Kwaśnica góralska
- Wędzone żeberka wieprzowe (500 g)
- Kapusta kiszona (800 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Ziemniaki późne - 6 sztuk (450 g)
Przepis na kwaśnicę góralską krok po kroku
Cebulę drobno posiekaj, żeberka podziel na mniejsze kawałki, kapustę poszatkuj.
Na dno garnka wrzuć cebulę i chwilę podsmażaj, dodaj żeberka, kapustę razem z sokiem i zalej wodą do ok. 3/4 wysokości garnka.
Zagotuj i dodaj przyprawy. Gotuj pod przykryciem na średnim ogniu ok. 1 h.
Ziemniaki obierz, pokrój na połówki lub ćwiartki i ugotuj.
Ugotowane ziemniaki razem z wodą dodaj do garnka z zupą.
Wymieszaj i dopraw do smaku.
-
Kapuśniak
-
Kapuśniak z kiszonej kapusty
-
Kapuśniak z młodej kapusty
-
Kapuśniak z kwaśnej kapusty
-
Zupa kapuśniak
-
Kapuśniak na żeberkach
-
Kapuśniak ze słodkiej kapusty
-
Kapuśniak z kiszonej kapusty na żeberkach
-
Kapuśniak z kiełbasą
-
Kapuśniak bez mięsa
-
Zasmażka do kapuśniaku
-
Zupa chłopska
-
Zupa z kapusty włoskiej
-
Kapuśniak na golonce
-
Kapuśniak Thermomix
-
Kapuśniak wegetariański
-
Kapuśniak z kiszonej kapusty z kiełbasą
-
Kapuśniak z kapusty kiszonej
-
Kapuśniak
Więcej informacji na temat kwaśnicy góralskiej
Kwaśnica góralska to tradycyjne, staropolskie danie przygotowywane z kapusty kiszone i mięsa, najczęściej z ziemniakami lub pieczywem. To pomysł na pyszną, sycącą, rozgrzewającą zupę, która idealnie sprawdzi się podczas chłodnych, zimowych dni, a także podczas górskich wycieczek. Dobra kwaśnica góralska powinna być przygotowana na żeberkach, z ziemniakami i być bardzo kwaśna w smaku. To, co odróżnia ją od kapuśniaku, z którym często jest mylona to brak dodatku warzyw z włoszczyzny, takich jak marchew, czy pietruszka. Dodatkowo, ziemniaki do kwaśnicy gotowane są osobno, w oddzielnym garnku i dodawane do niej na samym końcu, na ostatnim etapie gotowania. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kwaśnicę góralską, aby była pyszna, koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz prawdziwy, tatrzański przepis, który na pewno będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Do przygotowania tej wyjątkowej zupy potrzebujesz wędzonych żeberek wieprzowych, kiszonej kapusty oraz jej soków, cebuli i ziemniaków. Samo przygotowanie nie jest skomplikowane – wszystkie składniki z wyjątkiem ziemniaków wystarczy gotować z dodatkiem przypraw, przez około godzinę, a następnie dodać obrane, pokrojone, ugotowane w oddzielnym garnku ziemniaki. Jak widzisz, przepis na góralską kwaśnicę nie jest skomplikowany, czas gotowania jest jednak stosunkowo długi, dlatego pamiętaj, że nie jest to danie, które przygotujesz na ostatnią chwilę. Ze względu na dużą zawartość stosunkowo tłustego mięsa, cebuli oraz kapusty kiszonej jest to zupa dość ciężkostrawna, dlatego miej to na uwadze, jeśli dokuczają Ci problemy żołądkowo jelitowe. Koniecznie czytaj dalej aby poznać nasz pomysł na kwaśnicę góralską na żeberkach.
Alergeny w kwaśnicy góralskiej
Lista alergenów dla kwaśnicy góralskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kwaśnicę góralską
Wartości odżywcze kwaśnicy góralskiej
Kwaśnica góralska to zupa dość ciężkostrawna, dlatego osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi powinny uważać na jej zbyt duże ilości.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.