Leczo z cukinii
- Cukinia - 3 duże sztuki (900 g)
- Cebula - 2 szt (200 g)
- Kiełbasa polska - 4 szt (400 g)
- Papryka czerwona - 2 średnie papryki (480 g)
- Papryka żółta - 1 średnia papryka (240 g)
- Pomidor - 5 średnich pomidorów (850 g)
- Koncentrat pomidorowy - 2 łyżki (50 g)
- Oliwa z oliwek - 2 duże łyżki (30 ml)
Przepis na leczo z cukinii krok po kroku
W dużym garnku rozgrzej olej wrzuć do niego obraną i pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Smaż przez chwilę, tak by cebula lekko się zarumieniła.
Kiełbasę pokrój w plasterki i dodaj do garnka z cebulą.
Papryki umyj i pokrój w małą kostkę. Dodaj do pozostałych składników i smaż przez 5 minut.
Cukinię dokładnie umyj i pokrój w dość sporą kostkę. Dodaj do garnka i dopraw solą, pieprzem, czosnkiem, ostrą papryką i koprem. Porządnie zamieszaj i zalej szklanką wody.
Pomidory sparz porządnie i obierz ze skóry. Pokrój je w dużą kostkę i dodaj do garnka z resztą składników. Dodaj także koncentrat pomidorowy i porządnie przemieszaj. Przykryj garnek i gotuj całość na małym ogniu przez około 15 minut, aż wszystkie warzywa będą miękkie.
-
Leczo z kiełbasą
-
Leczo z kiełbasą pieczarkami papryką
-
Leczo z kabaczkiem
-
Leczo warzywne
-
Leczo z kurczakiem
-
Leczo z pieczarkami
-
Leczo do słoików
-
Leczo z papryki
-
Leczo na zimę
-
Leczo z kiełbasą i cukinią
-
Leczo z cukinią kiełbasą papryką i pieczarkami
-
Leczo z dyni
-
Leczo z cukinią i pieczarkami
-
Leczo z bakłażanem
-
Leczo z parówkami
-
Leczo Thermomix
-
Leczo bez mięsa
-
Leczo z mięsem mielonym
-
Leczo
Więcej informacji na temat lecza z cukinii
Leczo z cukinii jest daniem bardzo popularnym, ze względu na wspaniały smak i aromat. Jest bardzo pożywne i dostarcza dużej dawki witamin ze względu na wysoką zawartość warzyw. Tradycyjnie danie to wywodzi się z kuchni węgierskiej, gdzie króluje na stołach podawane z ryżem i ziemniakami. Wersja z cukinią jest nowoczesną modyfikacją tej dobrze znanej potrawy i świetnie sprawdza się latem, kiedy to warzywa te są najsłodsze i najsmaczniejsze.
Przepis na leczo z cukinii jest bardzo łatwy i zajmuje niewiele czasu. Jest to potrawa jednogarnkowa, w dodatku naprawdę nieskomplikowana. Wystarczy tylko pokroić wszystkie składniki, a danie robi się samo w naczyniu, gdzie podczas duszenia powoli łączą się wszystkie smaki.
Ta wersja przygotowywana jest z cukinią, dzięki czemu jest jeszcze bardziej kolorowa, smaczna i zdrowa. Cukinie, choć pierwotnie nie pojawiały się w przepisie na leczo, coraz częściej stanowią bazę tej potrawy, gdyż nadają mu ciekawego aromatu, a także są bardzo pożywne. Warzywo to dostarcza również wielu cennych witamin i ma bardzo mało kalorii, sprawdzi się więc w diecie osób dbających o sylwetkę. Jest również lekkostrawna, dzięki czemu może pojawiać się w posiłkach osób z problemami trawiennymi.
Wszystkie składniki na leczo powinny być świeże i dobrej jakości, dzięki temu potrawa będzie smakowała wybornie. Dlatego najlepiej przygotowywać je latem z sezonowych warzyw.
Leczo jest bardzo pyszne i odżywcze. Duża ilość warzyw dostarcza sporo błonnika, a dodatek kiełbasy gwarantuje odpowiedni udział białka. Dzięki temu leczo może stanowić bardzo pożywny posiłek, świetnie sprawdzi się jako pyszna kolacja. Możesz też przygotować je na obiad.
Jeżeli zastanawiasz się jak ugotować leczo z cukinią i z papryką, by było bardzo smaczne, lekkie i prezentowało się efektownie, to ten przepis będzie stanowił świetną inspirację. Dzięki niemu dowiesz się jak się robi tradycyjne i dobre leczo z kiełbasą. Choć zwykle bywa kojarzone z kuchnią węgierską, to w takim wydaniu jest jak najbardziej polskie, z pyszną kiełbasą, z pomidorami prosto z ogródka i smaczną cukinią, wszystko to tworzy niesamowitą kompozycję smakową.
Alergeny w leczu z cukinii
Lista alergenów dla lecza z cukinii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na leczo z cukinii
Wartości odżywcze lecza z cukinii
Energia i białka
(446g)
Węglowodany
(446g)
Tłuszcze
(446g)
Witaminy
(446g)
Składniki mineralne
(446g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.