Leczo z bakłażanem
- Kiełbasa domowa (100 g)
- Cebula - 1 sztuka (105 g)
- Bakłażan (240 g)
- Cukinia (250 g)
- Papryka czerwona (230 g)
- Papryka zielona (200 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (200 g)
- Pieczarki (70 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na leczo z bakłażanem krok po kroku
Warzywa i kiełbasę pokrój w kostkę, a pieczarki w plasterki.
Bakłażana posól i odstaw na 15 minut.
Kiełbasę podsmaż na oliwie i dodaj cebulę z pieczarkami.
Następnie dodaj paprykę i także lekko ją podsmaż.
Bakłażana opłucz i dodaj razem z cukinią, przecierem i solą oraz pieprzem na patelnię.
Duś na wolnym ogniu aż cukinia i bakłażan będą miękkie.
-
Leczo z cukinii
-
Leczo z kiełbasą
-
Leczo z kiełbasą pieczarkami papryką
-
Leczo z kabaczkiem
-
Leczo warzywne
-
Leczo z kurczakiem
-
Leczo z pieczarkami
-
Leczo do słoików
-
Leczo z papryki
-
Leczo na zimę
-
Leczo z kiełbasą i cukinią
-
Leczo z cukinią kiełbasą papryką i pieczarkami
-
Leczo z dyni
-
Leczo z cukinią i pieczarkami
-
Leczo z parówkami
-
Leczo Thermomix
-
Leczo bez mięsa
-
Leczo z mięsem mielonym
-
Leczo
Więcej informacji na temat lecza z bakłażanem
Leczo z bakłażanem jest połączeniem wielu warzyw i pieczarek w sosie pomidorowym. Żeby zadbać także o źródło białka przygotuj leczo z kiełbasą lub tofu. Świetnie sprawdzi się również ugotowana ciecierzyca, która idealnie pasuje z takim daniem. Przepis na leczo z bakłażanem jest bardzo prosty i szybki. Zrobiony jest z cukinią i bakłażanem, pieczarkami, cebulką oraz oczywiście z dodatkiem różnokolorowej papryki. Dodatkowo dodaj swoje ulubione źródło białka: jak mięso, tofu, nasiona roślin strączkowych lub rybę. Wszystkie warzywa kroimy w kostkę a pieczarki w półplasterki. Na patelni zaczynamy od podsmażenia mięsa lub tofu. Do niego dodajemy cebulę, potem pieczarki, paprykę i cukinię z bakłażanem. Całość zalewamy oczywiście przecierem pomidorowym i dodajemy przyprawy. Żeby uzyskać smaczne leczo, musisz wiedzieć jak przygotować bakłażana do leczo. Na początek kroimy go w kostkę tak jak i resztę warzyw. Następnie bakłażana należy posolić i zostawić na 15 minut. Dopiero po tym czasie płuczemy bakłażana i dusimy w sosie pomidorowym razem z innymi warzywami i pieczarkami. Całość dusimy, aż cukinia i bakłażan będą ugotowane, a to zależy między innymi od wielkości kawałków tych warzyw. W ten szybki i prosty sposób masz gotowe leczo warzywne z bakłażanem, które możesz podać z ryżem, kaszą lub pieczywem. Warto przyrządzić takie leczo, ponieważ bakłażan jest niskokalorycznym warzywem, które ma jedynie 25 kcal w 100 g. W bakłażanie znajdują się flawonoidy, na przykład nasunin, który jest antyoksydantem. Nadmiar wolnych rodników może wpływać na starzenie się, a także rozwój wielu chorób. Dodatkowo wykazuje działanie przeciw angiogenne. Angiogeneza to proces powstawania nowych naczyń krwionośnych, a powstawanie nowych naczyń krwionośnych ma duży wpływ na wzrost nowotworu i powstawanie przerzutów. Składnik aktywny zawarty w bakłażanie, jakim jest nasunin, przeciwdziała angiogenezie, czyli powstawaniu nowych naczyń krwionośnych. Oberżyna zawiera także bardzo dużo wody, bo około 90%. To wszystko przemawia na korzyść tego warzyw, dlatego nie wahaj się i przyrządź pyszne leczo z bakłażanem.
Alergeny w leczu z bakłażanem
Lista alergenów dla lecza z bakłażanem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na leczo z bakłażanem
Wartości odżywcze lecza z bakłażanem
Leczo z bakłażanem jest świetnym pomysłem na ciepły, warzywny obiad o niskim indeksie glikemicznym.
Energia i białka
(468g)
Węglowodany
(468g)
Tłuszcze
(468g)
Witaminy
(468g)
Składniki mineralne
(468g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.