Kurczak z cukinią
- Piersi kurczaka bez skóry - 2 duże piersi (500 g)
- Cukinia - dwie średnie (500 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Koperek - łyżeczka posiekanego (4 g)
- Olej rzepakowy - 3,5 łyżki (50 ml)
Przepis na kurczaka z cukinią krok po kroku
Do miseczki wlej 2 łyżki oleju. Dodaj przeciśnięte ząbki czosnku, pół łyżeczki papryki słodkiej, dużą szczyptę oregano, soli, pieprzu i kurkumy. Dodaj łyżeczkę soku z cytryny oraz pół łyżeczki skórki otartej z cytryny i posiekany koperek.
Pierś z kurczaka oczyść z błonek i pokrój wzdłuż na 3 lub 4 cieńsze kotlety.
Kurczaka zamarynuj w marynacie i pozostaw na 5-10 minut.
Cukinię umyj i pokrój w plastry grubości około 5 mm. Dodaj półtorej łyżki oleju, dużą szczyptę papryki słodkiej, oregano, soli i pieprzu.
Patelnię grillową mocno rozgrzej. Połóż kurczaka, grilluj z każdej strony po około 3-4 minuty. Powtórz czynność z cukinią.
-
Leczo z cukinii
-
Zapiekanka z cukinią
-
Zupa krem z cukinii
-
Zupa z cukinii
-
Krem z cukinii
-
Zapiekanka z cukinii
-
Makaron z cukinią
-
Cukinia faszerowana mięsem mielonym
-
Bigos z cukinii
-
Kotlety z cukinii
-
Leczo z kiełbasą
-
Placki z cukinii i marchewki
-
Tarta z warzywami
-
Spaghetti z cukinii
-
Leczo z kurczakiem
-
Placki ziemniaczane z cukinią
-
Cukinia z piekarnika
-
Placuszki z cukinii i ziemniaków
-
Obiad z cukinii
Więcej informacji na temat kurczaka z cukinią
Wraz z kończącym się latem i szybko zbliżającą się jesienią, jest to świetny czas dla osób, które uwielbiają sezon na zmianę liści. Oznacza to, że grill znowu się rozgrzewa - idealne wyczucie czasu! Najlepszym przepisem, jaki można znaleźć w każdej książce kucharskiej, będzie grillowana pierś z kurczaka z cukinią. Jego przygotowanie zajmie Ci zaledwie kilka minut, a zapewni wiele godzin przyjemności, gdy Twoje kubki smakowe będą rozkoszować się aromatami z każdego kęsa!
Kluczową częścią o grillowaniu w domu jest możliwość dostosowania tego, co idzie na ruszt grilla lub pan-top palnika. Na przykład, jeśli ktoś nie lubi cebuli, ma wiele innych opcji, takich jak papryka, grzyby itp., które wszystkie działają wspaniale w połączeniu z mięsem lub warzywami.
Kurczak z cukinią jest idealnym pomysłem na szybki obiad. Możesz podać go z sosem jogurtowo-miętowym, pieczonymi ziemniakami, kaszą kuskus, kaszą jaglaną, ryżem brązowym lub makaronem. Pierś z kurczaka z cukinią przygotujesz na patelni grillowej. Potrawy przygotowane na patelni grillowej charakteryzują się mniejszym użyciem tłuszczu niż na tradycyjnej, dzięki czemu są mniej kaloryczne i lżej strawne. Z tak przygotowanej piersi z kurczaka i cukinii możesz przygotować pełnowartościowy obiad, dodając ulubiony dodatek węglowodanowy oraz porcję surowych warzyw, na przykład sałatę z rzodkiewką, pomidorem, ogórkiem, czerwoną cebulą i koperkowym sosem winegret.
Cukinia jest pysznym warzywem o delikatnym smaku i aromacie a przy tym lekkostrawnym. Dzięki wysokiej zawartości wody jest niskokaloryczna. Mimo wysokiej zawartości wody cukinia dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Jest bogata w potas, żelazo, a także magnez. Oprócz tego zawiera witaminę A, witaminę K, witaminę PP, witaminę B1 oraz beta-karoten. Ważną właściwością kabaczka jest odkwaszanie organizmu. Cukinia posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu bez obaw mogą spożywać ją osoby chorujące na cukrzycę. Filet z kurczaka jest łatwostrawną skarbnicą łatwo przyswajalnego białka przy niskiej zawartości cholesterolu i tłuszczu. Jest także źródłem witamin z grupy B, zwłaszcza B3 oraz B6, a także składników mineralnych takich jak cynk, selen, magnez i fosfor. Aby posiłek był prawidłowo skomponowany brakuje w tym zestawieniu dobrej jakości tłuszczu. Do surówki dodaj oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej tłoczony na zimno (rzepakowy, lniany, słonecznikowy, konopny, z pestek winogron) lub dodaj dwa różne oleje. Dodatek oleju do potraw jest szczególnie ważny kiedy spożywamy produkty z witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach A,D,E i K, a także, jak białko, obniżają indeks glikemiczny potraw bogatych w węglowodany.
Pierś z kurczaka z cukinią to pomysł na lunch, obiad, kolację czy nawet posiłek do pracy lub do szkoły. Przepisy z wykorzystaniem cukinii oraz fileta z kurczaka są łatwe, proste i szybkie w wykonaniu. Pokochają je osoby zapracowane, zabiegane lub będące na początku swojej przygody kulinarnej.
Alergeny w kurczaku z cukinią
Lista alergenów dla kurczaka z cukinią przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kurczaka z cukinią
Wartości odżywcze kurczaka z cukinią
Energia i białka
(240g)
Węglowodany
(240g)
Tłuszcze
(240g)
Witaminy
(240g)
Składniki mineralne
(240g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.