Kurki w śmietanie
- Kurki świeże (500 g)
- Czosnek (70 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Śmietana 18% (300 g)
- Masło - Pół kostki (100 g)
Przepis na kurkach w śmietanie krok po kroku
Kurki umyj dokładnie, cebulę i czosnek obierz z łuski i pokrój w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej masło i podduś na nim kurki wraz z cebulą i czosnkiem. Dodaj 50 ml wody i duś pod przykryciem 10 minut.
Gdy kurki zmiękną zmniejsz ogień i dodaj śmietanę, wymieszaj szybko sos, dopraw solą i pieprzem oraz natką pietruszki.
Więcej informacji na temat kurek w śmietanie
Kurki w śmietanie to szybki dodatek do obiadu, świetnie sprawdza się z dodatkiem mięsa lub w wersji jarskiej z kaszą jęczmienną. Przepis na kurki w śmietanie jest łatwy, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go przygotować. Do zrobienia kurek potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: świeże kurki lub mrożone, śmietana kwaśna 18%, czosnek, cebula, sól, pieprz oraz natka pietruszki.
Jak zrobić kurki w śmietanie? Na początek przygotuj grzyby. Kurki umyj dokładnie, cebulę i czosnek obierz z łuski i pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej masło i podduś na nim kurki wraz z cebulą i czosnkiem. Dodaj 50 ml wody i duś pod przykryciem 10 minut. Gdy kurki zmiękną zmniejsz ogień i dodaj śmietanę, wymieszaj szybko sos, dopraw solą i pieprzem oraz natką pietruszki.
Cebula jest znana ze swych bakteriobójczych właściwości od setek lat. Wykorzystuje się ją do przygotowywania syropu na chore gardło lub w leczeniu przeziębienia. Zawiera spore ilości potasu, obniżającego ciśnienie krwi. Jest też skarbnicą siarki, fosforu, magnezu i krzemu. Krzem jest podstawowym budulcem tkanki łącznej naszego organizmu. Jest on niezbędny do syntezy kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny. Fosfor natomiast jest składnikiem kwasów budujących DNA, pomaga w mineralizacji kości i zębów oraz jest niezbędny do prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych w mięśniach.
Grzyby leśne są produktem niskokalorycznym, bogate są w błonnik, który odpowiada za prawidłową perystaltykę naszych jelit, zapobiega zaparciom oraz pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi. Grzyby są bogatym źródłem potasu, regulującego ciśnienie krwi i pracę serca oraz witamin z grupy B. Grzyby są ciężko strawne dlatego unikać ich spożywania powinny osoby mające problemy z układem pokarmowym, borykające się z chorą wątrobą czy nerkami.
Podsumowując pomysł na pyszne kurki idealnie sprawdzi się na obiad bez mięsa. Szybki przepis na smaczne kurki możesz przygotować, gdy nie masz zbyt wiele czasu na gotowanie. Dobre kurki w śmietanie możesz przechowywać w lodówce 2-3 dni.
Alergeny w kurkach w śmietanie
Lista alergenów dla kurek w śmietanie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
- Masło
Wartości odżywcze kurek w śmietanie
Kurki w śmietanie są wyrobem wysoko kalorycznym. Dodatek śmietany sprawia że sos nie jest odpowiedni dla osób na diecie redukcyjnej. Jeśli chcesz ograniczyć kaloryczność sosu przygotuj go z dodatkiem jogurtu naturalnego.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.