Krokiety ziemniaczane z pieczarkami
- Ziemniaki późne (1000 g)
- Jajko (1 szt.)
- Mąka pszenna typ 1850 (100 g)
- Mąka ziemniaczana (20 g)
- Bułka tarta (80 g)
- Oliwa z oliwek (100 ml)
- Pieczarki (550 g)
- Cebula (100 g)
- Natka pietruszki (30 g)
Przepis na krokiety ziemniaczane z pieczarkami krok po kroku
Ziemniaki ugotuj, ostudź i przeciśnij przez praskę.
Na patelni rozgrzej 1 łyżeczkę oliwy. Podsmaż na niej pokrojoną drobno cebulę. Gdy będzie rumiana, dodaj pokrojone w kostkę pieczarki.
Pieczarki smaż z cebulą do miękkości. Dodaj sól, pieprz i posiekaną natkę pietruszki.
Dodaj do ziemniaków jajko, mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną oraz przyprawy: odrobinę soli, pieprzu majeranku i czosnku. Wymieszaj rękami.
Z ziemniaków formuj podłużne lub okrągłe (jak wolisz), płaskie placuszki i układaj na desce.
Na każdy placuszek nałóż łyżkę nadzienia i przełóż drugim. Zlep brzegi i uformuj.
Kotleciki obtocz bułką tartą.
Na patelni rozgrzej pozostałą oliwę. Smaż kotleciki na złocisto.
-
Kotleciki ziemniaczane
-
Kotlety ziemniaczane
-
Kotleciki z ziemniaków
-
Kotlety ziemniaczane z pieczarkami
-
Kotlety z ziemniaków
-
Farszynki
-
Kotleciki ziemniaczane z serem
-
Kotleciki z gotowanych ziemniaków
-
Placki ziemniaczane bez jajka
-
Kotlety ziemniaczane z sosem pieczarkowym
-
Placki ziemniaczane na grubych oczkach
-
Farszynki mazurskie
-
Placki ziemniaczane z marchewką
-
Placki ziemniaczane bez mąki
-
Kotlety ziemniaczane z farszem
-
Kotlety ziemniaczane z twarogiem
-
Knedle ziemniaczane
-
Krokiety ziemniaczane z serem
-
Kotlety ziemniaczane
Więcej informacji na temat krokietów ziemniaczanych z pieczarkami
Krokiety ziemniaczane z pieczarkami to doskonała opcja na naprawdę smaczny posiłek, który przygotujesz w kilka chwil w swojej kuchni z ziemniaków i pieczarek. Z tego przepisu dowiesz się, jak się robi je krok po kroku.
Przepis na krokiety ziemniaczane z pieczarkami to smaczne rozwiązanie na wegetariański obiad lub kolację. Powstają z niego bardzo nieskomplikowane krokieciki, które zaskakują wyrazistym smakiem. Mają wspaniałą konsystencję i są bardzo dobrze przyprawione, dzięki czemu nie potrzebują żadnych dodatków. To pomysł dla wszystkich, którzy nie przepadają za tradycyjnymi krokietami. Te z ziemniaka są znacznie lżejsze, a równie smaczne czy pożywne. Są równie proste i sycące, a mogą je włączyć do diety nawet wegetarianie. Tak przygotowane ziemniaki są miłą odmianą dla typowych dań z ich udziałem, a przy tym nie są zbyt ciężkostrawne czy kaloryczne. To danie, które wspaniale sprawdzi się na obiad, ale również na kolację.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić krokiety ziemniaczane z pieczarkami, by były pyszne i dobre nawet dla początkujących, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. To dobry wybór na obiad, jeśli szukasz czegoś prostego, a przy okazji naprawdę ciekawego. Choć wykonane bez dodatku mięsa są bardzo sycące i niezwykle aromatyczne. To potrawa idealna dla wszystkich miłośników ziemniaczanych dań. Te krokiety dobrze sprawdzą się z kaszą, ale można je również jeść jako osobne danie. Te krokiety robi się z ziemniaków, najlepiej z późnych odmian. Warto wybrać takie gatunki, które po ugotowaniu są bardzo miękkie i dobrze się kleją. Dzięki temu całość fantastycznie się połączy i będzie się pięknie prezentowała. Takie kotlety można jeść same, czy z dodatkiem ulubionego sosu. W tym daniu ziemniaki zostały połączone z pieczarkami. To niezwykle smaczny duet. Ziemniaki są w smaku dość delikatne, dlatego naprawdę doskonale smakują połączone z pieczarkami. Sprawdzą się zarówno białe pieczarki, jak i te brązowe. Zawierają sporo błonnika, dzięki czemu na pewno pozytywnie wesprą florę bakteryjną. Na pewno zasmakują w nich wegetarianie, laktoowowegetarianie i fleksitarianie.
Alergeny w krokietach ziemniaczanych z pieczarkami
Lista alergenów dla krokietów ziemniaczanych z pieczarkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 1850
- Bułka tarta
Wartości odżywcze krokietów ziemniaczanych z pieczarkami
To opcja, która zawiera sporo witamin, jednak brak w niej białka - podawaj więc ze składnikami będącymi jego źródłem.
Energia i białka
(508g)
Węglowodany
(508g)
Tłuszcze
(508g)
Witaminy
(508g)
Składniki mineralne
(508g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.