Kuchnia hawajska

Ilustracja: Kuchnia hawajska - opis, tradycyjne potrawy, przepisy, ciekawostki

Kuchnia hawajska stanowi mieszankę tradycji kulinarnych rdzennych Polinezyjczyków oraz imigrantów z Azji i Portugalii. Dlatego też bardzo różni się od kuchni amerykańskiej i jest od niej znacznie zdrowsza. Jada się dużo owoców, jak ananasy i banany. Podstawą kuchni hawajskiej jest, nieznane u nas, warzywo taro, z którego robi się rodzaj kefiru, jak również desery i wypieki. Bardzo popularne są dania z ryb, owoców morza i wieprzowiny. Klasycznym daniem jest poke, czyli rodzaj sushi z surowej ryby. Wieprzowinę piecze się długo w tradycyjnych piecach ziemnych. Robi się z niej także rodzaj gołąbków zawijanych w liście taro. Daniom tradycyjnie towarzyszy ryż.

Kuchnia hawajska - opis, tradycyjne potrawy, przepisy, ciekawostki

Kuchnia hawajska jest u nas tak mało znana jak kuchnia peruwiańska, a nawet kuchnia podhalańska. Co ciekawe, kuchnia hawajska znacznie różni się od kuchni amerykańskiej i jest od niej znacznie zdrowsza. Niestety przepisy na dania hawajskie często wymagają lokalnych składników, które są niedostępne w Polsce. Jednak warto poznać tę ciekawą tradycję kulinarną, która wyrosła w ciepłym klimacie jako konglomerat tradycji kulinarnych wielu różnych ludów, które się osiedlały na Hawajach.

Czym charakteryzuje się tradycyjne jedzenie na Hawajach

Jak kształtowała się kuchnia hawajska

Kuchnia hawajska wyrosła w gorącym, tropikalnym, lecz łagodnym klimacie, gdzie jada się dużo egzotycznych owoców i warzyw. Dlatego też bardzo różni się nie tylko od kuchni amerykańskiej, lecz także od tradycji kulinarnej zimnego klimatu, jak na przykład kuchnia peruwiańska czy kuchnia podhalańska.

Hawaje to archipelag wysp leżących na Oceanie Spokojnym, 2300 km od wybrzeży USA. Panuje tam wilgotny klimat tropikalny, który jest jednak łagodny z uwagi na wiejące tam wiatry. Rolnictwo hawajskie obecnie odgrywa małą rolę, gdyż wyspy czerpią dochody z turystyki, lecz nadal uprawia się tam trzcinę cukrową, kawę, kokosy, ananasy i orzechy macadamia.

Mimo, że Hawaje należą do Stanów Zjednoczonych, ich kuchnia jest zupełnie inna. O ile w USA jada się tuczące, ciężkie i tłuste potrawy, to na Hawajach tradycyjne jedzenie jest lekkie i zdrowe. Przewidywana długość życia na wyspach wynosi około 80 lat, na co wpływa zdrowa dieta, złożona głównie z warzyw i owoców, jak również ze zdrowych dań z mięsa, owoców morza i ryżu.

Wyspy niegdyś zamieszkiwali Polinezyjczycy, którzy obecnie stanowią tylko niewielki procent mieszkańców wysp. Obecnie mieszkają tu głównie Azjaci i biali Amerykanie. Największy wpływ na hawajskie przepisy kulinarne mieli właśnie przyjezdni osiedlający się tam za chlebem, czyli Japończycy, Portugalczycy, Koreańczycy i Chińczycy, którzy przywieźli własne dania i przepisy.

Czym charakteryzuje się kuchnia hawajska

Podobnie jak kuchnia podhalańska bardzo różni się od kuchni polskiej, tak kuchnia hawajka w znacznym stopniu odbiega od kuchni amerykańskiej. Zawiera dużo owoców i warzyw, a przede wszystkim ryb i owoców morza. Rzadko przygotowuje się potrawy przez smażenie na głębokim tłuszczu. Na Hawajach jada się głównie wieprzowinę, którą podaje się ze słodkimi sosami z mango i ananasa.

