Krem z brukselki
- Brukselka (600 g)
- Marchewka - 2 sztuki (100 g)
- Bulion warzywny - 2 szklanki (500 ml)
- Mleko 3,2% (120 ml)
- Cebula - 1 sztuka (90 g)
- Chleb żytni jasny - 3 kromki (90 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Czosnek niedźwiedzi świeży (1 g)
Przepis na krem z brukselki krok po kroku
Z brukselki oberwij wierzchnie, zwiędnięte liście i wyrzuć. Marchewkę i cebulę obierz.
Warzywa dokładnie umyj. Brukselki podziel na pół, marchewkę i cebulę pokrój w kostkę.
W garnku z grubym dnem podgrzej olej, po czym podsmaż na nim cebulę. Gdy się zeszkli, dodaj marchewkę i brukselkę.
Smaż przez kilka minut, co chwilę mieszając.
Wlej bulion, dodaj sól, pieprz oraz łyżeczkę czosnku niedźwiedziego.
Gotuj pod przykryciem przez około 25 minut, aż warzywa zmiękną.
W tym czasie wykonaj grzanki: kromki chleba pokrój w kostkę. W misce wymieszaj chleb z łyżką oleju, łyżeczką ziół prowansalskich i szczyptą soli. Gotowe wysyp na blachę wyłożoną papierem i piecz przez 10 min w 160 stopniach.
Na koniec zblenduj zupę i dopraw ją gałką muszkatołową. Możesz dolać mleko lub napój roślinny, jeśli zupa jest zbyt gęsta.
Podawaj posypaną grzankami.
-
Fasola po bretońsku
-
Ratatuj
-
Pasztet wegetariański
-
Zupa czosnkowa
-
Flaczki z boczniaków
-
Kotlet z kaszy gryczanej
-
Fuczki
-
Placki z kabaczka
-
Małdrzyki
-
Spaghetti neapolitana
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Tartaletki z warzywami
-
Risotto ze szparagami
-
Kotleciki z ziemniaków
-
Kotlety z brokułów
-
Makaron z tofu
-
Ryż z jajkiem
-
Cukinia z piekarnika
-
Szybki obiad wegański
Więcej informacji na temat kremu z brukselki
Przedstawiamy szybki i prosty przepis na krem z brukselki.
Gdyby zapytać przypadkowego przechodnia, jakiego warzywa nie lubi, to na 99% padłaby odpowiedź -brukselka. Mało kto przyzna, że brukselka jest dobra w smaku. Choć te małe kapustki wzbudzają bardzo wiele emocji, to jest to bardzo zdrowe warzywo.
Brukselka wygląda jak malutka kapusta biała, a powstała ze skrzyżowania jarmużu oraz kapusty głowiastej. Jej pełna nazwa brzmi kapusta brukselska, a wynika to z tego, że pochodzi z Belgii. To warzywo pomimo niewielkich rozmiarów ma w sobie wielki zasób wartości odżywczych. Brukselka to jedno z wielu warzyw szczególnie polecanych dla dzieci. Wystarczy zjeść zaledwie 6 ugotowanych brukselek by dostarczyć do organizmu 62 mg witaminy C, 140 µg witaminy K czy 389 mg potasu i tylko 40 kcal. Warzywo to jest szczególnie doceniane przez zawartość sulforafanu- silnego przeciwutleniacza, który może chronić przed m.in. nowotworami piersi, prostaty czy płuc. Zawiera również najwięcej białka roślinnego w porównaniu do innych roślin kapustnych.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić krem z brukselki, to wystarczy na początku umytą pokroić w ćwiartki lub na połówki. Następnie w garnku z grubym dnem podsmaża się na oleju cebulę, kolejno dodając marchewkę pokrojoną w kostkę i brukselkę. Podsmaż razem warzywa, po czym wlej bulion i dodaj przyprawy. Gotuj wszystko pod przykryciem przez 25 minut. Ten czas wykorzystaj na przygotowanie szybkich ziołowych grzanek, które sprawią, że zupa będzie jeszcze lepsza.
Choć może dodatek oleju nie wzbudza bardzo dietetycznych skojarzeń, to dodatek tłuszczu do warzyw jest niezwykle ważny. Witaminy A, D, E i K są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. I tylko dodatek tłuszczu zapewnia odpowiednie wchłonięcie się tych witamin w organizmie. Dlatego tak ważne jest by 25-30% codziennej diety stanowiły właśnie tłuszcze. Lepsze wchłanianie witamin powoduje, że nasz organizm jest lepiej odżywiony. A co za tym idzie, jest bardziej odporny na różnego rodzaju choroby. Dodatkowo obecność tłuszczu znacznie poprawia walory smakowe np. warzyw, przez co może to być dobre rozwiązanie, jeśli ktoś z Waszych bliskich nie lubi ich jeść.
Nawet bardzo prosty przepis wystarczy, żeby dostarczyć do organizmu wszystkiego co potrzebuje. A jeśli jest dodatkowo szybki i pyszny to nie może być już nic lepszego. Mamy nadzieję, że nasz dobry krem z brukselki na długo zapadnie Ci w pamięć i często będziesz go przyrządzać na obiad.
Alergeny w kremie z brukselki
Lista alergenów dla kremu z brukselki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chleb żytni jasny
W przepisie na krem z brukselki nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- czosnek niedźwiedzi świeży
Wartości odżywcze kremu z brukselki
Choć może dodatek oleju nie wzbudza bardzo dietetycznych skojarzeń, to dodatek tłuszczu do warzyw jest niezwykle ważny. Witaminy A, D, E i K są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. I tylko dodatek tłuszczu zapewnia odpowiednie wchłonięcie się tych witamin w organizmie.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.