mineralne w przepisie na likier bananowy

Na 100g
Na porcję
(50g)
Sód
50.31 mg
25.15 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny likieru bananowego 86
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w likierze bananowym

Lista alergenów dla likieru bananowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na likier bananowy

Cena przygotowania likieru bananowego

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Banan
360 g
3 sztuki - mocno dojrzałe
0.80
Za 120.0 g
Liczba opakowań 3
2.40
Za 360 g
Wódka
500 ml
25.00
Za 500.0 ml
Liczba opakowań 1
25.00
Za 500 ml
Syrop cukrowy
150 ml
29.00
Za 700.0 ml
Liczba opakowań 1
6.21
Za 150 ml
Koszt składników
56.40
Jak oceniasz przepis na likier bananowy
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób