Leczo wegańskie
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Cebula (100 g)
- Papryka czerwona (480 g)
- Pomidor (850 g)
- Papryka zielona (240 g)
- Tofu wzbogacane wapniem (400 g)
- Pieczarki (250 g)
- Cukinia (600 g)
- Koncentrat pomidorowy (60 g)
Przepis na leczo wegańskie krok po kroku
W dużym garnku rozgrzej olej, wrzuć do niego obraną i pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Smaż przez chwilę, tak by cebula lekko się zarumieniła.
Tofu pokrój w kostkę i dodaj do garnka z cebulą.
Papryki umyj i pokrój w małą kostkę. Dodaj do pozostałych składników i smaż przez 5 minut.
Cukinię dokładnie umyj i pokrój w dość sporą kostkę. Dodaj do garnka i dopraw solą, pieprzem, czosnkiem, ostrą papryką i koprem. Porządnie zamieszaj i zalej szklanką wody.
Dodaj posiekane w plasterki pieczarki i zamieszaj.
Pomidory sparz porządnie i obierz ze skóry. Pokrój je w dużą kostkę i dodaj do garnka z resztą składników. Dodaj także koncentrat pomidorowy i porządnie przemieszaj
Przykryj garnek i gotuj całość na małym ogniu przez około 15 minut, aż wszystkie warzywa będą miękkie.
-
Leczo z cukinii
-
Leczo z kiełbasą
-
Leczo z kiełbasą pieczarkami papryką
-
Leczo z kabaczkiem
-
Leczo warzywne
-
Leczo z kurczakiem
-
Leczo z pieczarkami
-
Leczo do słoików
-
Leczo z papryki
-
Leczo na zimę
-
Leczo z kiełbasą i cukinią
-
Leczo z cukinią kiełbasą papryką i pieczarkami
-
Leczo z dyni
-
Leczo z cukinią i pieczarkami
-
Leczo z bakłażanem
-
Leczo z parówkami
-
Leczo Thermomix
-
Leczo bez mięsa
-
Leczo
Więcej informacji na temat lecza wegańskie
Leczo wegańskie to pyszna alternatywa tego tradycyjnego dania, która świetnie sprawdza się dla osób eliminujących mięso z diety. Jest smaczne i bardzo sycące.
Przepis na leczo wegańskie to dobre rozwiązanie na smaczne danie warzywne. Choć zwykle wege leczo robi się z ciecierzycą, to w tym wypadku sięga się po tofu. Jest bardzo pożywne i dostarcza dużej dawki witamin ze względu na wysoką zawartość warzyw. Tradycyjnie danie to wywodzi się z kuchni węgierskiej, gdzie króluje na stołach podawane z ryżem i ziemniakami. Wersja z cukinią jest nowoczesną modyfikacją tej dobrze znanej potrawy i świetnie sprawdza się latem, kiedy to warzywa te są najsłodsze i najsmaczniejsze. Można je przyrządzić w kilka chwil. Warto jednak przed całym procesem pokroić wszystkie warzywa i włożyć je do miseczek, by potem dodawać tylko kolejne porcje. To znacznie przyspiesza cały proces i ułatwia gotowanie. Ostra papryka dodana do całości nadaje mu charakterystycznego pikantnego smaku, z którego na pewno ucieszą się miłośnicy ostrych potraw.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić leczo wegańskie, całkowicie bez mięsa, a w dodatku bardzo pyszne, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Całość robi się też z pieczarkami, by danie smakował lepiej. To tradycyjne danie kuchni węgierskiej, które, choć w lekko zmienionej formie może gościć w twoim domu. Jest niezwykle aromatyczne i sycące, a w sezonie letnim, gdy warzywa są bardziej dostępne, jest też naprawdę tanie. Można wzbogacić je również o seler naciowy czy czosnek. Ostra papryka dodana do całości nadaje mu charakterystycznego pikantnego smaku, z którego na pewno ucieszą się miłośnicy ostrych potraw. Jest to potrawa jednogarnkowa, w dodatku naprawdę nieskomplikowana. Wystarczy tylko pokroić wszystkie składniki, a danie robi się samo w naczyniu, gdzie podczas duszenia powoli łączą się wszystkie smaki. To danie świetnie sprawdza się na obiad dla całej rodziny. Z tej receptury powstaje bardzo dobre danie, które przypadnie do gustu każdemu. Z przepisu dowiesz się, też co można dodać do tego dania, by nie było nudne.
Alergeny w leczo wegańskie
Lista alergenów dla lecza wegańskie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tofu wzbogacane wapniem
Wartości odżywcze lecza wegańskie
To zdrowa opcja, która zawiera sporo białka i witamin.
Energia i białka
(303g)
Węglowodany
(303g)
Tłuszcze
(303g)
Witaminy
(303g)
Składniki mineralne
(303g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.