Lekka sałatka z makaronem
- Piersi kurczaka bez skóry (200 g)
- Makaron pełnoziarnisty (razowy) - drobny (100 g)
- Papryka zielona (70 g)
- Cebula czerwona (50 g)
- Ser mozzarella light (125 g)
- Suszone pomidory (30 g)
- Olej lniany tłoczony na zimno (50 ml)
- Musztarda (50 g)
- Miód (12 g)
Przepis na lekką sałatkę z makaronem krok po kroku
Umytą pierś z kurczaka pokrój w niedużą kostkę.
Przypraw wszystkimi przyprawami (bez soku z cytryny) wg uznania i dobrze wymieszaj mięso. Odstaw na minimum 2 godziny do lodówki. Możesz także przygotować go od razu.
Ugotuj makaron w nieosolonej wodzie. Po ugotowaniu odcedź makaron.
Kurczaka ugotuj na parze.
Suszone pomidory zalej gorącą wodą i odstaw na 2 minuty.
Pokrój paprykę w kostkę, a cebulę w piórka.
Suszone pomidory pokrój w paski, a mozzarellę w niedużą kostkę.
Makaron wymieszaj z kurczakiem, papryką, cebulą, mozzarellą i suszonymi pomidorami.
Olej wymieszaj z miodem i musztardą. Dodaj sok z 1/2 cytryny, sól i pieprz do smaku.
Sos dodaj do reszty składników i wymieszaj dokładnie.
Smacznego!
-
Sałatka z makaronem
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Sałatka tortellini
-
Sałatka z kurczakiem i makaronem
-
Sałatka z makaronem i kurczakiem
-
Sałatka z makaronem ryżowym
-
Sałatka z zupek chińskich z kurczaka
-
Cannelloni ze szpinakiem i fetą
-
Sałatka z tuńczykiem i makaronem
-
Makaron z łososiem i szpinakiem
-
Sałatka makaronowa z kurczakiem
-
Makaron z pesto i kurczakiem
-
Sałatka z makaronem kokardki
-
Sałatka z makaronu tortellini
-
Sałatka z makaronu chińskiego
-
Sałatka z tortellini i kurczakiem
-
Sałatka z makaronem ryżowym i kurczakiem
-
Sałatka z kolorowym makaronem
-
Sałatka makaronowa
Więcej informacji na temat lekkiej sałatki z makaronem
Zdrowa i sycąca lekka sałatka z makaronem i kurczakiem jest pysznym pomysłem na danie. Jesteś na diecie? Sprawdź jak zrobić lekką sałatkę z makaronem. Jest odżywcza i bardzo łatwa do przygotowania. Ten przepis na lekką sałatkę z makaronem dostarcza wszystkich makroskładników. To dobry pomysł na danie dla osoby, która zdrowo się odżywia. Taki sprawdzony przepis to makaron, kurczak, warzywa, ser mozzarella oraz sos vinegret na bazie oleju lnianego. Super sprawdzi się na każdy posiłek, nawet na obiad.
Sałatka to dobry pomysł na każde danie. Czy to śniadanie, obiad czy kolacja – a może przekąska? Lekka sałatka z makaronem jest bardzo zdrową propozycją. Przepis na lekką sałatkę z makaronem jest szybki i łatwy. Lekka sałatka z makaronem jest pyszna, a ponadto można się nią najeść. W tym sprawdzonym przepisie znajdziesz: makaron pełnoziarnisty, kurczaka z przyprawami gotowanego na parze, paprykę zieloną, cebulę czerwoną, suszone pomidory, ser mozzarella oraz sos: olej lniany tłoczony na zimno, musztarda, miód i przyprawy.
Jeśli dbasz o walory zdrowotne swojej diety, ten sprawdzony przepis sprawi, że dostarczysz wiele cennych składników do swojego organizmu. Szczególnie dobra jest, gdy potrzebujesz potrawy bogatej w błonnik. Potrawa ta zawiera źródło białka (z kurczaka oraz sera mozzarella), źródło tłuszczu (z oleju lnianego) oraz źródło węglowodanów (z makaronu pełnoziarnistego). To dobry posiłek, który zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, bardzo ważne dla organizmu. Miód jest bogaty w wiele witamin i minerałów.
Jak zrobić lekką sałatkę z makaronem: zamarynuj kurczaka w przyprawach. Ugotuj makaron i kurczaka. Pokrój warzywa oraz ser i wymieszaj je z sosem vinegret, makaronem i kurczakiem. I gotowe – ta łatwa sałatka może już być podana do stołu.
Jak zrobisz lekką sałatkę z makaronem, podawać możesz ją na ciepło oraz na zimno. Dobra będzie do zabrania ze sobą w trasę albo do pracy.
Sałatka będzie bardzo pyszna, jak kurczak będzie się marynował przez całą noc w przyprawach.
*Do przepisu na lekką sałatkę z makaronem użyj najlepiej makaronu drobnego. Pasuje tutaj każdy rodzaj makaronu, ale makaron drobny bardzo fajnie się sprawdzi. Poleca się np. makaron orzo czy stelline. Mogą być także małe kolanka lub inne ulubione rodzaje. Nie zawsze jest możliwość kupienia takiego makaronu w wersji pełnoziarnistej. Jeśli nie masz takiej możliwości, wystarczy wykorzystać nawet zwykłe świderki.
*Jeżeli chcesz, kurczaka można usmażyć lub upiec. Możesz do smażenia, pieczenia lub marynowania dodać olej, jeśli chcesz.
Alergeny w lekkiej sałatce z makaronem
Lista alergenów dla lekkiej sałatki z makaronem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- makaron pełnoziarnisty (razowy)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser mozzarella light
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
Wartości odżywcze lekkiej sałatki z makaronem
Przepis jest zbilansowany. Dostarcza węglowodany, białko oraz zdrowe tłuszcze. Jest to posiłek odżywczy i wartościowy, bogaty w błonnik.
Energia i białka
(343g)
Węglowodany
(343g)
Tłuszcze
(343g)
Witaminy
(343g)
Składniki mineralne
(343g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.