Krem z cukinii
- Cukinia - 1 duża sztuka (400 g)
- Ziemniaki młode - 5 sztuk (300 g)
- Bulion drobiowy - 2 szklanki (500 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na krem z cukinii krok po kroku
Na dnie garnka rozgrzej oliwę.
Cebulę obierz i drobno posiekaj.
Wrzuć cebulę na rozgrzaną oliwę i podsmażaj aż się zeszkli.
Do garnka wlej wodę lub bulion (ok. 500 ml).
Cukinię umyj i pokrój w plastry.
Ziemniaki umyj, obierz i pokrój w ćwiartki.
Warzywa wrzuć do garnka i doprowadź do wrzenia.
Gotuj na wolnym ogniu aż warzywa zmiękną.
Zblenduj całość na gładki krem i dopraw.
W tosterze podpiecz kromke pieczywa.
Grzankę pokrój w kostkę.
Zupę podawaj posypaną grzankami.
Więcej informacji na temat kremu z cukinii
Zupa krem z cukinii to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na przygotowanie cukinii. Nie dość, że jej przygotowanie zajmie maksymalnie 30 min, to potrzebny do tego będzie wyłącznie jeden garnek i blender. Jednocześnie ugotować i wykorzystać zupę z cukinii można j na przeróżne sposoby. Świetnie sprawdzi się zarówno na obiad, kolację, jak i drugie śniadanie, a także jako posiłek zabrany ze sobą do pracy na wynos. Zadowoli również dzieci.
Krem z cukinii można przygotować na dwa sposoby. Pierwszy przepis na zupę z cukinii, zajmuje nieco więcej czasu, jednak dzięki niemu zupa cukiniowa będzie miała nieco bardziej wyrazisty smak i aromat. W pierwszej kolejności należy przygotować bulion – pokrojone warzywa (marchew, seler, pietruszka, cebula) należy gotować na wolnym ogniu ok. 20 min. Następnie dorzucić kawałki umytych i obranych ziemniaków oraz plastry cukinii, a gdy zmiękną – całość zblendować. A jak zrobić zupę krem z cukinii szybciej, bez bulionu? Na dnie garna wystarczy rozgrzać oliwę i zeszklić posiekaną cebulkę. Następnie zalać wodą, dodać kawałki ziemniaków i cukinii, gotować aż zmiękną i zblendować na jednolitą masę. Zajmie to zaledwie 15 minut, a zupa cukiniowa i tak zawsze wyjdzie pyszna.
Zupę krem z cukinii można doprawiać na ostro, dodając kilka ząbków czosnku lub papryczkę chilii. Dla osób preferujących delikatniejsze smaki świetnie sprawdzą się łagodne przyprawy, na przykład majeranek lub lubczyk. Obie wersje zadowolą nawet tych bardzo wymagających.
Najczęściej zupę z cukinii podaje z grzankami, jednak w roli dodatku świetnie sprawdzą się też groszek ptysiowy, pestki dyni, nasiona słonecznika, czy natka pietruszki.
Zaletą kremu z cukinii, oprócz smaku, prostoty i szybkości przygotowania, są też jej walory odżywcze. Jest to bardzo pożywne i sycące danie, a jednocześnie niskokaloryczne. Co więcej, stanowi źródło witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Dlatego jest to przepis, który idealnie sprawdzi w sytuacji kiedy chcemy zjeść coś zdrowego i pożywnego, a nie możemy poświecić połowy dnia na gotowanie.
Alergeny w kremie z cukinii
Lista alergenów dla kremu z cukinii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze kremu z cukinii
Energia i białka
(330g)
Węglowodany
(330g)
Tłuszcze
(330g)
Witaminy
(330g)
Składniki mineralne
(330g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.