Kurtosze
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 i 1/2 szklanki (400 g)
- Mleko 2% - 3/5 szklanki (100 ml)
- Żółtko jajka - 2 żółtka rozmiar M (2 szt.)
- Cukier trzcinowy (40 g)
- Cukier - 1/4 szklanki (50 g)
- Cukier wanilinowy - 1 opakowanie (16 g)
- Masło - 1/2 kostki (100 g)
- Masło klarowane - 1 i 1/2 łyżeczki (12 g)
- Sól - 1/4 łyżeczki (1 g)
- Drożdże świeże - 1/3 opakowania (33 g)
Przepis na kurtosze krok po kroku
Masło roztop.
W misce umieść 50 ml letniego mleka. Następnie rozkrusz drożdże. Dodaj 1 łyżkę cukru, 2 łyżki mąki i całość wymieszaj. Przykryj ściereczką i odstaw na 15-20 min.
Po tym czasie w dużej misce umieść pozostałą przesianą mąkę, pozostały cukier, cukier wanilinowy i sól. Wymieszaj i dodaj letnie mleko, żółtka, ostudzone masło i rozczyn. Wstępnie wymieszaj drewnianą łyżką, a potem wyłóż na stolnice i dobrze zagnieć (ok. 10 minut). Odłóż ciasto do miski, przykryj ściereczką i odstaw na 60 min w ciepłe miejsce.
Po tym czasie wyciągnij ciasto na podsypaną mąką stolnicę i podziel na mniejsze kawałki. Rozwałkuj każdy z nich i potnij na cieńsze paski.
Stalowy wałek delikatnie nasmaruj masłem klarowanym (tylko środek, a same brzegi nie, bo tam zaczepia się początek i koniec kołacza). Zacznij nawijać rozwałkowane paski ciasta na wałek. Paski muszą do siebie mocno przylegać. Ciasto obtocz w brązowym (trzcinowym) cukrze.
Piekarnik rozgrzej do 185 stopni. W piekarniku umieść dwa szklane pojemniki (lub inne żaroodporne naczynia) i umieść na nich końcówki wałka z ciastem (ciasto nie może dotykać blachy). Piecz ok. 20 minut (do mocnego zarumienienia).
Przygotuj następne kołacze w ten sam sposób.
Więcej informacji na temat kurtoszy
Kurtosze stają się coraz bardziej popularne w Polsce, zwłaszcza w okresie świątecznym, choć w niektórych miejscach można je dostać niemal przez cały rok. Nic dziwnego, bo są naprawdę smaczne! To węgierskie ciasto zwykle skrywa się pod nazwą kurtosz kołacz. Oryginalne kurtosze przygotowuje się w piecu.
Jak zrobić kurtosze w domu? Domowe kurtosze można wykonać na różne sposoby. Możesz zdecydować się na zwykły wałek, on jednak może się przypiec. Wałek możesz ochronić folią aluminiową. Możesz wykorzystać też coś innego, co ma taki kształt. Może to być papierowa rolka po papierze lub ręczniku papierowym. Sprawdzi się także m.in. butelka.
Węgierski kurtosz przygotowuje się z ciasta drożdżowego. Ciasto możesz zrobić z drożdży świeżych. Składniki muszą mieć temperaturę pokojową. Pamiętaj o tym, aby drożdże dodać do letniego mleka, a nie gorącego. Rozczyn powinien odstać ok. 15-20 min, a wyrobiona masa ok. 60 min. Ciasto drożdżowe trzeba dobrze zagnieść.
Gotowe ciasto możesz podzielić na kawałki i każdy z nich rozwałkować, a potem podzielić na mniejsze paski, którymi będziesz owijać wybrane naczynie. Możesz też każdy taki kawałek zrolować w cieniutki wałeczek i umieścić na wałku. Potem wystarczy delikatnie rozwałkować ciasto, aby pomiędzy kawałkami ciasta nie było żadnych przerw.
Ten przepis na kurtosze możesz zmodyfikować. Bardzo często kustosze obtaczane są w cukrze połączonym z cynamonem. Po upieczeniu można je też wysmarować czekoladą (rozpuszczoną w kąpieli wodnej) i obtoczyć w posiekanych bakaliach lub wiórkach kokosowych. Możesz też wysmarować je lukrem i przyczepić na nie kolorowe, cukrowe posypki. Opcji jest wiele. Możesz wybrać taką posypkę, jaką lubisz najbardziej.
Przepis na kurtosz węgierski może nie jest łatwy, ale warto pokusić się na jego przygotowanie. Kurtosze możesz upiec na różne sposoby. Możesz je piec pionowo lub poziomo, w zależności od tego, na jakie narzędzie się zdecydujesz. To ciasto jest bardzo dobre i można je przygotować z różnymi dodatkami. Kawałki kurtoszy możesz maczać w czekoladzie lub miodzie. Możesz je też polać syropem daktylowym lub klonowym.
Alergeny w kurtoszach
Lista alergenów dla kurtoszy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
- Masło klarowane
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze kurtoszy
Energia i białka
(260g)
Węglowodany
(260g)
Tłuszcze
(260g)
Witaminy
(260g)
Składniki mineralne
(260g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.