Kuchnia orientalna

Ilustracja: Kuchnia orientalna – charakterystyka, typowe dania, przepisy, ciekawostki

Kuchnia orientalna charakteryzuje się bardzo wyrazistym smakiem i zapachem, a także składnikami. Dania składają się zazwyczaj z chudego mięsa, owoców morza, ryb i warzyw, które doprawiane są słodkimi i ostrymi przyprawami. Kuchnia orientalna słynie z niesamowitego aromatu dań. Do głównych potraw orientalnych zaliczyć można dania z Japonii, Tajlandii, Indonezji, Wietnamu oraz Chin. Na świecie z roku na rok przybywa coraz więcej orientalnych restauracji, ponieważ ludzie coraz bardziej przekonują się do charakterystycznych smaków egzotycznych dań z Azji.

Kuchnia orientalna – charakterystyka, typowe dania, przepisy, ciekawostki

Kuchnia orientalna to przepisy i jedzenie pochodzące głównie z Azji. Najbardziej charakterystyczne smaki orientalne wywodzą się z Tajlandii, Japonii, Indonezji, Tajwanu, Chin oraz Wietnamu. W tej specyficznej kuchni wykorzystywane są egzotyczne składniki, które coraz częściej kupić można w naszych polskich marketach spożywczych. Jakie są najpyszniejsze dania orientalne? Które potrawy azjatyckie są popularne w naszym kraju? Dowiedz się więcej na temat charakterystyki kuchni orientalnej oraz sprawdź ciekawostki dotyczące azjatyckich potraw i zwyczajów kulinarnych.

Kuchnia orientalna – przepisy na pyszne i popularne jedzenie azjatyckie

Czym tak właściwie jest kuchnia orientalna?

Orientalna kuchnia to termin kulinarny, który dotyczy dań azjatyckich, należących do większej części kontynentu. Ze względu na to zaliczamy do tej kuchni potrawy m.in. z Tajlandii, Chin czy Korei Południowej. Każdy azjatycki kraj ma swoje własne, lokalne dania, które znacznie różnią się od pozostałych państw Azji. Często jest jednak tak, że w kraju znajduje się mnóstwo różnych przepisów na jedno danie, co zresztą zaobserwować można również w europejskich czy amerykańskich państwach. Wystarczy przyjrzeć się np. Chinom, które słyną z pikantnych dań z grzybkami, warzywami, ryżem oraz różnymi sosami. Dania na południu Chin, mimo podobnych składników, mogą już znacznie różnić się od tych na północy.

Z czego jeszcze słynie kuchnia orientalna? Przede wszystkim z pysznych ryb i owoców morza, którymi zajadają się np. Japończycy. W Japonii przyrządza się aromatyczne potrawy, które spożywa się na surowo albo ugotowane na parze. Kto z nas nie zna słynnego sushi, prawda? Potrawa wywodzi się przecież właśnie z Japonii! Mieszkańcy Azji uwielbiają jeść na obiad różnego rodzaju zupy, zwłaszcza z warzywami i makaronem. Bardziej pikantne potrawy skosztować można z kolei w Wietnamie albo na tajskich wyspach. W Tajlandii wiele potraw doprawianych jest limonką, miętą oraz mleczkiem kokosowym. Co jeszcze popularnego kryje z kolei wietnamska kuchnia? Otóż słynne sajgonki, a więc zawinięte w papier ryżowy mięso z warzywami.

Kuchnia azjatycka – co łączy ze sobą większość krajów w Azji?

Kuchnia orientalna, mimo że jest bardzo różnorodna, posiada wiele wspólnych cech. Bardzo dużo dań przyrządzanych jest bowiem z ryżem oraz kilkoma rodzajami smacznych mięs. Sporo potraw azjatyckich podaje się również z charakterystycznymi, słodko-kwaśnymi sosami. Dlaczego akurat takie sosy? Otóż w Azji wiele ludzi wierzy, iż kwaśne dania mogą dać człowiekowi szczęście, z kolei słodkie potrawy przywracają ludziom energię do życia. Co w kuchni łączy ze sobą większość azjatyckich krajów?

  1. W większości np. chińskich regionów popularne są potrawy smażone w wokach, tj. stir-fries.
  2. Prowincja syczuańska w południowo-zachodnich Chinach słynie z bardzo ostrych dań jednogarnkowych, nazywanych hot-pot.
  3. Gotowane pierożki z Pekinu popularne są nie tylko w tym kraju, ale również w innych krajach azjatyckich. Mówi się na nie dim-sumi. Czasami dostać tę potrawę można również w orientalnych restauracjach w Polsce.
  4. Na całym kontynencie azjatyckim ogromną popularnością cieszą się owoce morza, a więc kalmary, krewetki czy też ryby. W przeciwieństwie do grillowanych potraw śródziemnomorskich, w Azji często smaży się owoce morza na głębokim oleju. Metoda przyrządzania zależy jednak od danego państwa.
  5. W kuchni orientalnej wiele dań przyrządza się na bazie sosu ostrygowego albo sojowego. Dodatkowo przyprawia się je imbirem, octem ryżowym, trawą cytrynową oraz chili.

