Królik w sosie
- Królik tuszka (1500 g)
- Mleko 3,2% - 2 szklanki (500 ml)
- Śmietana 18% (400 g)
- Masło klarowane (30 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
Przepis na królika w sosie krok po kroku
Tuszkę królika podziel na mniejsze kawałki, zalej mlekiem i odstaw do lodówki na noc.
Następnie mięso wyciągnij z mleka, osusz i oprósz solą oraz pieprzem.
W rondelku rozgrzej masło i obsmaż królika z każdej strony.
Następnie do rondelka dodaj pół szklanki wody, posyp rozmarynem i duś pod przykryciem do miękkości mięsa. Od czasu do czasu uzupełnij zawartość wody.
Śmietanę wymieszaj w opakowaniu z solą, pieprzem oraz szczyptą papryki słodkiej. Całość wlej do rondelka z mięsem królika.
Całość chwilę gotuj, do momentu aż sos zgęstnieje.
Natkę pietruszki umyj i posiekaj.
Gotowe danie podawaj posypane natką pietruszki z ulubionymi dodatkami.
Więcej informacji na temat królika w sosie
Królik w sosie śmietanowym to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Pyszny duszony królik w sosie doskonale smakuje z dodatkiem ugotowanych ziemniaków oraz surówki z ze świeżych sezonowych warzyw. Królika możesz przygotować również w sosie własnym. Przepis na królika w sosie jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy niezbędne będą następujące produkty spożywcze: tuszka królika, mleko, śmietana 18%, masło klarowane, natka pietruszki, sól, pieprz, papryka słodka oraz rozmaryn.
Jak przyrządzić królika duszonego w sosie śmietanowym? Tuszkę królika podziel na mniejsze kawałki, zalej mlekiem i odstaw do lodówki na noc. Następnie mięso wyciągnij z mleka, osusz i oprósz solą oraz pieprzem. W rondelku rozgrzej masło i obsmaż królika z każdej strony. Następnie do rondelka dodaj pół szklanki wody, posyp rozmarynem i duś pod przykryciem do miękkości mięsa. Od czasu do czasu uzupełnij zawartość wody. Śmietanę wymieszaj w opakowaniu z solą, pieprzem oraz szczyptą papryki słodkiej i wlej do rondelka z mięsem królika. Całość chwilę gotuj, do momentu aż sos zgęstnieje. Natkę pietruszki umyj i posiekaj. Gotowe danie podawaj posypane natką pietruszki z ulubionymi dodatkami.
Mięso królika jest dobry źródłem łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Zawiera także sporo żelaza, które odpowiada między innymi za transport tlenu przez erytrocyty. Ma małą ilość tłuszczu, dlatego może być spożywany przez osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.
Podsumowując smaczny królik w sosie śmietanowym jest najlepszy bezpośrednio po przygotowaniu. Przepis jest stosunkowo proste do wykonania, dlatego warto wypróbować go w swojej kuchni. Królika w sosie śmietanowym możemy podać jako obiad dla całej rodziny. Królik doskonale komponuje się z dodatkiem ugotowanych ziemniaków oraz z surówkami ze świeżych warzyw. Dania duszone świetnie sprawdzają się na diecie lekkostrawnej, jednak warto wtedy dusić potrawy bez wstępnego obsmażania - w tym przepisie również możemy pominąć ten krok.
Alergeny w króliku w sosie
Lista alergenów dla królika w sosie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Śmietana 18%
- Masło klarowane
Wartości odżywcze królika w sosie
Królik w sosie śmietanowym to doskonała propozycja na smaczny obiad. Stanowi on dobre źródło białka.
Energia i białka
(480g)
Węglowodany
(480g)
Tłuszcze
(480g)
Witaminy
(480g)
Składniki mineralne
(480g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.