Kulebiaki lwowskie
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (400 g)
- Cukier - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Drożdże świeże (40 g)
- Mleko 3,2% - niepełna szklanka (200 ml)
- Kapusta kiszona (500 g)
- Pieczarki - 10 dużych sztuk (300 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Bułka tarta (50 g)
- Masło (10 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
Przepis na kulebiaki lwowskie krok po kroku
W ciepłym mleku rozprowadź drożdże, łyżkę cukru i mąki.
Odstaw na 15 minut do wyrośnięcia.
Przesiej mąkę pszenną do miski i dodaj zaczyn drożdżowy i sól.
Zagnieć gładkie ciasto i odstaw na 2 godziny do wyrośnięcia.
Kapustę kiszoną posiekaj drobno.
Pieczarki pokrój w drobną kostkę.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Dodaj pieczarki i smaż przez 5-6 minut.
Dodaj na patelnię kapustę, wlej wodę.
Dodaj liść laurowy i ziele angielskie.
Duś pod przykryciem przez 20 minut.
Dodaj bułkę tartą do farszu i wymieszaj.
Dopraw solą, pieprzem i majerankiem.
Ciasto rozwałkuj cienko i wyłóż na nie farsz.
Zwiń w rulon i wierzch posmaruj roztopionym masłem.
Piecz w nagrzanym do 190 st. C piekarniku przez 40 minut.
Więcej informacji na temat kulebiaków lwowskich
Kulebiaki lwowskie to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Kulebiaki lwowskie z dodatkiem kapusty kiszonek i pieczarek sprawdzą się doskonale jako dodatek do barszczu. Tradycyjne ukraińskie ciastka z farszem na słono są bardzo aromatyczne. Przepis na kulebiaki lwowskie jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier, drożdże, mleko, kapusta kiszona, pieczarki, cebula, bułka tarta, masło, olej rzepakowy, sól, pieprz, majeranek.
Jak zrobić kulebiaki lwowskie? W ciepłym mleku rozprowadź drożdże, łyżkę cukru i mąki. Odstaw na 15 minut do wyrośnięcia. Przesiej mąkę pszenną do miski i dodaj zaczyn drożdżowy i sól. Zagnieć gładkie ciasto i odstaw na 2 godziny do wyrośnięcia. Kapustę kiszoną posiekaj drobno. Pieczarki pokrój w drobną kostkę. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj pieczarki i smaż przez 5-6 minut. Dodaj na patelnię kapustę, wlej wodę. Dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Duś pod przykryciem przez 20 minut. Dodaj bułkę tartą do farszu i wymieszaj. Dopraw solą, pieprzem i majerankiem. Ciasto rozwałkuj cienko i wyłóż na nie farsz. Zwiń w rulon i wierzch posmaruj roztopionym masłem. Piecz w nagrzanym do 190 stopni piekarniku przez 40 minut.
Pieczarki to tanie i ogólnodostępne grzyby. Wykorzystywać je można na wiele różnych sposobów. Pieczarki zawierają duże ilości witamin z grupy B. Witaminy z grupy B są odpowiedzialne między innymi za prawidłowy metabolizm oraz liczne przemiany energetyczne. Maja niską zawartość tłuszczu i kalorii ogółem. Dlatego świetnie nadają się dla osób walczących z nadmierną wagą. Natka pietruszki jest bardzo popularnym ziołem dostępnym przez cały rok.
Podsumowując najlepsze kulebiaki to sprawdzony przepis na obiad dla Twojej rodziny. Domowe danie sprawdzi się podane na ciepło lub na zimno. Pyszne kulebiaki są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w temperaturze pokojowej przez 2 dni. Kulebiaki można przygotować także na bazie ciasta francuskiego.
Alergeny w kulebiakach lwowskich
Lista alergenów dla kulebiaków lwowskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Bułka tarta
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
Wartości odżywcze kulebiaków lwowskich
Kulebiaki lwowskie to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Kulebiak zawiera dużą ilość węglowodanów prostych, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Nie powinny ich spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(280g)
Węglowodany
(280g)
Tłuszcze
(280g)
Witaminy
(280g)
Składniki mineralne
(280g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.