Leczo na zimę
- Papryka czerwona (1000 g)
- Papryka zielona (300 g)
- Papryka żółta (700 g)
- Cebula (1000 g)
- Cukinia (1000 g)
- Pomidor (1500 g)
- Olej rzepakowy (200 ml)
Przepis na leczo na zimę krok po kroku
Papryki umyj. Usuń z nich gniazda nasienne i pokrój w kostkę.
Cebulę obierz i pokrój w piórka.
Pomidory pokrój w średnią kostkę, a cukinię w półplasterki.
Na duże patelni podgrzej 2 łyżki oleju. Podsmaż na nim cebulę.
Następnie dodaj paprykę i pomidory.
Gdy upłynie 5-10 minut dodaj cukinię. Przykryj patelnie pokrywką, dopraw do smaku solą, pieprzem i papryką. Całość duś przez 10 minut.
Małe słoiki dokładnie umyj, wyparz i osusz.
Do 3/4 wysokości wlej gorące leczo. Na wierzch wlej po łyżce oleju i dokładnie zakręć.
W szerokim garnku ułóż ściereczkę. Ustaw na niej słoiki z leczo. Wlej wodę do połowy wysokości. Doprowadź do wrzenia i gotuj około 20 minut.
Tak zapasteryzowane słoiki przechowuj w chłodnym miejscu.
-
Leczo z cukinii
-
Leczo z kiełbasą
-
Leczo z kiełbasą pieczarkami papryką
-
Leczo z kabaczkiem
-
Leczo warzywne
-
Leczo z kurczakiem
-
Leczo z pieczarkami
-
Leczo do słoików
-
Leczo z papryki
-
Leczo z kiełbasą i cukinią
-
Leczo z cukinią kiełbasą papryką i pieczarkami
-
Leczo z dyni
-
Leczo z cukinią i pieczarkami
-
Leczo z bakłażanem
-
Leczo z parówkami
-
Leczo Thermomix
-
Leczo bez mięsa
-
Leczo z mięsem mielonym
-
Leczo
Więcej informacji na temat lecza na zimę
Leczo na zimę to smaczne jednogarnkowe danie, które wykonasz w około pół godziny. Jest to idealne wakacyjne danie, którego smakiem możesz cieszyć się nawet w środku zimy.
Ten prosty przepis na leczo na zimę najlepiej rozpocząć od przygotowania składników. Warzywa umyj. Cebulę pokrój w kostkę. Z papryki czerwonej, zielonej i żółtej usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Cukinię pokrój w półplasterki a pomidory w kostkę. W garnku z grubym dnem rozgrzej olej. Podsmaż na nim cebulę. Gdy się zarumieni, dodaj papryki i pomidory z cukinią. Na koniec dopraw do smaku słodką i ostrą papryką, solą oraz pieprzem. Całość duś kilka minut. Następnie przelej leczo do słoików. Pamiętaj, by było to do ¾ wysokości słoika. Na wierzch wlej po łyżce oleju. Dokładnie zakręć. Słoiczki zapasteryzuj w garnku. Jeśli wiesz już jak ugotować leczo to pewnie zastanawiasz się, z czym je podać. Najlepiej smakuje z kromkami świeżego pieczywa. To pyszne danie, świetne na szybki obiad. Jeśli jeszcze zastanawiasz się czy i jak zrobić leczo na zimę, to może przekona Cię ten krótki opis lecza?
Leczo miało swoje początki na Węgrzech, gdzie przygotowywane jest na smalcu i stanowi dodatek do głównego dania. Leczo to inaczej gulasz warzywny z niewielką ilością sosu z pomidorów. W Polsce zdecydowanie częściej samo w sobie stanowi smaczne danie główne. Spożywane jest najczęściej latem, ponieważ wtedy dojrzewają papryki i pomidory. Ale równie świetnie sprawdzi się papryka marynowana czy pomidory z puszki. W Polsce leczo przygotowuje się również z pieczarkami i kiełbasą. Takie leczo jest naprawdę łatwe w przygotowaniu.
Ze względu na popularność lecza na całym świecie można spotkać kilka jego odmian. We Francji dodaje się również bakłażana i kabaczek i nie dodaje się mięsa. W Rosji podaje się leczo z kurczakiem i często przygotowuje się je jako przetwory na zimę. Ormianie w swojej wersji leczo wykorzystują tylko pomidory, paprykę oraz pietruszkę. A tak przygotowany sos podają z kaszą, ryżem lub makaronem.
Leczo to danie dobre dla wszystkich, dużych i małych.
Alergeny w leczu na zimę
Lista alergenów dla lecza na zimę przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na leczo na zimę
Wartości odżywcze lecza na zimę
Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać minimum 400 g warzyw.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.