Lekkie ciasto z jabłkami
- Mąka pszenna typ 500 - 1,5 szklanki (300 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) (200 g)
- Jajko (5 szt.)
- Jogurt naturalny 2% (250 g)
- Jabłko - 5 małych sztuk (500 g)
- Proszek do pieczenia - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
Przepis na lekkie ciasto z jabłkami krok po kroku
Jabłka obierz ze skórki, oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w kostkę.
Jabłka umieść na patelni, dodaj 50 g ksylitolu i cynamon, smaż przez 5-6 minut na średnim ogniu.
Do miski wbij jajka, dodaj 150 g ksylitolu i ubij do powstania białej puszystej masy.
Dodaj jogurt i wymieszaj.
Przesiej proszek do pieczenia i mąkę pszenną, zmiksuj do połączenia składników.
Do masy dodaj jabłka i wymieszaj.
Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia i wlej masę na ciasto.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 30 minut.
-
Szarlotka
-
Ciasto z jabłkami
-
Tarta z jabłkiem
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka z bezą
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Ciasto salceson
-
Szarlotka z budyniem
-
Jabłecznik z bezą
-
Szarlotka na kruchym cieście
-
Biszkopt z jabłkami
-
Ciasto z płatków owsianych z jabłkiem i gruszką
-
Ciasteczka z jabłkami
-
Ciasto z jabłkami i budyniem
-
Szybka szarlotka
-
Szarlotka królewska
-
Szarlotka na dużą blachę
-
Szybkie ciasto z jabłkami
Więcej informacji na temat lekkiego ciasta z jabłkami
Lekkie ciasto z jabłkami to świetny pomysł na słodki deser po obiedzie. Ciasto z jabłkami jest niskokaloryczne i może być bardzo dobrym pomysłem dla osób dbających o linię. Przepis na lekkie ciasto z jabłkami jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je upiec. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, ksylitol, jabłka, cynamon, jajka, jogurt naturalny, proszek do pieczenia.
Jak zrobić lekkie ciasto z jabłkami? Jabłka obierz ze skórki, oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w kostkę. Jabłka umieść na patelni, dodaj ksylitol i cynamon, smaż przez 5-6 minut na średnim ogniu. Do miski wbij jajka, dodaj ksylitol i ubij do powstania białej puszystej masy. Dodaj jogurt i wymieszaj. Przesiej proszek do pieczenia i mąkę pszenną, zmiksuj do połączenia składników. Do masy dodaj jabłka i wymieszaj. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia i wlej masę na ciasto. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 30 minut.
Jabłka to owoce bardzo popularne i lubiane na całym świecie. Często wykorzystywane przez nas w kuchni do przygotowywania ciast i przetworów. Jabłka zawierają kwasy owocowe, którym zawdzięczają smak. Są źródłem dobroczynnego błonnika i pektyn, które wpływają na pracę naszych jelit, pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a dzięki temu zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Jabłka są bardzo dobrym źródłem witaminy C, która odpowiada za syntezę kolagenu i posiada właściwości przeciwutleniające i wzmacniające odporność, jak również minerałów: magnezu, potasu, wapnia i fosforu.
Podsumowując pyszne ciasto to prosty przepis na lekki deser. Jabłka prażone z cynamonem są bardzo aromatyczne. Ciasto jest łatwe do zrobienia i może być świetnym pomysłem, gdy najdzie Cię ochota na coś słodkiego. Ciasto jest dobre do spożycia od razu po upieczeniu. Można je przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Do ciasta możesz dodać bakalie takie jak rodzynki czy żurawina. Możesz przygotować także ciasto na bazie mąki orkiszowej lub żytniej.
Alergeny w lekkim cieście z jabłkami
Lista alergenów dla lekkiego ciasta z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny 2%
Wartości odżywcze lekkiego ciasta z jabłkami
Lekkie ciasto z jabłkami to bardzo dobre ciasto dla osób walczących z nadmierną masą ciała. Ciasto zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego, więc daje uczucie sytości na dłużej. Może być także dobrym deserem dla diabetyków.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.