Kulki z płatków owsianych
- Płatki owsiane - 4,5 szklanki (500 g)
- Mleko 1,5% - 0,5 szklanki (125 ml)
- Masło - 1,2 kostki (250 g)
- Kakao 16% (proszek) - 4 łyżki (40 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 0,75 szklanki (115 g)
- Wiórki kokosowe - 3 łyżki (18 g)
Przepis na kulkę z płatków owsianych krok po kroku
W garnku zagotuj mleko.
Do mleka dodaj masło, kakao i ksylitol.
Trzymaj na ogniu, aż masło się rozpuści.
Do miski wsyp płatki owsiane i wiórki kokosowe.
Do płatków owsianych wlej mleko z dodatkami. Wymieszaj.
Gdy masa wystygnie, za pomocą gałkownicy do lodów zrób kulki.
Kulki przełóż na talerz i przechowuj w lodówce.
-
Pasztet z cukinią
-
Sałatka z cukinii
-
Placki z dyni
-
Pasztet wegetariański
-
Rogaliki drożdżowe
-
Kotlety z kalafiora
-
Pomidory z mozzarellą
-
Koreczki
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Kotleciki z kaszy gryczanej
-
Rogale marcińskie
-
Ciasto francuskie na słono
-
Kotlety z cukinii
-
Szybka pizza
-
Pasta z ciecierzycy
-
Brownie z fasoli
-
Tarta z warzywami
-
Wegetariańskie przekąski
Więcej informacji na temat kulki z płatków owsianych
Kulki z płatków owsianych to propozycja popularnych kulek mocy. Jest to wyśmienita i zdrowa propozycja dodatku do drugiego śniadania albo pyszna opcja na podwieczorek i dodatek do kawy czy herbaty. Kulki sprawdzą się zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wkomponują się w każdą dietę, nawet tą o niskim indeksie glikemicznym.
Słodkie, kulki z płatków owsianych z kakao są zdrową propozycją na domowe słodkości. Wykonane z wiórkami kokosowymi i płatkami owsianymi mogą zostać wzbogacone o różne pestki i orzechy, które dodadzą im dodatkowych wartości odżywczych. Płatki owsiane posiadają wiele składników, które są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Błonnik reguluję pracę jelit oraz zmniejsza wchłanianie cholesterolu z pokarmu, pozytywnie wpływa również na regulację gospodarki węglowodanowej. Płatki pomagają obniżyć ciśnienie krwi, posiadają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Oprócz tego są doskonałym źródłem magnezu, który jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Wiórki kokosowe, te dobrej jakości będą cennym źródłem witaminy E oraz witamin z grupy B, pozytywnie wpływając na wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Dzięki zawartości magnezu i potasu przyczynią się regulowania pracy układu nerwowego. Oprócz wymienionych związków mineralnych, wiórki kokosowe będą źródłem cynku, wapnia, sodu i fosforu, składników, które są niezbędne w utrzymaniu mocnych kości i zębów. Dodając pestki i orzechy wzbogacisz kulki o zdrowe źródło tłuszczy i witamin. Kakao nieodtłuszczone jest źródłem białka, aminokwasów, takich jak tryptofan, fosfolipidów, kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, błonnika, witamin z grupy B, składników mineralnych, w szczególności potasu, magnezu, fosforu, żelaza, miedzi, cynku, selenu, manganu oraz wapnia, a także polifenoli. Dzięki temu kakao pozytywnie wpływa na obniżenie ciśnienia, zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, obniża ryzyko wystąpienia udaru mózgu, pozytywnie wpływa na obniżenie cholesterolu, reguluje stężenie glukozy oraz insuliny, dzięki czemu pozytywnie wpływają na zahamowanie insulinooporności, redukuje stany zapalne organizmu, obniża ryzyko wystąpienia depresji, pozytywnie wpływa na proces redukcji masy ciała, wpływa na modyfikację mikrobioty jelitowej, poprawia przepływ krwi w mózgu, zapobiega rozwojowi demencji, opóźnia procesy starzenia się organizmu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Przepis na kulki z płatków owsianych jest łatwy i dość szybki w wykonaniu. Idealnie sprawdzi się jako szybka przekąska.
Czekoladowe kulki z płatków owsianych to pyszna, a przede wszystkim zdrowa alternatywa dla słodyczy, które możemy kupić w sklepach. Kulki możesz dowolnie modyfikować, dzięki czemu uzyskasz różne wersje smakowe. Płatki owsiane w czekoladzie są dużo zdrowszą wersją płatków kukurydzianych w czekoladzie.
Alergeny w kulce z płatków owsianych
Lista alergenów dla kulki z płatków owsianych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 1,5%
- Masło
Wartości odżywcze kulki z płatków owsianych
Kulki z płatków owsianych to pyszne, słodkie kulki, które sprawdzą się jako zdrowy dodatek do drugiego śniadania lub jako podwieczorek.
Energia i białka
(34g)
Węglowodany
(34g)
Tłuszcze
(34g)
Witaminy
(34g)
Składniki mineralne
(34g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.