Hawaje słyną także ze słodyczy. Co ciekawe, najbardziej popularnym deserem na Hawajach są pączki malasadas. Zostały tam one przywiezione przez Portugalczyków. Hawajskie pączki nieco przypominają tradycyjne, polskie pączki, lecz robi się je w najróżniejszych smakach. Na Hawajach istnieją także uprawy kakaowca, dlatego też można tam spróbować doskonałej czekolady.

Na Hawajach podaje się także orzeźwiające dania plażowe. Przykładem może być deser shave ice, często serwowany na plażach, który składa się z lodu skrobanego z wielkich bloków i polanego różnymi słodkimi i kolorowymi syropami. Co ciekawe, w kuchni hawajskiej trudno jest znaleźć typowe przekąski na imprezę. Na plażach jada się głównie owoce oraz danie poke bowl, które uwielbiają surferzy, gdyż jest lekkie i sycące.

Z czego powstają przepisy na dania hawajskie

Hawajskie przepisy tworzy się z takich składników, jak:

  • taro,
  • ananas,
  • orzechy macadamia,
  • ryż,
  • ananasy,
  • kawa kona,
  • wieprzowina,
  • ryby i owoce morza.

Polinezyjczycy, którzy przybyli na te wyspy między 3 a 5 wiekiem n.e., przywieźli tu szereg roślin uprawnych, przede wszystkim taro i bataty, jak również banany i kokosy. Taro nieco przypominają ziemniaka i robi się z nich pastę poi, która po sfermentowaniu przypomina kefir. Taro wykorzystuje się także do wyrobu deserów, ciast lub koktajle.

Na wyspach nie było zwierząt mięsnych, z wyjątkiem ryb i owoców morza, dlatego też pierwsi osadnicy przywieźli tam świnie i kury. Kolejne zwierzęta i rośliny przybywały tam z następnymi osadnikami. Co ciekawe, dopiero pod koniec XVIII wieku przywieziono tam bydło, które tak rozpleniło się na wyspach, że zaczęto je uważać za szkodniki. W końcu zwierzęta wyłapano i udomowiono, w skutek czego wprowadzono wołowinę do diety.

Główne potrawy na Hawajach gotuje się jednak z wieprzowiny, którą przyrządza się przez długie pieczenie w piecu ziemnym lub robi z niej rodzaj gołąbków zawijanych w liście taro. Co ciekawe, na Hawajach bardzo popularne są potrawy z Spamu, czyli amerykańskiego mięsa mielonego z puszki.

Tradycyjne jedzenie na Hawajach

Typowe hawajskie potrawy:

  • poke, czyli surowa ryba z wodorostami, rodzaj sushi,
  • poi, pasta z taro,
  • kalua, danie z wieprzowiny i kapusty,
  • lao lao, czyli wieprzowina z rybą duszone w liściach taro,
  • shave ice, czyli prosty deser lodowy.

Najbardziej popularne danie Hawajów to poke, czyli rodzaj sałatki sushi. Poke robi się najczęściej z tuńczyka i podaje z warzywami, polane sosem sojowym. Klasycznym daniem Hawajów jest tzw. poke bowl, czyli miska z różnymi składnikami. Głównie składa się z poke, czyli posiekanej surowej ryby oraz ryżu i różnych świeżych warzyw. Danie to wywodzi się z kuchni japońskiej i podaje się je w misce, z dodatkową, osobną miseczką sosu. W Polsce to pyszne i lekkie danie robi się często z wędzonego łososia lub krewetek .

Spośród dań mięsnych na uwagę zasługuje kalua, czyli danie z wieprzowiny długo pieczonej w ziemnym piecu imu. Jest to jedno z nielicznych dań wywodzących się ze sztuki kulinarnej Polinezyjczyków. Mięso podaje się z ryżem i warzywami.

Pozostałe przepisy kuchni hawajskiej

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto