Kurczak z ryżem w sosie
- Udko kurczaka bez skóry (1200 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Marchewka - 1 duża sztuka (200 g)
- Por (100 g)
- Ryż do risotto (200 g)
- Passata pomidorowa (400 g)
- Bulion drobiowy - 2 szklanki (500 g)
- Masło - pół kostki (100 g)
Przepis na kurczaka z ryżem w sosie krok po kroku
Marchew obierz ze skórki i pokrój w kostkę.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.
Pora pokrój w talarki.
Udka kurczaka dopraw solą i pieprzem.
Do naczynia żaroodpornego wsyp ryż.
Dodaj masło i pokrojone w kostkę warzywa.
Dopraw solą, pieprzem, papryką słodką i czosnkiem.
Na warzywach ułóż kurczaka.
Wlej bulion i passatę pomidorową.
Dodaj liść laurowy i ziele angielskie.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 60 minut.
Podawaj na dużym talerzu.
Więcej informacji na temat kurczaka z ryżem w sosie
Kurczak z ryżem w sosie to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Udka z kurczaka pieczone w piekarniku to danie zawierające małą ilość kalorii. Jednogarnkowe danie sprawdzi się doskonale na obiad po pracy. Przepis na kurczaka z ryżem jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: udka z kurczaka, cebula, marchewka, por, ryż do risotto, passata pomidorowa, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, bulion drobiowy, masło, sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra.
Jak zrobić kurczaka z ryżem w sosie? Marchew obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. Pora pokrój w talarki. Udka kurczaka dopraw solą i pieprzem. Do naczynia żaroodpornego wsyp ryż. Dodaj masło i pokrojone w kostkę warzywa. Na warzywach ułóż kurczaka. Wlej bulion i passatę pomidorową. Dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 60 minut. Podawaj na dużym talerzu.
Por jest warzywem z rodziny czosnkowatych. Pory są bardzo nisko kaloryczne i zawierają sporą ilość błonnika pokarmowego, mają łagodniejszy smak niż cebula i świetnie nadają się na surówki, zupy czy do zapiekania. Udka z kurczaka są źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Białko ma bardzo ważny wpływ na nasz organizm. Jest składnikiem wielu enzymów w naszym organizmie, bierze udział w szeregach reakcji odpowiadających za metabolizm. Białko jest także potrzebne do budowy komórek naszego ciała, dlatego powinniśmy dbać o prawidłową podaż tego makroskładnika. Zawsze staraj się wybierać mięso z chowu bez antybiotyków. Dobrej jakości mięso ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Podsumowując smaczny kurczak, zapiekany z ryżem sprawdzi się podany na wiele różnych okazji. Udka przygotować można na obiad po pracy. Kurczaka przygotować można także w sosie śmietanowym lub własnym. Kurczak jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez 2 dni. Potrawę można wzbogacić dodatkiem warzyw strączkowych takich jako groszek, fasola czy soczewica.
Alergeny w kurczaku z ryżem w sosie
Lista alergenów dla kurczaka z ryżem w sosie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze kurczaka z ryżem w sosie
Kurczak z ryżem w sosie to bardzo dobre źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Potrawa zawiera średnią ilość kalorii i świetnie sprawdzi się w diecie redukcyjnej. Danie można przygotować także z ryżem brązowym.
Energia i białka
(550g)
Węglowodany
(550g)
Tłuszcze
(550g)
Witaminy
(550g)
Składniki mineralne
(550g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.