Krupnik z pęczakiem
- Udko kurczaka bez skóry (500 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (70 g)
- Kasza jęczmienna pęczak - 4 łyżki stołowe (60 g)
- Ziemniaki średnie (400 g)
- Marchewka - 1 duża sztuka (170 g)
- Pietruszka (100 g)
- Seler korzeniowy (50 g)
- Por (50 g)
Przepis na krupnik z pęczakiem krok po kroku
Mięso z kurczaka oczyść i włóż do dużego garnka.
Następnie wlej 8 szklanek wody, zagotuj i zszumuj (przy pomocy łyżki usuń szum powstały podczas gotowania mięsa).
Cebulę obierz i dodaj do garnka z mięsem. Dodaj również 3 ziarenka ziela angielskiego, 1 liść laurowy oraz pół łyżeczki soli.
Zawartość garnka gotuj na średniej mocy palnika przez około 30 minut.
Do garnka dodaj kaszę i całość gotuj kolejne 10 minut.
Ziemniaki i marchew obierz i pokrój w kostkę, pietruszkę i seler obierz, pora umyj i pokrój w grube plastry.
Warzywa dodaj do garnka, dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Całość gotuj kolejne 30 minut.
Mięso wyciągnij z zupy, obierz je z kości oraz oddziel od chrząstek. Obrane mięso podziel na kawałki i dodaj do zupy.
Gotowy krupnik z pęczakiem podawaj na ciepło.
-
Krupnik
-
Krupnik na żeberkach
-
Krupnik na rosole
-
Krupnik na żołądkach
-
Krupnik z kaszy jaglanej
-
Krupnik wegetariański
-
Krupnik tradycyjny
-
Krupnik na skrzydełkach
-
Krupnik z ryżem
-
Krupnik dla dzieci
-
Krupnik z kaszy jęczmiennej
-
Krupnik polski
-
Krupnik jaglany
-
Krupnik z grzybami
-
Krupnik z ziemniakami
-
Krupnik na kościach
-
Krupnik z kaszy gryczanej
-
Krupnik
Więcej informacji na temat krupniku z pęczakiem
Krupnik z pęczakiem to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Szybka w przygotowaniu zupa świetnie sprawdzi się podana podczas spotkań rodzinnych. Sprawdzony przepis na krupnik z pęczakiem jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania zupy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: udka z kurczaka, cebula, kasza jęczmienna pęczak, ziemniaki, marchew, pietruszka, seler korzeniowy, por, sól, pieprz, ziele angielskie oraz liść laurowy.
A jak zrobić krupnik z pęczakiem? Mięso z kurczaka oczyść i włóż do dużego garnka. Następnie wlej 8 szklanek wody, zagotuj i zszumuj (przy pomocy łyżki usuń szum powstały podczas gotowania mięsa). Cebulę obierz i dodaj do garnka z mięsem. Dodaj również 3 ziarenka ziela angielskiego, 1 liść laurowy oraz pół łyżeczki soli. Zawartość garnka gotuj na średniej mocy palnika przez około 30 minut. Do garnka dodaj kaszę i całość gotuj kolejne 10 minut. Ziemniaki i marchew obierz i pokrój w kostkę, pietruszkę i seler obierz, pora umyj i pokrój w grube plastry. Warzywa dodaj do garnka, dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Całość gotuj kolejne 30 minut. Mięso wyciągnij z zupy, obierz je z kości oraz oddziel od chrząstek. Obrane mięso podziel na kawałki i dodaj do zupy. Gotowy krupnik z pęczakiem podawaj na ciepło.
Kasza jęczmienna, poza dodatkiem do krupniku, chętnie wykorzystywana jest jako dodatek do dań głównych. Jest ona bardzo smaczna oraz ma właściwości odżywcze, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Możemy wyróżnić kilka rodzajów kaszy jęczmiennej: pęczak, kaszę łamaną oraz kaszę perłową. Kasza pęczak zawiera składniki mineralne oraz witaminy, do których możemy zaliczyć potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo, cynk, mangan, miedź oraz niektóre witaminy z grupy B, witaminę A, E oraz K.
Podsumowując: wiesz już, jak ugotować krupnik z kaszą pęczak. Smaczna zupa świetnie sprawdzi się jako danie obiadowe dla całej rodziny. Najlepsza zupa jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do przygotowania krupniku dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w krupniku z pęczakiem
Lista alergenów dla krupniku z pęczakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza jęczmienna pęczak
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze krupniku z pęczakiem
Krupnik z pęczakiem to doskonała propozycja na pyszną zupę. Kasza pęczak stanowi dobre źródło węglowodanów oraz błonnika pokarmowego.
Energia i białka
(375g)
Węglowodany
(375g)
Tłuszcze
(375g)
Witaminy
(375g)
Składniki mineralne
(375g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.