Kulki ziemniaczane z piekarnika
- Ziemniaki ugotowane - 7 średnich sztuk (1000 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (150 g)
- Jajko (2 szt.)
- Bułka tarta (55 g)
- Ser żółty (100 g)
Przepis na kulki ziemniaczane z piekarnika krok po kroku
Ser zetrzyj na tarce o małych oczkach do talerza.
Ugotowane i ostudzone ziemniaki przeciśnij przez praskę do ziemniaków do miski.
Następnie do miski wybij jajka, dodaj ser, mąkę pszenną oraz po łyżeczce soli, pieprzu, ziół prowansalskich oraz przyprawy do ziemniaków.
Składniki zagnieć na gładką i jednolitą masę.
Z masy formuj małe kuleczki jednakowej wielkości, następnie obtocz je w bułce tartej i ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Kuleczki ziemniaczane piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C do zarumienienia (około 10-15 minut).
Gotowe kuleczki podawaj jako dodatek do obiadu lub przekąskę z dodatkiem sosów.
-
Kapuśniak
-
Kiszka ziemniaczana
-
Patatas bravas
-
Kartoflak
-
Zapiekanka z ziemniakami i mięsem mielonym
-
Zupa ogórkowa z ryżem
-
Ziemniaczki faszerowane
-
Faszerowane ziemniaki
-
Tortilla de patatas
-
Zupa rybna
-
Kotleciki z gotowanych ziemniaków
-
Frytki z serem
-
Zupa z kapusty pekińskiej
-
Udka pieczone z ziemniakami
-
Ziemniaki zapiekane z serem
-
Talarki z piekarnika
-
Ziemniaki w mundurkach z piekarnika
-
Szare kluchy
-
Obiady z ziemniakami
Więcej informacji na temat kulek ziemniaczanych z piekarnika
Kulki ziemniaczane z piekarnika to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. Kulki ziemniaczane warto podać z dodatkiem mięsa oraz surówki. Pyszne, pieczone kulki ziemniaczane można przygotować również jako przekąskę serwowaną z dodatkiem sosów podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Przepis na kulki ziemniaczane z piekarnika jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ugotowane ziemniaki, mąka pszenna, jajka, bułka tarta, ser żółty, sól, pieprz, działa prowansalskie oraz przyprawa do ziemniaków.
A jak zrobić kulki ziemniaczane z piekarnika? Ugotowane i ostudzone ziemniaki przeciśnij przez praskę do ziemniaków do miski. Następnie do miski wybij jajka, dodaj tarty ser, mąkę pszenną oraz po łyżeczce soli, pieprzu, ziół prowansalskich oraz przyprawy do ziemniaków. Składniki zagnieć na gładką i jednolitą masę. Z masy formuj małe kuleczki jednakowej wielkości, następnie obtocz je w bułce tartej i ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Kuleczki ziemniaczane piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C do zarumienienia (około 10-15 minut).
Ziemniaki są lekkostrawne, przez co zawarte w niej związki lepiej przyswajają się. Zawierają one stosunkowo mało tłuszczu i dostarczają małej ilości kalorii. Ziemniaki są doskonałym źródłem potasu, który odpowiada za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ziemniaki stanowią także źródło wapnia, żelaza, fosforu, witaminy C, witaminy A, niektórych witamin z grupy B.
Ser żółty to produkt wysokokaloryczny, dlatego nie jest zalecany w zbyt dużej ilości szczególnie na diecie redukcyjnej. Zawiera on jednak niektóre witaminy oraz składniki odżywcze, do których możemy zaliczyć wapń, fosfor, cynk, seler, niektóre witaminy z grupy B oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K).
Podsumowując: smaczne kulki ziemniaczane z piekarnika stanowią doskonałą propozycję na przekąskę lub dodatek do obiadu. Kulki warto podawać z dodatkiem sosów. Pyszne kulki ziemniaczane są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakują na ciepło. Produkty niezbędne do przygotowania potrawy dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w kulkach ziemniaczanych z piekarnika
Lista alergenów dla kulek ziemniaczanych z piekarnika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Bułka tarta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser żółty
Wartości odżywcze kulek ziemniaczanych z piekarnika
Kulki ziemniaczane z piekarnika to doskonała propozycja na smaczny dodatek do obiadu. Ziemniaki wykorzystane do przygotowania potrawy to doskonałe źródło witamin oraz składników mineralnych.
Energia i białka
(280g)
Węglowodany
(280g)
Tłuszcze
(280g)
Witaminy
(280g)
Składniki mineralne
(280g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.