Czym jest kuchnia orientalna? Szybkie potrawy i największe ciekawostki

Co jada się na obiad w Azji? Azjatyckie smaki na talerzu!

Jeśli poznawać smaki w Azji, to najlepiej poprzez podróże. Tylko w ten sposób przekonać się można, jak naprawdę smakują, pachną i wyglądają orientalne potrawy. Oto kilka charakterystycznych cech kuchni poszczególnych państw azjatyckich.

  • Japonia – mieszkańcy tego kraju bardzo starają się, aby ich dania były zawsze estetycznie podane. Często jest tak, że Japończycy serwują jedno danie w przeznaczonym dla niego specjalnym naczyniu. Dla mieszkańców Japonii bardzo ważny jest również savoir-vivre, np. jedzenie przy niskim stole, brak metalowych sztućców i używanie pałeczek.
  • Tajwan – mieszkańcy Tajwanu nie przykładają wagi do estetycznego podawania jedzenia, gdyż dla nich liczy się komfort spożywania posiłków. Wypluwanie resztek na talerz? To dla Tajwańczyków zupełnie normalne!
  • Wietnam – w tej kuchni często spotkać się można z jedzeniem bardzo nietypowych potraw, np. bazujących na mięsie węża. Wietnamczycy zwracają również ogromną uwagę na świeżość produktów. Czasami aż za bardzo, gdyż w wielu restauracjach przed podaniem dania można wybrać sobie składniki, które są jeszcze… żywe.
  • Chiny – większość chińskich dań nie zawiera nabiału, ponieważ ponad 90% Chińczyków nie toleruje laktozy.
  • Indie – jedzenie w Indiach związane jest bezpośrednio z religią, jaką jest hinduizm. Właśnie dlatego w Indiach ciężko spotkać wołowinę. Hindusi największą wagę przykładają do spożywania kolacji, natomiast jedzenie śniadań nie jest już takie ważne. W Indiach posiłki je się rękoma, a pożywienie nabiera się pieczywem (obowiązkowo prawą ręką).

Ciekawostki na temat kuchni orientalnej – to warto wiedzieć!

Dania orientalne, a w szczególności kuchnia azjatycka, to nie tylko ciekawe i popularne potrawy. Wokół orientalnej kuchni krąży mnóstwo ciekawostek, o których miłośnicy kulinarnych eksperymentów powinni wiedzieć.

  1. Chińczycy wymyślili szybkie danie, znane jako wok. Właśnie z języka chińskiego wywodzi się zresztą nazwa potrawy, która w tłumaczeniu na polski oznacza „garnek”. Razem z chińskimi emigrantami, którzy na przestrzeni lat rozjechali się po kontynencie, wok stał się popularny w całej Azji.
  2. Mieszkańcy Tajlandii nigdy nie jedzą samotnie, a zawsze w gronie rodzinnym lub ze znajomymi. W Tajlandii uważa się bowiem, że jedzenie posiłków samemu może przynieść pecha.
  3. Panuje powszechne przekonanie, że Azjaci stawiają w kuchni przede wszystkim na ryż. Nie jest to jednak prawda, gdyż mieszkańcy Azji jako podstawowe zboże i produkt węglowodanowy traktują… pszenicę. W Chinach oraz Indiach produkuje się najwięcej pszenicy na całym świecie.
  4. Ryż jaśminowy wcale nie pachnie i nie smakuje dobrze znanym nam jaśminem. Skąd więc wzięła się jego nazwa? Otóż od ziarenek ryżu, które swoim wyglądem do złudzenia przypominają płatki jaśminu. Ryż jaśminowy gotuje się z wodą, o czym również warto pamiętać.
  5. Tajowie przy użyciu pałeczek jedzą wyłącznie makaron.
  6. Największym producentem pieprzu na świecie jest Wietnam. Państwo to przoduje również, jeśli chodzi o wytwarzanie kawy (drugie miejsce), ryżu (trzecie miejsce) oraz herbaty (czwarte miejsce).
  7. Tajowie nazwy „papryczka chili” używają, aby określić osobę małą, lecz silną. Najbardziej ostre papryczki w Tajlandii są niewielkie – mierzą maksymalnie do 3 centymetrów.
  8. Bardzo ciekawym faktem jest, że psy uwielbiają… jeść orientalne kokosy!
  9. Aby zagęścić w Azji ciasto na naleśniki, makaron albo pierogi, używa się do tego różnego rodzaju skrobi.
  10. Tajowie wierzą w… boga ryżu. Według nich bóg ten pilnuje, aby ludzie nie marnowali pożywienia. Jeśli ktoś takiego boga rozgniewa, może sprowadzić na rodzinę ogromne nieszczęście i głód.

Pozostałe przepisy kuchni orientalnej

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto