Królik w piwie
- Królik tuszka (1000 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Ziemniaki późne - 3 średnie sztuki (300 g)
- Marchewka - 3 małe sztuki (300 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (20 g)
- Piwo jasne (700 ml)
- Masło - pół kostki (100 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (100 g)
Przepis na królik w piwie krok po kroku
Królika podziel na kawałki.
Dopraw solą, obtocz w mące ziemniaczanej i obsmaż na rozgrzanym oleju rzepakowym.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.
Obierz marchew i pokrój w kostkę.
Obierz ziemniaki i pokrój je w ćwiartki.
Posiekaj papryczkę chilli.
Warzywa umieść w garnku, wlej piwo, dodaj masło, liść laurowy i ziele angielskie.
Duś królika przez 60 minut na wolnym ogniu.
Na koniec skrop mięso sokiem z cytryny.
Warzywa odsącz z bulionu i zblenduj na sos.
Podawaj królika z sosem posypanego natką pietruszki oraz świeżym pieczywem.
-
Pasztet z królika
-
Królik w śmietanie
-
Królik pieczony
-
Potrawka z królika
-
Rosół z królika
-
Comber z królika
-
Królik duszony
-
Królik w sosie śmietanowym
-
Królik pieczony w rękawie
-
Królik z piekarnika
-
Królik w sosie
-
Wątróbka z królika
-
Pasztet z królika po staropolsku
-
Pasztet z królika
-
Królik pieczony z warzywami
-
Królik duszony w warzywach
-
Pasztet z królika w słoiku
-
Barszcz z królika
-
Potrawy z królika
Więcej informacji na temat królik w piwie
Królik w piwie to doskonała propozycja na pyszny obiad dla całej rodziny. Królik duszony w piwie to tradycyjne danie kuchni belgijskiej. Kuchnia belgijska to połączenie kuchni francuskiej i niemieckiej. Królik to bardzo delikatne mięso, dlatego najlepiej użyć do niego jasnego piwa pszenicznego. Dusić najlepiej jest go z dodatkiem masła, gdyż samo mięso zawiera bardzo niewiele tłuszczu. Przepis na królika w piwie jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia królika w piwie potrzebne Ci są następujące produkty spożywcze: królik, piwo jasne, mąka ziemniaczana, masło, ziemniaki, cebula, natka pietruszki, czosnek, papryczka chilli, cytryna, marchewka, olej rzepakowy.
Jak zrobić królika w piwie? Królika podziel na kawałki i dopraw solą, obtocz w mące ziemniaczanej i obsmaż na rozgrzanym oleju rzepakowym. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. Obierz marchew i pokrój w kostkę. Obierz ziemniaki i pokrój je w ćwiartki. Posiekaj papryczkę chilli. Warzywa umieść w garnku, wlej piwo, dodaj masło, liść laurowy i ziele angielskie. Duś królika przez 60 minut na wolnym ogniu. Na koniec skrop mięso sokiem z cytryny. Warzywa odsącz z bulionu i zblenduj na sos. Podawaj królika z sosem oraz świeżym pieczywem.
Mięso królika jest dobry źródłem łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Zawiera także sporo żelaza, które odpowiada między innymi za transport tlenu przez erytrocyty. Ma małą ilość tłuszczu, dlatego może być spożywany przez osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Cebula jest znana z zawartości kwercetyny, która jest silnym przeciwutleniaczem i może obniżać prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Cebula zawiera także spore ilości potasu, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Cebuli nie powinny spożywać osoby z chorobami układu pokarmowego, niewydolnością nerek i chorobami wątroby.
Podsumowując królik duszony w piwie to świetne danie obiadowe dla całej rodziny. Królik sprawdzi się także podczas wystawnych kolacji dla znajomych. Królika najlepiej spożyć od razu po przygotowaniu, jego delikatne mięso nie nadaje się do odgrzewania.
Alergeny w królik w piwie
Lista alergenów dla królik w piwie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Piwo jasne
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze królik w piwie
Królik w piwie to bardzo zdrowe danie zawierające dużo białka zwierzęcego. Królik jest mięsem bardzo nisko tłuszczowym, dodatkowo hodowany jest bez dodatku antybiotyków. Dodatek warzyw korzeniowych dodaje daniu błonnika pokarmowego.
Energia i białka
(525g)
Węglowodany
(525g)
Tłuszcze
(525g)
Witaminy
(525g)
Składniki mineralne
(525g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.