Lebneh
- Jogurt grecki pełnotłusty (1200 g)
- Sól (10 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
Przepis na lebneh krok po kroku
W misce umieść jogurty greckie.
Dodaj sól i dokładnie wymieszaj za pomocą rózgi.
Nad drugą, pustą miską zawieś sitko i jego dno wyłóż gazą.
Wlej na to jogurt i zostaw do odsączenia na 2-3 godziny.
Po tym czasie z pozostałej na gazie masy uformuj kulę i zwiąż gazą.
Razem z sitkiem i miską włóż do lodówki na dobę.
Gotowy lebneh przełóż do miseczki.
Wierzch wyrównaj, skrop oliwą i posyp świeżym tymiankiem.
Więcej informacji na temat lebneh
Czym jest lebneh? Z czym to się je? I czy można wykonać go samodzielnie?
Lebneh, czyli ser z jogurtu jest bardzo popularny w rejonach śródziemnomorskich i bliskowschodnich. Przygotowuje się go bardzo często w Syrii, Libanie czy Izraelu. Można przygotować go ze sfermentowanego mleka po odcedzeniu w gazie lub poprzez odsączenie serwatki z jogurtu. Jogurt grecki to produkt wywodzący się z kuchni śródziemnomorskiej. W porównaniu do tradycyjnego jogurtu naturalnego jest gęstszy i zawiera więcej białka. Jako produkt nabiałowy jest dobrym źródłem wapnia, sodu i witaminy B12. Jogurt ten powstaje poprzez fermentacje mleka, dlatego to również świetne źródło probiotyków.
Jak zrobić lebneh? Aby wykonać nasz przepis na lebneh potrzebne będą jogurty greckie, sól, oliwa i listki świeżego tymianku. Ze sprzętów przydadzą się miski, sitko oraz gaza lub czysta pielucha tetrowa.
W misce umieść jogurty greckie. Dodaj sól i dokładnie wymieszaj za pomocą rózgi. Nad drugą, pustą miską zawieś sitko i jego dno wyłóż gazą. Wlej na to jogurt i zostaw do odsączenia na 2-3 godziny. Po tym czasie z pozostałej na gazie masy uformuj kulę i zwiąż gazą. Razem z sitkiem i miską włóż do lodówki na dobę. Gotowy lebneh przełóż do miseczki. Wierzch wyrównaj, skrop oliwą i posyp świeżym tymiankiem.
Sami widzicie, że żeby wykonać ten smaczny, tradycyjny, domowy serek nie potrzeba wiele pracy. Kilka kroków i Twoich domowników zachwyci najlepszy serek. Nie ma jednego dobrego sposobu na podanie lebneh. Tak jak jego podstawy nie musi stanowić jogurt grecki. Możesz go wykonać również ze zwykłego jogurtu naturalnego gęstego, bez skrobi.
Lebneh na stołach bliskowschodnich traktowany jest na równi z hummusem i babą ganoush, czyli dipami i dodatkami do dań. Wtedy świetnie będzie się komponował z bułkami pita, tortillą czy chlebkami naan. Jako dodatkowy smak i element dekoracyjny można użyć pieczoną papryką lub suszone pomidory, sezam czy miód i płatki migdałów. Bardziej „po polsku” świetnie sprawdzi się jako smarowidło do pieczywa np. na śniadanie lub kolację. Lebneh to świetny pomysł na bogatobiałkowy produkt w diecie.
Alergeny w lebneh
Lista alergenów dla lebneh przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki pełnotłusty
Wartości odżywcze lebneh
Produkty nabiałowe takie jak lebneh to dobre źródło witaminy D i pełnowartościowego białka w diecie.
Energia i białka
(1200g)
Węglowodany
(1200g)
Tłuszcze
(1200g)
Witaminy
(1200g)
Składniki mineralne
(1200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.