Kubdari
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Drożdże suche (5 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (5 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (15 ml)
- Mięso mielone wołowe (700 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
Przepis na kubdari krok po kroku
Do miski wsyp mąkę, drożdże i cukier. Dodaj olej i wlej szklankę ciepłej, ale nie gorącej wody. Całość wymieszaj razem.
Ciasto wyrób delikatnie rękami i odstaw na 30 - 40 minut w ciepłe miejsce.
Mięso włóż do dużej miski. Przypraw je solą, pieprzem, kolendrą i papryką.
Cebulę i czosnek obierz i zetrzyj na tarce. Dodaj je do mięsa, następnie dokładnie wymieszaj.
Ciasto podziel na 4 mniejsze części.
Każdą z części napełnij na środku farszem, następnie zwiń boki do środka, by przykryć mięso.
Z każdej części uformuj w rękach okrągły, nieco spłaszczony placek.
Placki piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C przez 25 minut.
-
Burgery
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Szarma
-
Kulebiaki
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pyzy z mięsem
-
Danie z mięsa mielonego
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Mielony z piekarnika
-
Rolada z mięsa mielonego
-
Kofta
-
Lahmacun na drożdżach
-
Cukinia faszerowana mięsem mielonym
-
Cevapcici
-
Karminadle
-
Roladki z mięsem mielonym
-
Zupa meksykańska z mięsem mielonym
-
Rolady z mięsem mielonym
-
Obiad z mięsem mielonym
Więcej informacji na temat kubdari
Kubdari to odmiana chaczapuri, gruzińskiego placka drożdżowego, z dodatkiem mięsa mielonego. To danie wspaniale wygląda i pachnie, ale jeszcze lepiej smakuje. Będzie dobrą alternatywą dla osób, które kochają mięso, gdyż najbardziej popularna wersja tego dania go nie zawiera. Dodatek mięsa mielonego sprawia, że całość jest naprawdę sycąca i bardzo smaczna. Idealnie sprawdzi się na obiad czy kolację. Można go przygotowywać również na spotkania z przyjaciółmi.
Kubdari jest plackiem na bazie ciasta drożdżowego, który wypełniony jest po brzegi mięsem, cebulą, a także dużą ilością aromatycznych przypraw. Głównie papryką, a także mieloną kolendrą. Kolendra jest jedną z najpopularniejszych przypraw używanych w kuchni gruzińskiej. To właśnie jej smak dominuje w większości pysznych i sycących dań, które są w niej oferowane. Wygląda dokładnie jak chaczapuri, a jedynym co go od niego różni jest nadzienie. Kubdari wypełnione jest mięsem. Najczęściej używa się do tego mięsa wieprzowego, czasami również jagnięciny. W tym przepisie podana jest wersja wieprzowa, gdyż jest to mięso znacznie bardziej popularne i łatwiej dostępne, jednak zgodnie z preferencjami można je zamieniać na inne rodzaje. W tym wydaniu nie sprawdzi się drób, gdyż jest zbyt delikatny, a po obróbce termicznej staje się bardzo suchy. Pierwotnie, do tego przepisu używa się mięsa niepoddanego obróbce, dzięki temu we wnętrzu tworzy się smaczny bulion, który nadaje tej potrawie jeszcze więcej smaku. Choć zwykle raczej używa się mięsa pokrojonego na grube kawałki, najprostszym sposobem jest wykorzystanie mięsa mielonego. By całość dobrze się komponowała, cebulę dobrze jest zetrzeć na tarce o małych oczkach.
Kubdari, choć wydaje się małe, jest niezwykle sycące. To ze względu na bogate nadzienie, ale również drożdżowy placek. Jego przygotowanie nie zabiera zbyt dużo czasu, a ciasto nie musi długo wyrastać. Choć w przepisie używa się suchych drożdży, można również wykorzystać świeże. W takim wypadku wcześniej należy przygotować zaczyn z ciepłym mlekiem, by mogły zacząć pracować.
To danie na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom dań mięsnych i bardzo aromatycznych. Jest smaczne i niezwykle sycące.
Alergeny w kubdari
Lista alergenów dla kubdari przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze kubdari
To danie nie powinno gościć w menu zbyt często ze względu na duży udział czerwonego mięsa, które ma negatywny wpływ na układ krwionośny.
Energia i białka
(334g)
Węglowodany
(334g)
Tłuszcze
(334g)
Witaminy
(334g)
Składniki mineralne
(334g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.