Kutia
- Kasza jęczmienna pęczak gotowana (120 g)
- Masa makowa (100 g)
- Orzechy włoskie (40 g)
- Rodzynki (50 g)
- Miód (50 g)
Przepis na kutię krok po kroku
Orzechy i rodzynki lekko posiekaj.
Ugotowaną kaszę wymieszaj z masą makową, orzechami, rodzynkami i miodem.
-
Bigos staropolski
-
Sernik
-
Pierogi ruskie
-
Sałatka jarzynowa
-
Śledzie pod pierzynką
-
Gołąbki
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Pierogi leniwe
-
Gołąbki bez zawijania
-
Pierogi z kapustą i grzybami
-
Pierogi z mięsem
-
Pierożki z mięsem
-
Makowiec
-
Krokiety
-
Sernik z wiaderka
-
Krokiety z pieczarkami
-
Seromakowiec
-
Krokiety z mięsem
-
Potrawy na wigilię
Więcej informacji na temat kutii
Kutia to ulubiona wigilijna potrawa mojego taty, który nie wyobraża sobie bez niej świąt Bożego Narodzenia. Składniki na tę potrawę to pszenica, mak, miód, rodzynki, orzechy i inne bakalie. U mnie w domu robiona jest tradycyjna wersja kutii, ale ja pokaże Ci, jak można trochę zmodyfikować ten przepis. Oczywiście nie ma nic złego w tej tradycyjnej wersji, ale wiem, że nie każdy lubi pszenicę lub chce szybciej wszystko przygotować, żeby nie poświęcać godzin na stanie nad jednym daniem.
Jak zrobić kutię w zmodyfikowanej wersji?
Domowa kutia składa się z ziaren pszenicy, które ze względu na duży rozmiar gotują się dłużej niż drobniejsze kasze. Dodatkowo pszenica jest zbożem glutenowym, czyli zawiera gluten, który nie każdy może jeść. Żeby to zmienić, wystarczy do kutii dodać ugotowaną kaszę jaglaną, która nie ma glutenu. Pamiętaj jednak żeby przed gotowanie wypłukać najlepiej 2-3 razy kaszę, co pomoże w pozbyciu się jej gorzkiego posmaku. Dzięki temu kutia na kaszy jaglanej nadal będzie pyszna.
Kolejną modyfikacją może być mak. Są ludzie, którzy gotują mak w domu i go kilkukrotnie mielą i Ci, którzy wybierają gotową masę makową. Gotowanie i mielenie maku jest bardzo czasochłonne, a masy makowe nie zawsze mają taki skład, jakiego byśmy chcieli. Tutaj na ratunek przychodzi surowy, mielony mak. Żeby go przygotować do spożycia, wystarczy zalać go gorącym mlekiem lub chwile pogotować w mleku. Jest on gotowy w kilka minut i możemy potem wzbogacić go o ulubione bakalie. Ostatnią modyfikacją jest zmiana miodu na syrop z agawy, który ma niższy indeks glikemiczny, a także jest słodki.
Do tych składników dodajemy jeszcze bakalie i dokładnie mieszamy. Ja dodaję posiekane orzechy włoskie, rodzynki, rozdrobnione suszone morele i suszoną żurawinę.
W ten sposób jest już gotowa pyszna, świąteczna kutia, która jest bezglutenowa i szybka do przygotowania. Jest to sprawdzony przepis, dzięki któremu możesz bez problemu przygotować tę wigilijną potrawę w takiej wersji, jaką lubisz najbardziej.
Dokładny, tradycyjny przepis na kutie znajdziesz powyżej.
Alergeny w kutii
Lista alergenów dla kutii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza jęczmienna pęczak gotowana
- masa makowa
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
W przepisie na kutię nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze kutii
Kutia ma wysoki indeks glikemiczny oraz zawiera gluten.
Energia i białka
(135g)
Węglowodany
(135g)
Tłuszcze
(135g)
Witaminy
(135g)
Składniki mineralne
(135g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.