Krem z kalafiora
- Kalafior - 1 sztuka (1000 g)
- Ziemniaki młode - 3-4 sztuki (250 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (30 ml)
- Bulion warzywny (1000 ml)
- Mleko 1,5% - 2 szklanki (500 ml)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
Przepis na krem z kalafiora krok po kroku
Kalafiora rozdziel na różyczki i włóż do garnka.
Cebulę drobno posiekaj, ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Dodaj do kalafiora.
Dodaj oliwę i podgrzewaj kilka minut, co jakiś czas mieszając.
Wlej bulion, doprowadź do wrzenia, a następnie wlej mleko i gotuj na małym ogniu około 10 minut.
Dopraw, zdejmij z ognia i zblenduj na gładki krem.
Więcej informacji na temat kremu z kalafiora
Zupa krem z kalafiora to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na przygotowanie tego warzywa. Jej przygotowanie zajmie maksymalnie 30 min, co więcej potrzebny do tego będzie wyłącznie jeden garnek i blender. Krem z kalafiora daje też duże pole do popisu i można go przygotować na wiele sposobów, przez co każdy znajdzie coś dla siebie. Kremowa zupa kalafiorowa świetnie sprawdzi się zarówno na obiad, kolację, jak i drugie śniadanie, a także jako posiłek zabrany ze sobą do pracy na wynos. Zadowoli również dzieci. Zupę można przygotować w wersji łagodnej, z delikatnymi przyprawami, jak również na ostro, z bardziej wyrazistymi, pikantnymi dodatkami. Zupę krem z kalafiora można z powodzeniem przygotować zarówno ze świeżego kalafiora, jak również z mrożonego. Druga opcja jest szczególnie korzystna w sezonie kiedy dostępność świeżych warzyw jest ograniczona. Krem z kalafiora jest zupą bardzo sycącą, rozgrzewającą i odżywczą. To szybka zupa na każdą okazję, a prosty przepis sprawia, że każdy bez problemu sobie z nią poradzi. Przepis na krem z kalafiora można dowolnie modyfikować w zależności od indywidualnych upodobań i preferencji kulinarnych, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zupa kalafiorowa pięknie wygląda podana z dużą ilością świeżych, zielonych liści kolendry, lub natki pietruszki. Możesz podawać ją także z ziołowymi grzankami z pieczywa razowego lub pestkami dyni, czy nasionami słonecznika. Jak zrobić zupę krem z kalafiora? Samo przygotowanie zupy jest bardzo szybkie i proste - wszystkie warzywa wystarczy zagotować w bulionie z dodatkiem przypraw, a kiedy zmiękną zblendować je na gładki krem. To wszystko co musisz zrobić, aby cieszyć się tym wyjątkowym smakiem. Możesz dodać mleka lub śmietanki, a jeśli lubisz nieoczywiste połączenia smakowe sprawdzi się mleczko kokosowe i/lub chilli. Do zupy krem z kalafiora można dodać także grzyby, na przykład kurki. Smak kalafiora idealnie komponuje się z białymi szparagami, które są kolejnym ciekawym dodatkiem do zupy. Koniecznie poznaj przepis na zupę krem z kalafiora.
Alergeny w kremie z kalafiora
Lista alergenów dla kremu z kalafiora przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 1,5%
Wartości odżywcze kremu z kalafiora
Zupa krem z kalafiora jest bardzo odżywcza a jednocześnie niskokaloryczna, dlatego świetnie sprawdzi się dla osób na dietach redukcyjnych. Mogą po nią sięgać również osoby z cukrzycą czy chorobami serca.
Energia i białka
(450g)
Węglowodany
(450g)
Tłuszcze
(450g)
Witaminy
(450g)
Składniki mineralne
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.