Krewetki z ryżem
- Ryż biały (100 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki stołowe (20 ml)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Krewetki (500 g)
- Groszek zielony mrożony (250 g)
- Wino białe wytrawne - pół szklanki (125 ml)
- Skrobia kukurydziana (10 g)
- Bulion warzywny - pół szklanki (125 ml)
Przepis na krewetki z ryżem krok po kroku
Ryż ugotuj według instrukcji na opakowaniu.
Czosnek obierz i posiekaj w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej czosnek.
Następnie na patelnie dodaj krewetki oraz groszek mrożony. Całość podgrzewaj, aż składniki się rozmrożą.
Zawartość patelni dopraw do smaku solą, pieprzem i podlej winem. Całość duś przez około 2 minuty.
Bulion podgrzej i rozpuść w nim skrobię kukurydzianą.
Skrobię rozpuszczoną w bulionie dodaj na patelnie z krewetkami i gotuj, aż sos zgęstnieje a krewetki będą miały jasnoróżowy kolor.
Gotowe krewetki podawaj z dodatkiem powstałego sosu oraz ugotowanego ryżu na ciepło.
Więcej informacji na temat krewetek z ryżem
Krewetki z ryżem to doskonały pomysł na obiad lub wykwintną kolację. Pyszne krewetki przygotowywane są na białym winie. Przepis na krewetki z ryżem jest dość prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania dania potrzebne będą następujące produkty: ryż biały, oliwa z oliwek, czosnek, krewetki królewskie, groszek mrożony, wino białe wytrawne, skrobia kukurydziana oraz bulion warzywny, sól, pieprz oraz oregano. Krewetki dostępne w polskich sklepach niestety są mrożone, dlatego przed przygotowaniem warto je rozmrozić.
Jak zrobić krewetki z ryżem? Ryż ugotuj według instrukcji na opakowaniu. Czosnek obierz i posiekaj w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej czosnek. Następnie na patelnie dodaj krewetki oraz groszek mrożony. Całość podgrzewaj, aż składniki się rozmrożą. Zawartość patelni dopraw do smaku solą, pieprzem i podlej winem. Całość duś przez około 2 minuty. Bulion podgrzej i rozpuść w nim skrobię kukurydzianą. Skrobię rozpuszczoną w bulionie dodaj na patelnie z krewetkami i gotuj, aż sos zgęstnieje, a krewetki będą miały jasnoróżowy kolor. Gotowe krewetki podawaj z dodatkiem powstałego sosu oraz ugotowanego ryżu na ciepło.
Krewetki to owoce morza bardzo popularne w ostatnim czasie. Bardzo rzadko mamy możliwość spróbować dobrych krewetek, ze względu na region zamieszkania. Owoce morza najlepsze są świeże, podane z małą ilością przypraw, gdyż ich smak nie wymaga dodatkowego wzbogacania. Krewetki są dobrym źródłem białka, zawierają małą ilość tłuszczu. Są bogate w witaminy z grupy B oraz jod, wapń i selen.
Podsumowując szybkie i łatwe w przygotowaniu krewetki z ryżem świetnie sprawdzą się jako obiad lub wykwintna kolacja. Najlepsze krewetki są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakują podane na ciepło. Potrawa stanowi dobre źródło węglowodanów oraz białka. Do krewetek możesz dodać również posiekaną natkę pietruszki, która wzbogaci potrawę np. w witaminę C.
Alergeny w krewetkach z ryżem
Lista alergenów dla krewetek z ryżem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Skorupiaki i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Krewetki
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze krewetek z ryżem
Krewetki z ryżem to doskonała propozycja na pyszny obiad lub kolację. Danie jest szybkie w przygotowaniu i dostarczy do organizmu sporych ilości białka oraz węglowodanów.
Energia i białka
(275g)
Węglowodany
(275g)
Tłuszcze
(275g)
Składniki mineralne
(275g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.