Kremówki
- Ciasto francuskie - 2 duże płaty (200 g)
- Mleko 2% - 3 szklanki (750 ml)
- Masło - 5 łyżek (50 g)
- Żółtko jajka - 3 sztuki (60 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 3 łyżki (30 g)
- Mąka ziemniaczana - 3,5 łyżki (35 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 4 łyżki (40 g)
Przepis na kremówki krok po kroku
Piekarnik nagrzej do 200 stopni.
Blachę do pieczenia wyłóż papierem, ułóż pierwszą warstwę ciasta francuskiego i piecz ok. 15 minut. To samo zrób z drugim płatem.
W garnku zagotuj 500 ml mleka z dodatkiem masła i ksylitolu.
W misce pozostałe mleko, żółtka, mąkę ziemniaczaną i pszenną wymieszaj na jednolitą masę.
Dodaj masę jajeczną do mleka z masłem w garnku, cały czas mieszając. Zmniejsz ogień i podgrzewaj, aż masa zgęstnieje.
Gotową masę odstaw do ostudzenia.
Ostudzoną masę wyłóż na spód ciasta i przykryj drugą warstwą.
Podawaj ciasto posypane cukrem pudrem lub z owocami.
Więcej informacji na temat kremówek
Kremówki, zwane też ciastem napoleonka, to jedno z najpopularniejszych polskich ciast, które najczęściej kojarzą się z Krakowem i Wadowicami. Napoleonka składa się z ciasta francuskiego, a dokładnie dwóch jego płatów przełożonych kremem śmietankowym lub budyniowym. Ciasto zazwyczaj podawane jest obficie posypane cukrem pudrem. O kremówkach najczęściej mówi się "kremówki papieskie" lub "kremówki wadowickie". Określenie “kremówki papieskie” wzięło się od wspomnień Jana Pawła II, który w młodości często odwiedzał cukiernie w Wadowicach, wspólnie z przyjaciółmi jedząc kremówki i organizując konkursu, kto da radę zjeść ich najwięcej. Pyszne ciastka kremówki to idealne ciasto na słodki podwieczorek lub spotkanie rodzinne, które zachwyca swoim delikatnym śmietankowym smakiem. Główne składniki kremówki to ciasto francuskie oraz krem, którym zostanie ono przełożone.
Ciasto francuskie możesz przygotować samodzielnie lub wykorzystać gotowe płaty ciasta francuskiego dostępne w dzisiejszych czasach już w większości sklepów. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze i szybsze, pozwala zaoszczędzić dużo czasu i uniknąć bałaganu w kuchni. Przygotowanie ciasta francuskiego od zera wymaga czasu, pewnych umiejętności, uwagi i zaangażowania, ale dla chcącego nic trudnego. Oprócz ciasta niezwykle ważny jest krem śmietankowy. Dobry krem do kremówek to być może najważniejszy element tego ciasta i klucz do sukcesu. Jak to zrobić? To prostsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy, że w garnku zagotujesz mleko z masłem, żółtkami, mąką ziemniaczaną, mąką pszenną oraz cukrem (a najlepiej ksyliotlem), na gładką jednolitą masę. W masie do kremówek nie powinny być obecne żadne grudki.
Przedstawiamy przepis na kremówki, który krok po kroku pokazuje jak zrobić kremówki, aby były smaczne i pięknie prezentowały się na stole. Szczegółowo wyjaśniamy jak zrobić krem do kremówki, przygotować ciasto francuskie, aby tradycyjne kremówki papieskie nie tylko pięknie wyglądały, ale również pysznie smakowały.
Alergeny w kremówkach
Lista alergenów dla kremówek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ciasto francuskie
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze kremówek
Kremówki to ciasta kaloryczne, ze względu na wysoką zawartość tłuszczów. Aby dodatkowo nie zwiększać ilości kalorii najlepiej zamienić cukier na słodzik. Masę można też przygotować z gotowego budyniu bez dodatku cukru.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.