Krokiety ruskie
- Jajko - 5 jajek rozmiar M (5 szt.)
- Mleko 2% - 3/4 szklanki (190 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (135 g)
- Olej rzepakowy - 10 łyżek (100 ml)
- Sól - 3/4 łyżeczki (4 g)
- Bułka tarta - 1 szklanka (215 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Ziemniaki ugotowane - 8 sztuk (600 g)
- Ser twarogowy tłusty - 1 kostka (200 g)
Przepis na krokiety ruskie krok po kroku
Ziemniaki obierz, opłucz i pokrój na mniejsze kawałki. Wrzuć je do dużego garnka i gotuj w osolonej wodzie przez ok. 25 min. Następnie je odcedź, potłucz i odstaw do ostygnięcia.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju i dodaj cebulę. Przesmażaj do przyrumienienia. Odstaw do przestudzenia, a następnie dodaj do ziemniaków.
Do garnka z ziemniakami i cebulą dodaj rozdrobniony (np. za pomocą widelca) twarogów. Całość dopraw solą i pieprzem do smaku i dobrze wymieszaj.
Do miski wbij 3 jajka i dodaj 3/4 łyżeczki soli, 3 łyżki oleju, 1/2 szklanki wody gazowanej oraz 3/4 szklanki mleka. To wszystko zmiksuj za pomocą miksera. 1 szklankę mąki przesiej przez sitko i dodaj do masy. Miksuj do czasu uzyskania jednolitej masy.
1 łyżkę oleju rozprowadź po patelni (np. za pomocą ręcznika papierowego). Rozgrzej patelnię i usmaż na niej naleśniki.
Na gotowe naleśniki nałóż farsz i dobrze zawiń krokiety.
Krokiety obtocz w roztrzepanych jajkach i bułce tartej.
Na patelni rozgrzej 5 łyżek oleju. Krokiety smaż ok. 4-5 min z każdej strony (do przyrumienienia).
-
Naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Naleśniki z serem
-
Naleśniki ze szpinakiem
-
Krokiety
-
Krokiety z pieczarkami
-
Krokiety z mięsem
-
Ciasto naleśnikowe
-
Naleśniki bez jajek
-
Naleśniki ze szpinakiem i fetą
-
Okonomiyaki
-
Naleśniki bez mleka
-
Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym
-
Naleśniki po meksykańsku
-
Fit naleśniki
-
Naleśniki na słono
-
Naleśnik bezglutenowy
-
Naleśniki
Więcej informacji na temat krokietów ruskich
Krokiety ruskie nie są tak popularne, jak krokiety wigilijne z grzybami i kapustą czy z serem i pieczarkami. Warto jednak je spróbować, ponieważ są bardzo smaczne. Krokiety z nadzieniem ruskim można podawać dzieciom.
Jak zrobić krokiety ruskie? To połączenie tradycyjnych krokietów i pierogów ruskich. Należy usmażyć naleśniki oraz zrobić farsz. Nie jest to szybkie danie, więc warto wziąć to pod uwagę, gdy szykuje się obiad lub kolację dla swoich bliskich.
Przede wszystkim warto zacząć od ugotowania ziemniaków. Po odcedzeniu należy je od razu utłuc za pomocą tłuczka, a potem odstawić do przestudzenia. W czasie, gdy w garnku będą gotować się ziemniaki, na patelni można przygotować cebulkę. W tym przepisie niezbędny jest także twaróg. Może być półtłusty lub tłusty. Zazwyczaj wystarczy go rozdrobić za pomocą widelca.
Ciasto na naleśniki powinno być w miarę gęste. Przed nabraniem porcji na chochelkę należy wymieszać masę. Trzeba usmażyć cienkie naleśniki, ponieważ takie lepiej się zawija. Usmażone naleśniki warto przykryć bawełnianą ściereczką.
Do farszu możesz dodać też wędzony boczek przyrumieniony razem z cebulką. Odpowiedni będzie także czosnek. Jeśli lubisz cebulę, możesz dodać jej więcej. Wszystko zależy od tego, czy zależy ci na tym, aby farsz był bardziej serowy, ziemniaczany czy właśnie cebulowy.
Zawinięte krokiety można schować do lodówki. Dopiero przed samym podaniem należy obtoczyć je w rozbełtanych jajkach, a potem w bułce tartej. Krokiety z nadzieniem ruskim należy smażyć na złoto. Obtaczanie krokietów nie jest konieczne (można od razu przypiec je na natłuszczonej patelni), jednak w ten sposób uzyskuje się smaczną panierkę.
Krokiety z farszem na pierogi ruskie to ciekawy pomysł na obiad. Smakują jak połączenie dwóch potraw, ale są bardzo smaczne. Krokiety ruskie są prostsze do zrobienia niż pierogi ruskie, ponieważ nie musisz zagniatać ciasta. Zazwyczaj dzieci bardzo chętnie sięgają po te krokiety. Warto zachować sobie ten przepis, bo już niedługo może okazać się potrzebny.
Alergeny w krokietach ruskich
Lista alergenów dla krokietów ruskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Ser twarogowy tłusty
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Bułka tarta
Wartości odżywcze krokietów ruskich
Energia i białka
(290g)
Węglowodany
(290g)
Tłuszcze
(290g)
Witaminy
(290g)
Składniki mineralne
(290g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.