Kukurydza z piekarnika
- Kukurydza (kolba) - 2 sztuki (400 g)
- Masło (30 g)
Przepis na kukurydzę z piekarnika krok po kroku
Masło wymieszaj ze szczyptą soli i pieprzu.
Kolby kukurydzy masłem z przyprawami. Następnie zawiń je w folię aluminiową.
Kolby ułóż na blaszce do pieczenia.
Kukurydzę piecz w piekarniku nagrzanym do 190 st. C przez około 25 minut.
Upieczoną kukurydzę podawaj na ciepło.
Więcej informacji na temat kukurydzy z piekarnika
Kukurydza z piekarnika świetnie sprawdzi się jako przekąska na ciepło. Warto podać ją również jako dodatek do obiadu. Sprawdzony przepis na kukurydzę z piekarnika jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania przekąski potrzebne będą następujące produkty: kolby kukurydzy, masło, sól oraz pieprz. Możesz przygotować również bardziej pikantną wersję przekąski - wystarczy, że do masła dodasz odrobinę papryki ostrej.
A jak zrobić kukurydzę w piekarniku? Masło wymieszaj ze szczyptą soli i pieprzu. Kolby kukurydzy masłem z przyprawami. Następnie zawiń je w folię aluminiową. Kolby ułóż na blaszce do pieczenia. Kukurydzę piecz w piekarniku nagrzanym do 190°C przez około 25 minut. Upieczoną kukurydzę podawaj na ciepło.
Kolba kukurydzy jest warzywem dość słodkim i pełnym wielu składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Stanowi ona symbol kuchni meksykańskiej, ponieważ występuje w wielu odsłonach i w wielu daniach tego regionu. Znajdziemy w niej luteinę i zeaksantynę, związki, które są cenne dla naszego wzroku, ponieważ wpływają na poprawę widzenia oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób związanych z narządem wzroku. Dodatkowo kukurydza zawiera żelazo, które spożywane w odpowiednich ilościach zapobiega rozwojowi anemii z powodu niedoboru tego składnika mineralnego. W tym przepisie użyjemy świeżej kukurydzy, jeśli jednak jako dodatek do dań używasz kukurydzy z puszki, to zwróć uwagę czy nie ma ona dodatkowej zawartości cukru. Kukurydza z puszki zawiera również mniejsze ilości składników odżywczych niż ta świeża.
Podsumowując smaczna pieczona kukurydza to doskonała propozycja na słodką przekąskę lub dodatek do dań obiadowych. Najlepsza kukurydza jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej podawać ją na ciepło. Przepis na pieczoną kukurydzę jest bardzo prosty, dlatego warto go wypróbować. Produkty niezbędne do przygotowania kukurydzy pieczonej dostępne są w większości sklepów spożywczych - jednak tylko w sezonie.
Alergeny w kukurydzy z piekarnika
Lista alergenów dla kukurydzy z piekarnika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze kukurydzy z piekarnika
Kukurydza z piekarnika to doskonała propozycja na smaczny dodatek do obiadu lub na przekąskę. Koniecznie przygotuj ją z dodatkiem masła oraz przypraw.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.